INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

FOTO + VIDEO Barcelona câștigă cu emoții la Getafe, 2-1, și se distanțează la șapte puncte de Real Madrid

Articol de GSP - Publicat sambata, 16 septembrie 2017 17:15

Barcelona, liderul la zi din La Liga, a câștigat, nu fără emoții, duelul disputat pe terenul nou-promovatei Getafe, scor 2-1.

După o primă repriză modestă, Barcelona s-a văzut condusă în minutul 39, după ce Ter Stegen a fost învins de japonezul Shibasaki.

Catalanii au egalat însă în minutul 62, când nou-intratul Denis Suarez a înscris din interiorul careului după pasa lui Sergi Roberto.

Barcelona a dat lovitura în minutul 84, când nou-venitul Paulinho a marcat, fructificând pasa ideală venită de la Messi.

Dembele a ieșit accidentat

Ousmane Dembele, jucătorul adus de Barcelona de la Dortmund pentru 147 de milioane de euro, a ieșt accidentat în minutul 29, fiind înlocuit cu Deulofeu.

Conform informațiilor preliminare, accidentarea nu e una gravă, acesta suferind o leziune la coapsa dreaptă.

În urma victoriei, Barcelona și-a consolidat poziția de lider, având punctaj maxim după primele patru etape. Catalanii au acum șapte puncte în plus față de Real Madrid, madrilenii având însă un meci mai puțin.

Getafe se află pe locul 11, cu patru puncte.

Getafe - Barcelona 1-2
Au marcat: Shibasaki '39 / D. Suarez '62, Paulinho '84