SPORTURI  »  BASCHET  »

Preşedintele clubului de baschet BCA-Piteşti a sărit cu pumnii pe antrenorul său

Articol de GSP - Publicat luni, 17 martie 2008 00:00

Preşedintele clubului de baschet BCA-Piteşti, Gheorghe Dinu, l-a lovit, luni, cu pumnul, în timpul meciului cu Mureşul- Târgu Mureş, pe antrenorul echipei BCA, George Ziguli, după ce în prealabil avuseseră un schimb de replici.

Suspendat pentru două etape, George Ziguli, antrenorul piteştenilor, a luat loc în tribună, de unde şi-a coordonat elevii în timpul meciului. Cu trei minute înaintea finalului partidei, Ziguli a coborât spre banca de rezerve a propriei echipe, discutând aprins cu Gheorghe Dinu, preşedintele clubului BCA.

După câteva secunde, Ziguli s-a întros la locul său din tribune, dar a fost urmat de preşedintele Gheorghe Dinu, care, fără să spună ceva, l-a lovit cu pumnul în figură. După această scenă, prietenii antrenorului, aflaţi în tribună, au sărit să-l bată pe preşedinte, dar acesta a fost scăpat din mâna atacatorilor chiar de către antrenorul Ziguli.

În timp ce poliţiştii comunitari aflaţi la meci încercau cu greu să stăpânească situaţia, Ziguli urla către preşedintele Gheorghe Dinu spunându-i să îşi dea demisia, acesta din urmă punându-şi mâinile în cap şi cerându-i scuze antrenorului. După cinci minute antrenorul a plecat din sală, la fel procedând şi preşedintele.

"Vă jur că dacă acest Dinu mai rămâne preşedinte o singură zi eu nu mai calc pe la echipă. Este inadmisibil să se comporte în asemenea hal. I-am cerut să le spună arbitrilor să nu ne fure, pentru că el e preşedinte şi trebuie să facă acest lucru. În schimb, el m-a lovit. De când sunt eu nu m-a bătut nimeni, dar am ajuns să fiu lovit de unul care nu a făcut nimic pentru sportul argeşean!", a declarat Ziguli, la o conferinţa de presă ce a urmat după meci.

Întrebat cum comentează incidentul, preşedintele Gheorghe Dinu a afirmat că îşi regretă gestul. "Îmi cer scuze pentru evenimentul neplăcut. Am greşit şi regret!", a spus preşedintele BCA.

Meciul de baschet BCA Piteşti - Mureşul Târgu Mureş s-a terminat cu victoria piteştenilor, care au învins cu 96-83.

Sursa: NewsIn

Mihai Neșu, adevărul despre divorț: „Vreau să știe lumea” » S-a spus că soția l-a părăsit în urma accidentului

L-a rugat să nu joace, fiindcă are o presimțire rea, dar el a marcat în poarta Romei! Așa că a schimbat abordarea: „Hai să mai facem copii”