SPORTURI  »  JOCURILE OLIMPICE 2016  »  ROMÂNIA - NORVEGIA 27-28

Articol de , , - Publicat duminica, 14 august 2016 18:33

Pentru a merge în ”sferturi”, tricolorele aveau nevoie de victorie sau egal. Au pierdut, 27-28, iar Angola nu a putut să ne ajute, fiind învinsă de Spania, 22-26.

România a ajuns să dispute ultimul meci din grupa A cu tăișul briciului pe venă. Și nu cu oricine, ci contra echipei care deține titlul olimpic, pe cel mondial și pe cel european. Norvegia. Victoria sau egalul erau opțiunile tricolore, pentru nordice nu calificarea în "sferturi" era miza, ci, poate, viitorul adversar de acolo.

Egalul convenea amândurora, arătau calculele dinainte, cele care se fac pentru a găsi argumente. Numai că Norvegiei îi place să câștige. Dacă te poate zdrobi, o va face cu zâmbetul pe buze și fluturând brațele. Dacă va fi o victorie strânsă, o va accepta și pe aceea. Dar România? Ce plan avea România în fața celor pe care le-a învins o singură dată în meciuri oficiale în ultimii 16 ani?

E cald în sala Future din Rio. O mică galerie tricoloră compusă din sportivi, antrenori și oficiali scandează: "Româniaaa, Româniaaa!". Fetele se strâng la imn, se țin de mână, cântă imnul. Ce le defilează însă prin fața ochilor?

Începe meciul cu un gol al interului atipic Nora Mork, una dintre cele mai scunde jucătoare ale echipei Norvegiei, rapidă şi abilă însă ca o veveriță. Răspunde Geiger cu o aruncare care înțeapă adânc poarta. Așa va fi jocul aproape toată prima repriză, cu scorul strâns pe tabelă și tricolorele conducând o singură dată, 10-9 în minutul 20. A fost atunci o scurtă bucată de meci în care nordicele au fost în patru jucătoare de câmp – după o eliminare, introduseseră prea repede jucătoarea înapoi în teren.

Strâns și înșelător

Și până atunci însă, româncele nu exploataseră suficient situațiile de superioritate, dimpotrivă, primiseră gol. E un joc care curge din lovitură în lovitură, cu apărările lipsite de agresivitate și portarii care nu se remarcă. Chiar și așa, Norvegia are un vârf de nas în față. Neagu înscrie cel mai mult de la noi, dincolo se bat Mork și Kristiansen. Contează mai puțin. Se intră la vestiare cu 14-13 pentru nordice. În fond, nu e rău.

Partea secundă începe cu o combinație între Neagu și Manea, finalizată cu golul pivotului. 14-14, dar răspunsul adversarelor e sec. Două goluri la rând. Apoi trei. Aproape că nici nu-ți dai seama cum s-au insinuat pe tabelă acele reușite, apoi observi că norvegiencele își folosesc ocaziile, româncele mai puțin. Acesta e felul lor de a se detașa, fin, abil, un slalom elegant, o eschivă învelită în mătasea care ascunde pumnalul golurilor.

Finalul nu aduce bucuria

Iar în minutul 39 sunt deja 4 în față pentru ele. Arbitrele rusoaice Alpaidze și Berezkina mai scapă câte o decizie, pe ici, pe colo. Frustrarea crește. Orice punct recuperat de tricolore e pus înapoi pe tabelă de adversare.

Mai sunt 4 minute, suntem cu 3 goluri în urmă. Teoretic, un egal nu e imposibil. Înscrie Elisei, singura ei reușită din meci, apără Ungureanu un 7 metri, înscriu Geiger și Neagu, dar mai sunt trei secunde. Practica a bătut teoria.

Norvegia învinge cu 28-27 și e sigură că va pleca din grupa A spre "sferturi" de pe locul 2. Iar România, la acea oră, după miezul nopții în România, aștepta rezultatul din meciul Angola-Spania, unde avea o singură șansă: să bată africancele. Dacă le-am fi bătut noi însă în primul meci, aceste socoteli ar fi fost acum inutile.

ROMÂNIA 27 (13)
Neagu 11, Geiger 4, Chintoan 3, Chiper 3, Buceschi 2, Manea 2, Ardean Elisei 1, Hotea 1

