FOTBAL  »  Superliga  »  CRIZĂ LA RAPID

Taher a intrat pe mîna DNA-ului

Articol de GSP - Publicat miercuri, 12 noiembrie 2008 00:00

Fathi Taher face obiectul unei plângeri penale formulate zilele trecute de acţionarii unei firme din Bucureşti şi adresate DNA. Iordanianul este acuzat de fals în declaraţii, infracţiune prevăzută de art. 292 din Codul Penal şi pedepsită cu închisoarea de la trei  luni la doi ani.

În plângerea depusă la data de 6 noiembrie şi înregistrată la DNA cu nr. 10342/4073/2008, acţionarii firmei Chema Project îl acuză pe Taher, precum şi pe asociaţii iordanianului din conducerea societăţii Griro-Bucureşti, că “numiţii, cu vinovăţie, cunoscînd dispoziţiile legii penale, au făcut declaraţii necorespunzătoare adevărului, pentru a obţine foloase materiale pentru societate şi, implicit, pentru ei, în calitate de acţionari majoritari ai societăţii SC Griro SA.

Astfel, aceştia, în faţa Notariatelor Publice «Anca Andreea Nistoreanu» şi «Georgeta Enciu», precum şi a instituţiei ANCPI – Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Sector 1 Bucureşti, au declarat faptul că imobilul din Calea Griviţei nr. 355, Sector 1 Bucureşti, este liber de orice sarcini şi nu face obiectul nici unui litigiu aflat pe rolurile instanţelor judecătoreşti, deşi cunoşteau că situaţia juridică a acestui  imobil este alta”.

Citeşte continuarea pe jurnalul.ro

Fathi Taher face obiectul unei plângeri penale formulate zilele trecute de acţionarii unei firme din Bucureşti şi adresate DNA. Iordanianul este acuzat de fals în declaraţii, infracţiune prevăzută de art. 292 din Codul Penal şi pedepsită cu închisoarea de la trei  luni la doi ani.

În plângerea depusă la data de 6 noiembrie şi înregistrată la DNA cu nr. 10342/4073/2008, acţionarii firmei Chema Project îl acuză pe Taher, precum şi pe asociaţii iordanianului din conducerea societăţii Griro-Bucureşti, că “numiţii, cu vinovăţie, cunoscînd dispoziţiile legii penale, au făcut declaraţii necorespunzătoare adevărului, pentru a obţine foloase materiale pentru societate şi, implicit, pentru ei, în calitate de acţionari majoritari ai societăţii SC Griro SA.

Astfel, aceştia, în faţa Notariatelor Publice «Anca Andreea Nistoreanu» şi «Georgeta Enciu», precum şi a instituţiei ANCPI – Oficiul de Cadastru şi Publicitate Imobiliară Sector 1 Bucureşti, au declarat faptul că imobilul din Calea Griviţei nr. 355, Sector 1 Bucureşti, este liber de orice sarcini şi nu face obiectul nici unui litigiu aflat pe rolurile instanţelor judecătoreşti, deşi cunoşteau că situaţia juridică a acestui  imobil este alta”.

Citeşte continuarea pe jurnalul.ro

Citește și:
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Special
Cum arată casa unde a copilărit miliardarul Ion Țiriac
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Acasă la J.R. Ewing, capul răutăților din serialul Dallas: cum e în realitate ferma Southfork, locul unde s-a născut capitalismul românesc
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
Campionatul Mondial de Fotbal 2026
Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
Superliga
FCSB nu-i mai tolerează salariul imens: pleacă?!
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și
Profit.ro
EXCLUSIV VIDEO Magazin închis în România cu colivă și "Veșnică Pomenire". Apare acum cel mai mare magazin de tenis & padel
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Comentariul TV clonat, femei frumoase inexistente și „Hitler” din tribuna Germaniei: AI-ul stăpânește Mondialul într-un fel sinistru! Cum a fost trucat comentariul TV: „Cine e negresa asta?”

FABULOS » De la România - Argentina, în 1994, nu s-a mai întâmplat așa ceva la un Mondial


Comentarii (11)
 •  12 Noiembrie 2008, 23:28

skimba-ti MESERIA PRIETENE!

 •  12 Noiembrie 2008, 23:27

falsul in declaratii este infractiunea care s realizeaza in fata unui organ abilitat d stat in acest sens:a s vedea organele politiei judciare -art 208 cod procedura penala .c a facut el s numeste INSELACIUNE

 •  12 Noiembrie 2008, 23:09

Ce treabă are DNA-ul cu falsul în declaraţii? De asta se ocupă alt parchet.

Vezi toate comentariile (11)
Comentează