INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OLANDA

Prima ligă importantă a Europei care și-a aflat campioana! A cîștigat trofeul după o pauză de 7 ani

Articol de GSP - Publicat duminica, 19 aprilie 2015 11:55

PSV Eindhoven a cîștigat campionatul Olandei pentru a 22-a oară în istoriedupă ce s-a impus în meciul cu Heerenveen, scor 4-1, urmînd ca sezonul viitor să evolueze în grupele Ligii Campionilor.

Acesta este primul titlu obținut de PSV Eindhoven după 2008. A obținut trofeuk cu trei etape înainte de final, avînd 79 de puncte, în timp ce Ajax Amsterdam are 66 de puncte.

Aseară, PSV a cîștigat pe teren propriu cu Heerenveen, scor 4-1. Pentru gazde au marcat Luuk de Jong în minutele 3, 41, Memphis Depay în 23 și Luciano Narsingh cu două minute înainte de final.

Unicul gol al oaspeților a fost marcat de Joey van den Berg în minutul 27. În ultimii 4 ani Ajax a fost campioană, iar Twente și AZ au cîștigat în 09-10, respectiv 08-09. Aceștia sînt cei 6 ani în care PSV nu a mai cîștigat titlu.