SPORTURI  »  VOLEI  »  CAMPIONATUL EUROPEAN/ ROMÂNIA-CEHIA 0-3

România a păşit cu stîngul la turneul final din Serbia şi a pierdut primul meci, cu Cehia

Carmen Ţurlea şi Nneka Onyejekwe nu au reuşit prea mult blocaje aseară Foto: Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 septembrie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 24 septembrie 2011 22:57

Revenită după şase ani la cea mai importantă competiţie continentală, reprezentativa feminină a României nu a avut un debut fericit la Zrenjanin, fiind învinsă de Cehia, cu 3-0 (29-27, 25-19, 25-16).

Susţinute un grup de suporteri tricolori, elevele lui Darko Zakoci nu au rezistat decît un set în faţa adversarelor cu care se aflau în luptă pentru locul doi. Româncele au intrat mai greu în meci, însă au recuperat pe parcurs, datorită punctelor reuşite de centrul Nneka Onyejekwe, dar şi a acţiunilor bine construite de Nucu şi de Nedelcu. Spre finalul primului act, lucrurile nu au mai mers aşa cum trebuie pentru "tricolore", care au ratat două mingi de set şi s-au recunoscut învinse după ce Havelkova a reuşit un as şi a închis setul la 29-27.

În picaj
După pauză, voleibalistele române nu au mai reuşit să se ridice la nivelul adversarelor sale, iar lipsa de concentrare şi-a pus amprenta atît pe joc, cît şi pe tabela de marcaj. Cu din ce în ce mai multe atacuri ratate, cu greşeli în apărare şi cu cehoaicele care au profitat de fiecare oportunitate pentru a înscrie, scorul a luat proporţii. Dacă în actul secund diferenţa a fost doar de 6 puncte (25-19), în ultimul lucrurile au stat şi mai rău, iar Cehia s-a impus cu 25-16 şi a luat o opţiune serioasă pentru clasarea pe locul secund.
Astăzi, România întîlneşte Israel în meciul decisiv pentru poziţia a treia, poziţie care îi oferă posibilitatea de a merge mai departe, în play-off-ul pentru sferturile de finală.