SPORTURI  »  RUGBY  »  IRB NATIONS CUP / ROMÂNIA-URUGUAY 34-16

Dezlănţuiţi! » Cu o echipă garnisită cu mulţi tineri, România s-a distrat în faţa Uruguayului

Articol de - Publicat sambata, 14 iunie 2014 00:00 / Actualizat vineri, 13 iunie 2014 22:18

România e în creştere, pregătind Cupa Mondială de la anul. A cîştigat primul meci de la IRB Nations Cup, scor 34-16.
Uruguayul a jucat cu România şi în barajul pentru Cupa Mondială din 2011, din Noua Zeelandă. "Stejarii" au cîştigat de două ori şi au mers la turneul final. De atunci, din 2010, sud-americanii au mai venit de două ori la IRB Nations Cup, dar nu au reuşit niciodată să treacă de "tricolori".

În luptă pentru calificarea la Worl Cup 2015, uruguayenii au venit cu cea mai bună echipă la Bucureşti. Românii au avut cîteva absenţe notabile, au schimbat toată linia întîi, dar asta nu s-a văzut pe teren. Uruguayul a contat doar cîteva minute în prima repriză, reuşind să întoarcă scorul de la 0-6 la 13-6. A urmat însă festivalul românilor, impulsionaţi de cei 2.000 de spectatori rămaşi în tribună, care nu s-au speriat de potopul care s-a abătut aseară asupra Bucureştiului. Trei eseuri, două transformate, patru lovituri de pedeapsă şi un drop-goal i-au pus pe sud-americani la pămînt. Vlaicu a fost iar one-man-show, dovedind că are o precizie dezarmantă pentru adversari.

"E bine, am început cu dreptul, am arătat că avem potenţial şi asta nu poate decît să ne bucure. Am jucat cu mulţi tineri, pînă la Cupa Mondială mai avem multe meciuri test şi putem să mai creştem. Va fi greu să ne păstrăm trofeul, Irlanda a arătat că e o forţă, dar ne vom bate pînă la capăt", a declarat căpitanul Mihai Macovei, care a marcat aseară un eseu.

Daniel Carpo a revenit şi el după o pauză de exact un an în echipă. "E greu cînd eşti accidentat, pe margine. Sper să nu mai am probleme şi să rămîn de acum în lot pentru că atmosfera e una excelentă", a declarat timişoreanul.

România va întîlni pe 18 iunie Rusia, dar meciul decisiv va fi cel cu Emerging Ireland, din 22 iunie, partida care va decide, probabil, cîştigătoarea trofeului din 2014.

Noroc că a venit ploaia
Ieri, în meciul de deschidere de la IRB Nations Cup, Rusia a întîlnit Emerging Ireland. Pe teren a existat o singură echipă, britanicii avînd parcă un antrenament deschis, cu public. Cînd meciul se îndrepta spre minutul 60, la scorul de 66-0, arbitrul a fost nevoit să-l întrerupă pentru că ploua torenţial, iar integritatea jucătorilor era pusă în pericol, mai ales că fulgerele şi tunetele şi-au făcut apariţia. Organizatorii au decis ca rezultatul consemnat în acel moment să rămînă cel oficial.