SPORTURI  »  AUTO  »  AUTO - UTIL

Schimbaţi pneurile!

Articol de GSP - Publicat vineri, 21 noiembrie 2008 00:00

Scăderea temperaturii exterioare sub 7 grade Celsius impune, din raţiuni de siguranţă, trecerea la cauciucurile de iarnă


Iarna îşi intră uşor uşor în drepturi iar, deşi mulţi consideră pneurile de iarnă un moft costisitor, dotarea maşinilor cu anvelope special concepute pentru sezonul rece este esenţială pentru siguranţa în trafic. ;) Concret, pentru a putea utiliza aceeaşi anvelopă atît vara, cît şi iarna, compoziţia chimică a amestecului de elemente din care este făcut cauciucul ar trebui să-i confere acestuia aceleaşi proprietăţi fizice (flexibilitate, aderenţă) şi tehnice (forţă de tracţiune, eficienţă la frînare, stabilitate etc.) atît la temperaturile scăzute, cît şi la cele ridicate. Ceea ce este imposibil.

Siguranţa primează
Anvelopele de iarnă permit o frînare de două ori mai scurtă pe zăpadă, decît pneurile de vară. :O Iar mobilitatea şi controlul asupra vehiculului pilotat pe zăpadă, mîzgă sau polei sînt net superioare, datorită compoziţiei speciale a cauciucului şi a gradului ridicat de fragmentare a benzii de rulare.

Deşi sînt o alternativă mai ieftină, putînd fi folosite teoretic tot anul, aşa numitele anvelope "All Season" nu fac faţă diferenţelor mari de temperatură, de 40-50 gr. C. La fabricarea pneurilor de larg consum, nu se folosesc elemente naturale sau chimice care să le confere acestora aceleaşi proprietăţi atît la -30 gr. C., cît şi la Ă30 gr. C.

Premium sau low-cost?
Evident, pe măsură ce preţul unei anvelope creşte, direct proporţional, se îmbunătăţeşte şi calitatea acesteia. Important este însă ca vehiculele să fie echipate cu pneuri adaptate în funcţie de temperatura mediului ambiant. Şi, de asemenea, trebuie ţinut cont de mai mulţi factori: stilul de pilotaj, tipul autovehiculului, condiţiile de exploatare, distanţele de parcurs, etc. ;)

Scăderea temperaturii exterioare sub 7 grade Celsius impune, din raţiuni de siguranţă, trecerea la cauciucurile de iarnă

Iarna îşi intră uşor uşor în drepturi iar, deşi mulţi consideră pneurile de iarnă un moft costisitor, dotarea maşinilor cu anvelope special concepute pentru sezonul rece este esenţială pentru siguranţa în trafic. ;) Concret, pentru a putea utiliza aceeaşi anvelopă atît vara, cît şi iarna, compoziţia chimică a amestecului de elemente din care este făcut cauciucul ar trebui să-i confere acestuia aceleaşi proprietăţi fizice (flexibilitate, aderenţă) şi tehnice (forţă de tracţiune, eficienţă la frînare, stabilitate etc.) atît la temperaturile scăzute, cît şi la cele ridicate. Ceea ce este imposibil.

Siguranţa primează
Anvelopele de iarnă permit o frînare de două ori mai scurtă pe zăpadă, decît pneurile de vară. :O Iar mobilitatea şi controlul asupra vehiculului pilotat pe zăpadă, mîzgă sau polei sînt net superioare, datorită compoziţiei speciale a cauciucului şi a gradului ridicat de fragmentare a benzii de rulare.

Deşi sînt o alternativă mai ieftină, putînd fi folosite teoretic tot anul, aşa numitele anvelope "All Season" nu fac faţă diferenţelor mari de temperatură, de 40-50 gr. C. La fabricarea pneurilor de larg consum, nu se folosesc elemente naturale sau chimice care să le confere acestora aceleaşi proprietăţi atît la -30 gr. C., cît şi la Ă30 gr. C.

Premium sau low-cost?
Evident, pe măsură ce preţul unei anvelope creşte, direct proporţional, se îmbunătăţeşte şi calitatea acesteia. Important este însă ca vehiculele să fie echipate cu pneuri adaptate în funcţie de temperatura mediului ambiant. Şi, de asemenea, trebuie ţinut cont de mai mulţi factori: stilul de pilotaj, tipul autovehiculului, condiţiile de exploatare, distanţele de parcurs, etc. ;)

Citește și:
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Îl mai recunoști? Fostul mare internațional argentinian a apărut în tribune la Argentina - Austria și i-a uimit pe fani
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Meciul Franța – Irak, întrerupt din cauza unei regule americane stricte!
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (9)
 •  22 Noiembrie 2008, 03:52

Cele de 17' la un Bmw 320 din 1999 "pisicuta" ma refer sunt bune ???Ca le'am pus de acum ???!

 •  22 Noiembrie 2008, 00:40

O masina in fata mea a frinat violent in fata unei gropi. Eu deja ma vedeam cu masina intrata pe jumatate in masina din fata. ABSul si cauciucurile de iarna m-au oprit la 1 metru de masina rasufland usurat. Rolul cauciucurilor de iarna pot fi interpretate ca si asigurarea casco care o platesti de multe ori degeaba dar e de ajuns o singura mare greseala si ai ce regreta. Cauciucurile de iarna nu sunt numai pentru zapada.Multi nu stiu asta. Daca nu e zapada iarna nu-si mai pun cauciucuri .

 •  21 Noiembrie 2008, 18:34

curios cum in imaginea aia .. de la 31->62 e de 1.5 ori cat de la 1->31

Vezi toate comentariile (9)
Comentează