SPORTURI  »  ALTELE  »

Mo Farah a ratat dubla la Campionatul Mondial, la ultima apariție la o competiție majoră în proba de 5.000 de metri

Articol de Tibi DemeterJURNALISPORT - Publicat duminica, 13 august 2017 15:00

Mo Farah a ratat dubla la Campionatul Mondial de Atletism de la Londra, după ce a încheia al doilea cursa de 5.000 de metri.

Atletul de 34 de ani, care a câștigat cursa de 10.000 de metri în urmă cu opt zile, a fost devansat în ultimul tur al cursei de 5.000 de către Muktar Edris și a ratat astfel șansa de a face dubla la ultima întrecere din carieră.

"A fost o călătorie lungă, dar a fost incredibil. Nu m-am gândit la acest lucru până la linia de sosire și am avut nevoie de câteva momente pentru a realiza că asta a fost tot. Am dat totul și nu mai aveam nimic la final", a spus Mo Farah pentru BBC Sport.

Cvadruplul campion olimpic și-a încheiat cariera cu un record de 10 medalii de aur și două de argint la întrecerile majore.

Mo Farah este hotărât să se axeze pe maratoane, după ce va alerga pentru ultima dată în proba de 5.000 de metri etapa de Diamond League de la Zurich, pe 24 august.

Britanicul a pierdut doar două din ultimele 22 de curse alergate în proba de 5.000 de metri din 2011 până în prezent.

Farah a dat vina și pe cursa de 10.000 de metri în ceea ce privește insuccesul din această ultimă apariție la o competiție majoră.

"Cursa de 10.000 de metri mi-a luat mai multă energie decât credeam eu", a completat multiplul campion.