INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

VIDEO Gest superb al lui Neymar pentru un fan ce suferă de sindromul Down

Captură beIN Sports

Articol de Alexandru StănilăJURNALISPORT - Publicat duminica, 25 septembrie 2016 17:57

La finalul partidei cu Sporting Gijon, încheiată cu scorul de 5-0 pentru Barcelona, Neymar a fost protagonistul unui moment emoţionant.

Imediat după fluierul final al partidei, brazilianul a salutat toţi adversarii şi a mers direct către un fan din tribună ce suferă de sindromul Down. I-a oferit tricoul său de joc şi l-a îmbrăţişat, băiatul fiind vizibil emoţionat (VIDEO).

Şi Gerard Pique a avut o atitudine demnă de lăudat după meci, care s-a oprit pentru a face poze cu fanii gazdelor, înainte de a merge la vestiare.

Brazilianul a strălucit si pe teren, acolo unde a reuşit să înscrie de două ori, în minutele 81, respectiv 88 şi a avut şansa de a realiza hattrick-ul în prelungiri, însă bara s-a opus. Celelalte goluri ale campioanei Spaniei au fost reuşite de Suarez (29'), Rafinha (32') şi Turan (85').

Proaspătul campion olimpic are parte de un început de sezon excelent, reuşind să marcheze 4 goluri şi să ofere 6 pase decisive în doar 5 partide.

După victoria de ieri, catalanii s-au apropiat la un singur punct de liderul Real Madrid, care s-a încurcat cu Las Palmas în ultima rundă, scor 2-2.

Următorul meci al Barcelonei va fi miercuri, de la ora 21:45, pe terenul Borussiei Monchengladbach, partidă din grupa C a Ligii Campionilor ce va fi transmisă de DolceSport.

Fii parte din redacția noastră! S-a lansat Jurnalisport – proiect inovativ GSP, susținut de Google. Aici ai toate detaliile!