SPORTURI  »  VOLEI  »  LIGA CAMPIONILOR / REMAT ZALĂU - PGE SKRA BELCHATOW

Start peste fileu! Remat Zalău debutează azi în Liga Campionilor

Articol de - Publicat miercuri, 17 noiembrie 2010 00:00

Remat Zalău face azi primul pas în Liga Campionilor în compania polonezilor de la PGE Skra Belchatow

Campioana României debutează azi în cea mai importantă competiţie intercluburi a Europei. Şi o face pe teren propriu, la Zalău, cu formaţia poloneză PGE Skra Belchatow. Cel mai "accesibil" adversar din această grupă, chiar dacă a ajuns în Final Four-ul de anul trecut. Celelalte nume din grupa D sînt campioana Germaniei,VfB Friedrichshafen, care a cucerit Liga Campionilor în 2007 şi Trentino BetClic, echipă care a cîştigat ultimele două ediţii ale acestei competiţii.

Formaţia din Zalău a pierdut, înainte cu o săptămînă sprijinul preşedintelui şi finanţatorului Liviu Ciupe, care a demisionat. Partida dintre campioana României şi cea a Poloniei este  azi, de la ora 17:00, în direct pe sport.ro.

Fetele, peste o săptămînă
În Liga Campionilor la feminin, România nu şi-a trimis campioana pentru că acesta s-a desfiinţat. Astfel că Dinamo, ocupanta locului al treilea şi cîştigătoarea Cupei, va juca în locul celor de la Metal Galaţi. Formaţia din Bucureşti debutează pe 24 noiembrie, tot acasă, în compania celor de la Rabita Baku. În grupa E se mai află Scavolini Pesaro (Ita) şi Aluprof Bielsko-Biala.