SPORTURI  »  RUGBY  »  ROMÂNIA-GEORGIA 8-7

Orgoliu de ”stejari” » România a făcut un meci mare: victorie cu cea mai bună națională din eșalonul doi valorific: 8-7

"Tricolorii" sunt fericiți și salută publicul după o zi cu soare // FOTO Cristi Preda

Articol de - Publicat luni, 20 martie 2017 00:00

România a învins ieri Georgia, cea mai bună formație din al doilea eșalon valoric, o echipă de care nu mai trecuse de șapte ani.

"Stejarii" au început acest sezon de  Rugby Europe Championship în genunchi și l-au încheiat drepți și viguroși, după ce au învins ieri Georgia cu 8-7 pe stadionul "Arcul de Triumf".

O echipă care bate la porțile Six Nations, despre care se spunea că este peste România la toate capitolele și pe care nu o mai învinseseră de șapte ani, mai mult, nereușind niciun eseu în fața Lelos de cinci ani.

"Am dat dovadă de caracter și am închis gura multora care ne-au criticat la începutul acestei campanii, după înfrângerea cu Germania", a spus Florin Vlaicu la final

Eseul din minutul 3

Partida de ieri s-a consumat într-un cadru cu soare și nori, dar, cel mai important, şi cu vânt. Începutul a fost unul favorabil românilor, care după doar trei minute de joc s-au instalat la conducere grație eseului reușit de Cătălin Fercu, după o pasă greșită a adversarilor.  O desfășurare la care georgienii nu se așteptau.

Chiar dacă Florin Vlaicu nu a transformat eseul și nici următoarele șanse de a mai pune puncte pe tabelă din două lovituri de penalitate, România a arătat bine, s-a luptat și și-a dorit enorm acest succes.

Un plan care părea că e pe cale de scufundare când Merab Șarikadze a pus balonul oval în terenul de țintă, iar Merab Kvirikașvili l-a trimis printre buturi. La pauză, Georgia conducea cu 7-5.

"Imposibil nu există"

În partea a doua lupta a fost și mai aprigă, și mai la limită, cu încleștări care au produs scântei. În minutul 52, Florin Vlaicu nu a mai ratat lovitura de pedeapsă și i-a conferit României un avantaj fragil de un punct. Unul care putea să fie spulberat rapid, dar georgienii au ratat și ei două lovituri de pedeapsă, iar România a ținut cu dinții de acest rezultat.

Meciul s-a încheiat 8-7, iar "stejarii" zâmbesc din nou în fața Georgiei, după o pauză de șapte ani. "Am dovedit că imposibil nu există. Am dat totul pe teren și îi felicit pe toți jucătorii pentru atitudine", a spus căpitanul Mihai Macovei. O victorie mare care chiar părea imposibilă după meciul cu Germania."Vă promitem că nu o să se mai repete vreodată", a subliniat Florin Vlaicu.

Aproape calificați

Rugby Europe Championship este o competiție care se desfășoară timp de doi ani. Cu meciul România-Georgia s-a încheiat acest sezon, urmând ca în 2018 să se desfășoare meciurile retur.

Chiar dacă au adunat 19 puncte, la egalitate cu Georgia, "tricolorii" au ocupat poziția a doua în clasament pe 2017, pentru că adversarii de ieri au un esaveraj mai bun, adică au marcat 19 eseuri și au primit patru, în timp ce românii au reușit 16 și au primit 9.

Locul ocupat îi apropie pe români foarte mult de Cupă Mondială din 2019, o competiție de la care "Stejarii" nu au lipsit niciodată.