FOTBAL  »  Superliga  »  RAPID - STEAUA 0-0

Rapid a fost amendat cu 80.000 de lei! :O

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 noiembrie 2008 00:00

În plină criză financiară, giuleştenii au parte şi de amenzi. Jandarmeria Capitalei a decis sancţionarea Rapidului cu 80.000 lei, pentru incidentele petrecute la derbyul cu Steaua, de duminică.

De ce este acuzat Rapidul?
- avea obligaţia de interzicere şi afişare în interiorul arenei sportive a simbolurilor, sloganurilor ori textelor cu conţinut obscen, la discriminãri de orice fel, indiferent de suportul pe care acestea au fost inscripţionate. Cum acestea nu s-au respectat, clubul a fost sancţionat cu amendă în valoare de 40.000 lei;

- Rapid trebuia să interzică accesul persoanelor aflate în stare vãditã de ebrietate sau al persoanelor care au asupra lor bãuturi alcoolice, arme şi muniţii de orice fel, fãclii, torţe, artificii, petarde, materiale explozive, incendiare sau fumigene, substanţe toxice, halucinogene, iritant lacrimogene ori paralizante, recipiente, corpuri contondente, clubul a fost sancţionat cu amendă în valoare de 40.000 lei .

"De asemenea, introducerea şi afişarea pe timpul desfăşurării partidei a bannerelor cu mesaje cu conţinut obscen vor face obiectul unei informări a Ligii Profesioniste de Fotbal în vederea analizării şi luării măsurilor ce se impun", se menţionează în comunicatul Jandarmeriei, informează rapidişti.ro

Citeşte mai multe pe rapidişti.ro!

În plină criză financiară, giuleştenii au parte şi de amenzi. Jandarmeria Capitalei a decis sancţionarea Rapidului cu 80.000 lei, pentru incidentele petrecute la derbyul cu Steaua, de duminică.

De ce este acuzat Rapidul?
- avea obligaţia de interzicere şi afişare în interiorul arenei sportive a simbolurilor, sloganurilor ori textelor cu conţinut obscen, la discriminãri de orice fel, indiferent de suportul pe care acestea au fost inscripţionate. Cum acestea nu s-au respectat, clubul a fost sancţionat cu amendă în valoare de 40.000 lei;

- Rapid trebuia să interzică accesul persoanelor aflate în stare vãditã de ebrietate sau al persoanelor care au asupra lor bãuturi alcoolice, arme şi muniţii de orice fel, fãclii, torţe, artificii, petarde, materiale explozive, incendiare sau fumigene, substanţe toxice, halucinogene, iritant lacrimogene ori paralizante, recipiente, corpuri contondente, clubul a fost sancţionat cu amendă în valoare de 40.000 lei .

"De asemenea, introducerea şi afişarea pe timpul desfăşurării partidei a bannerelor cu mesaje cu conţinut obscen vor face obiectul unei informări a Ligii Profesioniste de Fotbal în vederea analizării şi luării măsurilor ce se impun", se menţionează în comunicatul Jandarmeriei, informează rapidişti.ro

Citeşte mai multe pe rapidişti.ro!

Citește și:
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (15)
 •  12 Noiembrie 2008, 22:08

Ma credeti sau nu dar eu respect oparte dintre suporterii rapidisti si respect ce reprezinta Rapidul entru ei. Nu o sa respect gola_nii si jigo_diile care fac scandal, scuipa si injura. Dar nu toti rapidistii sunt asa. Si la fel este si in cazul dinamovistilor. Sunt gola_ni si intre stelisti sau clujeni ori timisoreni. Dar nu sunt toti la fel. Sper sa reziste Rapidul si sa va mai bata Steaua, dar in lupta corecta, fara valiza si brichete (dar depinde si de suporterii vostri).

 •  12 Noiembrie 2008, 19:49

oameni buni,jandarmeria nu are vina........ei nu mai au contract cu cluburile......deaia sunt firme de paza......oamenii acum doar amendeaza.......-)))).....

 •  12 Noiembrie 2008, 15:26

pai si pt steaua nici o amenda ?!? s-a suparat Miticutza ca era sa ia o bataie in tribuna si akm se razbuna?!?...mic om...si mai mic caracter

Vezi toate comentariile (15)
Comentează
Close