SPORTURI  »  VOLEI  »  CUPA CHALLENGE

Unic Piatra Neamţ în sferturi

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 februarie 2008 00:00

Echipa de volei feminin Unic Piatra Neamţ s-a calificat joi în sferturile de finală ale Cupei Challenge, setul de aur al returului optimilor, scor 15-10, în Rusia, în faţa formaţiei Kazanochka Kazan, transmite trimisul NewsIn în Rusia. Gazdele au învins în partida disputată joi seară cu 3-2 (26-24, 24-26, 25-15, 24-26, 15-11), şi cum în tur nemţenii câştigaseră cu 3-1, a fost nevoie de setul de departajare pentru stabilirea formaţiei calificate în sferturile de finală.

"Nu mă aşteptam la setul de aur, dar am demonstrat că am jucat cu mintea şi cu sufletul pentru echipă. Vrem să jucăm cât mai bine şi în campionat", a declarat după meci antrenorul principal al formaţiei Unic Piatra Neamţ, Branko Gajic.

Un alt reprezentant al echipei nemţene, preşedintele de onoare Vasile Ouatu, a declarat după meci: "Este o victorie dulce pe pământ rusesc, unde voleiul e la el acasă. Sunt foarte mulţumit că România va avea o echipă în Final Four, iar aceea sper să fie a noastră, deoarece am eliminat un adversar foarte puternic".

În sferturile de finală ale Cupei Challenge, Unic Piatra-Neamţ va întâlni formaţia română Ştiinţa Bacău.

Sărbătoare la Focșani, dar nu pentru CS Dinamo! Echipa Ministerului de Interne, un nou FAIL în goana după Liga 2! Cunoaștem ultima echipă promovată în liga secundă