SPORTURI  »  RUGBY  »  IRB NATIONS CUP

Mai buni » Selecţionata României a învins echipa Rusiei în meciul de debut cu 30-20

Fercu a marcat al doilea eseu al României // Foto: Raed Krishan

Articol de - Publicat duminica, 09 iunie 2013 00:00 / Actualizat sambata, 08 iunie 2013 21:47

Cu victoria obţinută ieri în faţa selecţionatei Rusiei, 30-20, în primul meci al IRB Nations Cup 2013, "stejarii" au confirmat forma bună în care se află de ceva vreme.

Începutul partidei a aparţinut oaspeţilor, care au şi marcat două eseuri în primele minute. "Lipsa de experienţă a jucătorilor tineri" a fost explicaţia dată de Alin Petrache, preşedintele FRR.

În minutul 20, după o schemă simplă şi elegantă, Adrian Matei a reuşit să culce balonul în terenul de ţintă şi după transformarea reuşită de Vlaicu, scorul a devenit 12-14. "Tricolorii" au prins viaţă şi doar după două minute, Cătălin Fercu înscrie al doilea eseu şi România a preluat conducerea pe tabela de marcaj: 17-14.

Şirul reuşitelor a continuat şi în debutul reprizei a doua, cînd a venit rîndul căpitanului Mihai Macovei să aşeze mingea în terenul de ţintă: 24-17. A fost ultimul eseu al partidei, care s-a derulat apoi echilibrat pînă la fluierul final. "Este un rezultat bun, care ne va aduce încredere pentru celelalte partide", a declarat închizătorul Daniel Carpo.

Al doilea meci al României este programat miercuri, 12 iunie (ora 18:00), cu Argentina Jaguars.