SPORTURI  »  TENIS  »  ATP MADRID

CORESPONDENȚĂ DIN MADRID Rafa Nadal rezistă încă o zi la Madrid! » Învingător în primul său meci de peste 3 ore al anului

Rafael Nadal după victoria în turul 3 la Madrid 2024 Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 29 aprilie 2024 22:08 / Actualizat luni, 29 aprilie 2024 23:03

Rafael Nadal s-a calificat în turul al patrulea la Madrid, după o victorie în trei seturi contra argentinianului Pedro Cachin, numărul 91 mondial, 6-1, 6-7 (5), 6-3, și își prelungește traseul în turneul pe care l-a câștigat de cinci ori.

O victorie unsă cu multă transpirație și punctată de suspine și de pumni strânși deopotrivă pentru Rafael Nadal în runda a treia a Masters-ului 1000 de la Madrid.

Din nou în fața unor tribune pline, de data aceasta cu acoperișul deschis pe Terenul Central Manolo Santana, într-o lumină mai prietenoasă, unul dintre granzii istoriei tenisului a muncit timp de 3 ore și 4 minute contra unui adversar care a privit mereu în sus spre el. La fel ca mulți alții.

Madrid, turneul unde româncele lasă urme » Jaqueline Cristian, remarcată în ediția 2024 + 2 titluri, 2 finale și 8 „sferturi” pentru jucătoarele tricolore de-a lungul timpului
WTA MADRID

Tocmai de aceea, la final, când s-au salutat la fileu, Pedro Cachin, 29 de ani, al 91-lea jucător al lumii, i-a spus spaniolului: „Tu ai făcut ca visul meu să devină realitate. Pot să primesc tricoul tău?”. Iar Rafa i-a adus unul curat din rezerva aflată în geantă pentru meci și i l-a oferit împreună cu o îmbrățișare.

A fost o partidă a contrastelor, a momentelor sclipitoare, dar și a celor care au arătat un Nadal încă în reconstrucție, ca timing, tărie a loviturilor sau inspirație.

Rafael Nadal a dus la capăt cu bine duelul prelungit

A început bine, chiar lansat, însă argentinianul a acuzat parcă prea mult emoția întâlnirii în premieră cu unul dintre idolii săi. Ceva ce chiar cvintuplul campion a admis la final, că „Pedro probabil a avut multă tensiune în prima parte”.

Apoi actul secund a fost și cel mai complicat la intrigă și tot Rafa a explicat că a simțit, la rândul său, ceea ce simțise adversarul la începutul partidei. Mai multe dubii, mai multe decizii neinspirate. Chiar și așa, a revenit de la 3-5 la 5-5, iar pentru 6-6 a jucat un game excelent, cu forehand-uri lovite în plin, lung și precis.

A cedat în tie-break, dar în setul decisiv a avut din nou ascendentul asupra unui Cachin competitiv. Și a închis, 6-3, când ceasul din arenă arăta 3 ore și 4 minute de joc, pentru a-și oferi încă o întâlnire cu publicul madrilen în 2024. De data aceasta în optimile de finală, unde îl așteaptă un alt adversar cu care nu s-a mai înfruntat până acum, cehul Jiri Lehecka, 22 de ani.

„În setul al treilea am fost mai imprevizibil”

Rafael Nadal în acțiune în turul 3 la Madrid 2024 Foto: Imago

„Unele momente au fost bune, altele nu, dar am găsit o cale de a merge mai departe”, a spus Rafa în interviul de pe teren. „În setul al treilea, chiar dacă am făcut unele greșeli, am putut să fiu ceva mai imprevizibil, iar asta probabil că a schimbat meciul”, a adăugat.

„Mă bucur de tot ce se întâmplă, să vedem cum mă voi trezi în ziua meciului”, a mai spus, vorbind despre felul în care se prezintă din punct de vedere fizic. „Zi după zi savurez faptul că joc acasă. Mă străduiesc cât pot pentru a putea visa în continuare, iar s-o fac în fața acestui public minunat înseamnă totul pentru mine”, a încheiat el.

După 8 medalii la Europenele de canotaj, delegația României a fost primită în Salonul Oficial de la Otopeni: „Ancuța le-a zis după cursă: «Ne vedem la Paris!»”
CANOTAJ

Cristian Tudor Popescu dezvăluie regula radicală pe care ar impune-o imediat în tenis: „E singura șansă pentru spectacol, să scăpăm de «bum-bum», «buf-buf»”

CSA Steaua ATACĂ după ultima decizie privind palmaresul: „FCSB a jucat ilegal în Liga 1. Cerem public LPF și FRF să explice!”