FOTBAL  »  Superliga  »  AMICAL STEAUA - SWINDON 2-2

Cascadorii rîsului

Articol de - Publicat vineri, 11 iulie 2008 00:00

Ghionea şi-a dat autogol, iar Cernea a fost autorul unei gafe monumentale la a doua reuşită a lui Swindon, echipă engleză de liga a treia

Steaua e în derivă. Aseară abia a scos o remiză, 2-2, cu o echipă englezească de liga a treia, Swindown Town. Rezultatul a venit la 24 de ore distanţă de demisia managerului Adrian Ilie şi la doar cîteva ore după ce se parafase cedarea lui Goian în Anglia.

PRIMA REPRIZĂ: CATASTROFALĂ

Steaua a făcut în primele 45 de minute un meci slab, contînd în ofensivă doar prin Dayro Morenno, autor a două ocazii (3, 7), şi Szekely. Ghionea şi Rada nu s-au înţeles deloc, Tiago a jucat mereu numai cu pase înapoi, lucru care l-a scos din minţi şi pe Lăcătuş, iar Claudiu Ionescu n-a făcut nimic altceva decît să se dribleze.

Totul a culminat însă cu modul în care s-au încasat cele două goluri. Cernea s-a bucurat degeaba aseară cînd nu l-a văzut ca titular pe Nicoliţă, care îi dăduse autogol pe Bernabeu. Acum l-a încasat de la Ghionea (29). Apoi, Cernea s-a făcut de rîs, cînd i-a strigat lui Ghio nea să nu atace o minge lungă, a greşit intercepţia şi Cox a marcat în poarta goală (39).

REPRIZA A DOUA: BUNĂ

Lăcătuş a schimbat bine la pauză. A scos din teren mîinile moarte, l-a trimis în atac pe Badea şi a pus în spatele lui o linie explozivă de 4 mijlocaşi: Szekely, Dayro, Bogdan Stancu, Nicoliţă. Doi dintre ei au şi lucrat golul din minutul 48: verticalizare excelentă Dayro, preluare perfectă şi finalizare elegantă a lui Bogdan Stancu.

Steaua a continuat să preseze mai ales datorită lui Dayro şi Stancu, însă columbianul a ratat inexplicabil în minutul 60, cînd n-a găsit poarta la un şut din careu. Egalarea a venit în final : Nicoliţă a bătut o lovitură liberă din tuşă, iar mingea a intrat în poartă ajutată şi de devierea uşoară a unui adversar.

“Mă deranjează atitudinea unor fotbalişti şi modul în care ei respectă sarcinile de joc!”
MARIUS LĂCĂTUŞ antrenor Steaua

“Dacă unii sînt ne mulţumiţi de duritatea antrenamentelor sau dacă plîng de ciudă că n-au prins transferuri afară, de-acum să stea pe banca de rezerve!”

Steaua - Swindon Town 2-2

Au marcat
: B. Stancu (48), Nicoliţă (88) / Ghionea (29 - autogol), Cox (39)

Steaua în prima repriză: Cernea - Golanski, Ghionea, Rada, Neşu - Tiago - Szekely, Cl. Ionescu, Dayro Moreno, R. Neagoe - Neaga.

Antrenor Marius Lăcătuş

Steaua în repriza secundă: Vâtcă - Golanski (68 Mustaţă), Ghionea, E. Baciu, P. Marin - Tiago (69 Al. Iacob) - Szekely (60 Surdu), B. Stancu, Dayro Moreno (68 Ochi roşii), Nicoliţă - V. Badea

Goian oprit să joace!

Deşi transferul său la Sunderland se perfectase ieri după-amiază, Goian s-a urcat ieri în autocarul Stelei care a făcut deplasarea la Bischofshofen, locul unde a avut loc amicalul. Mai mult, Lăcătuş a dorit să-l folosească titular, Goe şi-a îmbrăcat echipamentul, şi-a pus şi ghetele de joc în picioare, moment în care Lăcătuş a primit un telefon. Imediat, l-a strigat pe Ghionea, care i-a luat locul în defensivă lui Goian. Acesta din urmă s-a schimbat, a ieşit de la vestiare în ţinuta jucătorilor de rezervă, după care a stat de vorbă cu Lăcătuş şi a fost ţinta glumelor colegilor săi, careîl felicitau discret pentru transferul în Premier League.

Şase absenţi

În echipa lui Lăcătuş nu au jucat ieri 6 fotbalişti din lotul deplasat în stagiul austriac. Zapata, Rădoi, Ovidiu Petre, Arthuro, Kapetanos şi Pleşan au rămas la hotel. Columbianul a fost odihnit, Lăcătuş dorind să-i vadă la lucru pe ceilalţi doi portari din lot, în vreme ce ceilalţi 5 jucători fie nu sînt recuperaţi sută la sută, fie nu sînt pregătiţi fizic, cazul atacanţilor Arthuro şi Kapetanos.

Lăcătuş nemulţumit de Rada

Debutul meciului l-a înfuriat pe Lăcătuş (foto). Mai precis evoluţia din defensivă a lui Ionuţ Rada l-a nemulţumit pe antrenorul vicecampioanei, care a ţipat în două rînduri la fundaşul său , după care s-a întors către Pe drazzini şi i-a făcut semn că nu înţelege ce se petrece cu stoperul.

Au marcat: B. Stancu (48), Nicoliţă (88) / Ghionea (29 - autogol), Cox (39)