SPORTURI  »  RUGBY  »  SUPERLIGA NAȚIONALĂ

Timișoara e iar fruncea! RCM Saracens a cîștigat finala Superligii chiar pe terenul rivalei din Baia Mare

Timișorenii au de ce să fie fericiți, sînt din nou campioni // Foto: Adrian Pîclișan

Articol de - Publicat duminica, 06 decembrie 2015 00:00

RCM Saracens a cîștigat ieri, chiar pe terenul rivalei, la Baia Mare, al patrulea titlu de campioană. După doar un an de pauză, bănățenii dețin iar controlul.

2014. Timișoara a pierdut în semifinale, în fața Farului, chiar pe teren propriu, 0-9. Meciul de atunci a fost însă precedat de un incident uluitor, nemaiîntîlnit! Bănățenii nu s-au putut folosi de serviciile celor mai buni șase jucători ai lor din cauză că legitimațiile de joc ale acestora au fost deteriorate voit de cineva necunoscut!

2015. Timișoara ajunge iar în finală, echipa pregătită de neozeelandezul Grainger Haikell fiind, clar, cea mai valoroasă. RCM Saracens a arătat acest lucru chiar pe terenul "Lascăr Ghineț" din Baia Mare, unde campioana en titre, Știința Explorări, nu a putut să-i oprească pe bănățeni.

Oaspeții au condus cu 7-0 după eseul lui Shennan și transformarea lui Calafeteanu, dar gazdele au egalat după încercarea lui Dănilă și transformarea lui Samoa. La pauză a fost tot egal, 10-10 (dropgol Ratu, respectiv lovitură de pedeapsă Calafeteanu).

Bările care se opun titlului

Fonovai Tangimana, jucătorul din Tonga, a mai marcat un eseu imediat după pauză, Calafeteanu a fructificat încă o lovitură de pedeapsă, iar Timișoara s-a distanțat la 18-10 (minutul 52).

Alexandru Bucur a readus speranțele în tribune după al doilea eseu al gazdelor. Mai erau zece minute de joc, iar presiunea pusă de Știința a fost maximă, mai ales că Timișoara a fost mai mereu în inferioritate numerică.

Băimărenii pot invoca clar și ghinionul după ce golgeterul campionatului, Samoa Luke, a lovit de două ori barele din lovituri de penalitate!

Baia Mare are un complex

Finala dintre RCM Timișoara și Știința Baia Mare a fost a treia dintre cele două echipe, în ultimii patru ani. Cele două echipe au jucat cu titlul pe masă și în 2012 și în 2013. Ca și acum, bănățenii s-au impus de fiecare dată, 16-6 în 2012, respectiv 25-19 în 2013.

5 titluriare în palmares Știința Baia Mare: 1990, 2009, 2010, 2011, 2014

4 titluria adunat Timișoara în istoria sa: 1972, 2012, 2013, 2015

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”