SPORTURI  »  HANDBAL  »  HANDBAL FEMININ

Naţionala de handbal este decimată pentru CE / Tereza Tamaş a fost depistată cu hepatită!

Articol de GSP - Publicat joi, 20 noiembrie 2008 00:00

Portarul Oltchimului şi al naţionalei, Tereza Tamaş Pâslaru, nu va juca la Campionatul European din Macedonia, deoarece i s-a declanşat hepatita de care sportiva suferea de mai mult timp, a declarat selecţionerul Radu Voina.

"Singura jucătoare care are probleme este Tereza Tamaş. Ieri (n.r. miercuri), medicii i-au spus că i s-a declanşat hepatita şi nu mai poate juca nici la Trofeul Carpaţi, deci nici la Campionatul European. Este aşa de tristă, nici nu ştiu ce să-i spun. Astăzi o să facă puncţia, dar sigur nu va juca", a explicat Radu Voina.

Selecţionerul a vorbit şi despre eventualele înlocuitoare ale portăriţei: "Trebuie să am şi al treilea portar, că la câte ghinioane avem, nu ştiu ce se poate întâmpla. Am două variante între care oscilez, Talida Tolnai şi Floretina Grecu. Încă mă gândesc".

Din naţionala României vor mai lipsi, Valeria Beşe, Adriana Nechita, ambele accidentate, Ionela Stanca, Steluţa Luca, ambele s-au retras de la lot din motive de sănătate, Aurelia Brădeanu, care a rămas însărcinată, dar şi Cristina Vărzaru, care încă nu este refăcută după o accidentare mai veche.

Sursa: Newsin

Portarul Oltchimului şi al naţionalei, Tereza Tamaş Pâslaru, nu va juca la Campionatul European din Macedonia, deoarece i s-a declanşat hepatita de care sportiva suferea de mai mult timp, a declarat selecţionerul Radu Voina.

"Singura jucătoare care are probleme este Tereza Tamaş. Ieri (n.r. miercuri), medicii i-au spus că i s-a declanşat hepatita şi nu mai poate juca nici la Trofeul Carpaţi, deci nici la Campionatul European. Este aşa de tristă, nici nu ştiu ce să-i spun. Astăzi o să facă puncţia, dar sigur nu va juca", a explicat Radu Voina.

Selecţionerul a vorbit şi despre eventualele înlocuitoare ale portăriţei: "Trebuie să am şi al treilea portar, că la câte ghinioane avem, nu ştiu ce se poate întâmpla. Am două variante între care oscilez, Talida Tolnai şi Floretina Grecu. Încă mă gândesc".

Din naţionala României vor mai lipsi, Valeria Beşe, Adriana Nechita, ambele accidentate, Ionela Stanca, Steluţa Luca, ambele s-au retras de la lot din motive de sănătate, Aurelia Brădeanu, care a rămas însărcinată, dar şi Cristina Vărzaru, care încă nu este refăcută după o accidentare mai veche.

Sursa: Newsin

Citește și:
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Sindromul Certeze lângă Vancouver » Ne-am trezit cazați într-o vilă colosală la Mondial: cum păcălesc canadienii statul
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Ivana Knoll a remarcat un singur fotbalist de la Cupa Mondială: „Îmi place cu adevărat de el”
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Superliga
Transfer-surpriză: Alexi Pitu a semnat în Superliga și va juca în alb-roșu!
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Cum arată „16-imile” de la Campionatul Mondial » Norocoasa Argentina + Se conturează un mare șoc în „optimi”
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Profit.ro
FOTO Alertă alimentară în România: Croissant cu Nutella de la Lidl, Kaufland și Metro, retras de pe piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Cristiano Ronaldo tocmai a stabilit recordul pe care Messi nu i-l poate lua » Cel puțin nu în 2026!

Gigi Becali s-a sucit la 180°, iar „11”-le FCSB-ului suferă o modificare fundamentală!


Comentarii (9)
 •  20 Noiembrie 2008, 19:50

Tipul de hepatita pe care-l are Tereza nu e transmisibil. Din pacate, nici nu va scapa vreodata complet de virus.

 •  20 Noiembrie 2008, 17:06

nu stiu ce tip de hepatita are sau cel putin eu n-am inteles, dar partea proasta este ca va sta cateva luni bune pe bara.adio si CL anul acesta.

 •  20 Noiembrie 2008, 16:58

daca ai contactat o forma de hepatita nu inseamna ca nu poti contacta si celalalte forme !!!Daca ai hep. tip A , poti face linistit si B, si C, si D-non a non b etc... sanatate , capul sus !!!

Vezi toate comentariile (9)
Comentează