FINAL!
27-28: Cristina Neagu înscrie din 7 metri și meciul se termină!
26-28:
Geiger înscrie cu puțin noroc!
Cristina Neagu trimite peste poartă și le dă ocazia norvegiencelor să înceapă un nou atac.
Paula respinge o lovitură de la 7 metri și ne menține în joc! Au mai rămas 3 minute!
25-28:
Ardean Elisei trimite din extrema stângă printre picioarele portăriței!
24-28:
Geiger scapă mingea în față, norvegiencele recuperează și marchează!
Paula e din nou în teren și scoate încă o minge!
24-27:
Neagu reușește din nou o bijuterie de gol din săritură din apropierea semicercului.
2 minute eliminare pentru o norvegiancă!
23-27:
Apărarea noastră e rarefiată și norvegiencele ne taxează din nou. Mai sunt 7 minute și 45 de secunde din meci!
23-26:
Chintoan aruncă cu podeaua și înscrie, însă se accidentează și e nevoită să părăsească terenul!
22-26:
Vizitiu forțează pătrunderea, dar portărița norvegiencelor apără. Adversarele noastre marchează la faza imediat următoare.
22:25:
Christiansen e de neoprit și își mai trece încă o dată numele pe lista marcatoarelor.
22:24: CE GOL REUȘEȘTE NEAGU!
Cristina șutează la colțul scurt din 9 metri!
21:24:
Neagu pasează în dreapta la Chiper, iar aceasta înscrie din extremă. Al treilea gol pentru jucătoarea noastră în acest meci.
20-24:
Norvegiencele înscriu și se distanțează din nou la patru lungimi.
2 minute eliminare pentru Alstad. România are 7 metri, iar Neagu înscrie. Au mai rămas 15 minute în care putem reveni!
19-23:
Fetele noastre nu-și revin și mai primesc un gol!
19-22:
Norvegia profită de omul în plus și marchează din nou!
2 minute eliminare pentru Cristina Neagu!
19-21:
Geiger înscrie după ce am intrat în prepasiv!
Chiper se apără în 7 metri și arbitrul dicteză lovitură de pedeapsă. Ionica Munteanu apără lovitura norvegiencei!
18-21:
Buceschi obține o lovitură de la 7 metri. Cristina Neagu înscrie!
17-21:
Oftedal scapă de Geiger și înscrie în stânga portarului!
17-20:
Buceschi înscrie, dar norvegiencele marchează și ele profitând de o slabă oraganizare în defensiva noastră.
16-19:
 Christiansen înscrie de la 7 metri!
2 minute eliminare pentru Szucs, care faultează în semicerc!
16-18:
Șut superb al lui Neagu chiar când echipa noastră a intrat în prepasiv.
15-18:
Oana Manea e căutată cu o pasă, dar norvegiencele prind mingea și scapă pe contraatac.
15-17:
Christiansen e văzută bine și înscrie!
15-16:
Oana Manea marchează din nou!
14-16:
Oftedal trece pe lângă Oana Manea și distanțează Norvegia pe tabelă.
14-15:
Norvegiencele revin din nou în avantaj. România scoate portarul!
14-14:
Oana Manea primește în fața porții și înscrie!
A început repriza secundă!

PAUZĂ!
2 minute eliminare pentru Chintoan!
13-14:
Mork exectuă lovitura de pedeapsă și o învinge pe Ionica Munteanu, care a înlocuit-o pe Paula
Norvegia primește o nouă lovitură de la 7 metri!
Paula e din nou imperială!
13-13:
Camelia Hotea marchează primul ei gol!
Adversarele noastre trimit în bară și mingea revine la noi!
12-13:
Neagu șutează și marchează. Pe lângă golul superb obține și o eliminare de două minute!
11-13:
Mork ajunge la al cincilea gol în acest meci!
11-12:
Chintoan marchează și ea pentru România.
10-12:
Încă un gol primit de la jumătate terenului după o eroare a aceleiași Neagu.
10-11:
Neagu trimite mingea în bară și norvegiencele înscriu de la jumătatea terenului pentru că Paula se afla la schimbare.
10-10:
Christiansen execută foarte bine o lovitură de la 7 metri.
10-9:
Buceschi ne aduce pentru prima dată în avantaj în acest meci!
9-9:
Chintoan primește o pasă de la Buceschi și aflată singură în fața porții înscrie.
8-9: Geiger se înalță superb și înscrie.
7-9:
Christiansen marchează dintr-o lovitură de la 7 metri
Paula este de-a dreptul INCREDIBILĂ! Apără șut după șut!

7-8:
Mork înscrie pentru Norvegia și adversarele noastre preiau din nou conducerea.
2 minute eliminare pentru Perianu!
7-7:
Cristina Neagu execută o lovitură de la 7 metri și înscrie cu un lob
Fetele noastre ratează pe faza ofensivă, dar Paula are o nouă intervenție extraordinară!
Paula Ungureanu pare să fie pregătită pentru un nou meci fabulos! Portărița noastră a apărat o nouă minge dificilă!

6-7: Laura Chiper se descurcă excelent pe stânga și marchează și ea.
5-7:
Norvegiencele se distanțează la două goluri!
5-6:
România primește gol de la extrema dreapta a norvegiencelor
5-5:
Cristina Neagu egalează din nou cu un șut superb!
Geiger trimite o pasă greșită, norvegiencele scapă pe contraatac, dar Paula apără senzațional!
4-5:
Norvegiencele înscriu din 7 metri!
4-4:
Chiper urmărește foarte bine mingea respinsă de portărița norvegiencelor după șutul Cristinei Neagu.
3-4:
Defensiva noastră nu pare într-o zi prea bună, cel puțin în acest început de meci.
3-3:
Neagu trimite un șut senzațional de pe picioare și readuce egalitatea.
2-3:
Christiansen șutează din scurt și o învinge pe Paula Ungureanu. Suporterii români sunt la datorie și le încurajează pe fete.