SPORTURI  »  RUGBY  »  ROMÂNIA - TUNISIA 56-13 (28-6)

Gata pentru Uruguay! România a învins Tunisia la rugby în recalificările pentru Mondiale

Articol de - Publicat duminica, 18 iulie 2010 00:00

România a trecut aseară, la Buzău, fără probleme de Tunisia, în recalificările pentru Cupa Mondială, dar hopul principal va fi în noiembrie

Reprezentativa României a mai făcut un pas spre calificarea la Cupa Mondială din Noua Zeelandă 2011. "Stejarii" au fost prezenţi la toate cele 7 ediţii de pînă acum şi nu vor să rateze nici turneul final de anul viitor.
După ce au trecut în primul tur al recalificărilor de Ucraina, românii au înfruntat aseară, la Buzău, Tunisia. O echipă care însă abia acum învaţă tainele rugbyului.

Africanii şi-au făcut curaj la debut şi după trei minute conduceau cu 3-0. Trei lovituri de pedeapsă transformate rapid de Dănuţ Dumbravă au restabilit însă ierarhia pe teren. Tunisienii au mai redus o dată din diferenţă, tot printr-o lovitură de pedeapsă. De la 9-6 însă, a început spectacolul. Românii au dat drumul la joc şi eseurile au început să curgă: Dimofte, Fercu şi Vlaicu au culcat balonul în terenul de ţintă al adversarilor, iar Dumbravă a transformat de fiecare dată. Aşa s-a ajuns la 28-6 la pauză, un scor care reflcta întocmai raportul de forţe.

În partea a doua, elevii lui Romeo Gontineac au redus parcă din turaţie, fiind atenţi mai mult să nu facă cadouri africanilor. Chiar şi aşa însă, scorul a căpătat proporţii. Românii şi-au mai trecut în cont patru eseuri prin Ianuş, Calafeteanu şi Cristian Petre, plus unul de penalitate. Tunisienii au fost şi ei mulţumiţi, mai ales că, în ultimele minute, au marcat şi ei un eseu pe care l-au căutat pe toată durata partidei.

România 56
Au marcat: Dimofte 1e, Fercu 1e, Vlaicu 1e, Ianuş 1e, Calafeteanu 1e, Cr. Petre 1e, eseu de penalitate, Dumbravă 3 lp, 5t, Vlaicu 1t
Tunisia 13
Kaled Zegden 1e, Abbes Kherfani 2lp, 1t

Victorie pentru Alex
Înainte de începerea partidei, rugbyştii "tricolori" au ţinut un moment de reculegere în memoria fostului lor coleg de la CSU Aurel Vlaicu Arad, Alex Grădinaru, care a murit în această săptămînă, în urma cumplitului accident suferit pe 31 martie, în meciul de campionat cu Ştiinţa Baia Mare. Românii au jucat şi cu banderole negre pe braţul stîng, iar la final au dedicat victoria contra Tunisiei memoriei braşoveanului de doar 19 ani.

Ultimul hop, Uruguay
Pentru a ajunge la Cupa Mondială, România mai are de trecut de un adversar, cu siguranţă cel mai dificil. "Tricolorii" vor înfrunta în luna noiembrie 2010, în dublă manşă, cel mai probabil reprezentativa Uruguayului. Sud-americanii au susţinut azi-noapte un meci de calificare contra Kazahstanului, dar europenii nu le pot pune probleme uruguayenilor. Primul meci din ultimul tur va avea loc pe 6 noiembrie, la Montevideo, iar returul, o săptămînă mai tîrziu, la Bucureşti.