FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICAL STEAUA - ASF ZĂRNEȘTI 8-0

Articol de - Publicat vineri, 19 iunie 2015 13:44

Steaua a învins azi echipa de Liga a 4-a ASF Zărnești, scor 8-0, după un meci în care adversara campioanei a avut doar o tentativă de ocazie, iar roș-albaștrilor le-a intrat cam totul. A fost primul meci cu Rădoi antrenor și primul amical al verii pentru roș-albaștri. Au marcat Iancu (2), Ad. Popa, Chipciu (2), Țucudean, Grădinaru și Tănase.

Noul "principal" a fost trecut director sportiv pe foaia de joc, a folosit același sistem, 4-2-3-1, dar a surprins distribuindu-l pe Rareș Enceanu mai retras ca de obicei, pe postul lui Prepeliță de la mijlocul terenului. Fotbalistul adus în iarnă de la FC Brașov s-a descurcat, fiind printre remarcații primei reprize împotriva modestei echipe antrenate chiar de tatăl lui.

În fața a aproximativ 1.000 de oameni, Steaua a deschis scorul după 20 de minute de joc prin Iancu. Acesta avea să facă "dubla" 4 minute mai tîrziu, după o centrare perfectă a lui Guilherme.

După jumătate de oră de joc, la Brașov, a început ploaia, dar o dată cu ea și a venit și ploaia de goluri în poarta Zărneștiului. Adi Popa a marcat și a stabilit scorul pauzei, 3-0.

Imediat după revenirea de la cabine, Chipciu a înscris cu capul, iar în minutul 72 Țucudean și-a trecut și el numele pe lista marcatorilor, după o pasă a juniorului de 16 ani Vlad Mihalcea (5-0).

Chipciu a realizat și el "dubla" cu 11 minute înainte de final. În minutul 84, Grădinaru a marcat după o execuție senzațională, din voleu mingea s-a dus direct la vinclu.

Tănase a ieșit și el la rampă cu 3 minute înainte de final și a marcat în poarta Zărneștiului, stabilind scorul final: 8-0.

Vezi desfășurarea liveTEXT a meciului

FINAL

FINAL! Steaua s-a impus cu 8-0 în fața celor de la ASF Zărnești

min 87

GOOOOOL STEAUA! Tănase a luat o fază pe cont propriu, a driblat doi adversari și a înscris c un șut sub bară

min 84

GOOOOOOL STEAUA! Grădinaru a înscris cu o execuție de senzație. Stelistul a marcat din voleu la vinclu după o centrare excelentă a lui Țucudean

min 82

Singura fază cît de cît periculoasă a Zărneștiului. Cojocaru a ieșit și atacantul advers a încercat o scăriță, dar a trimis slab

min 79

GOOOOOOL STEAUA! Chipciu face și el "dubla" după ce a reușit să scape singur cu portarul și a plasat mingea pe lîngă acesta

min 72

GOOOOOL STEAUA! Țucudean înscrie după pasa juniorului de 16 ani Vlad Mihalcea

Min 70

Schimbare la Steaua. Pham i-a luat locul lui Luchin

min 65

Ratare Steaua! Toșca avansează cu mingea la picior, scapă cu portarul advers, dar șutează mult peste poartă

min 62

Tănase și-a început recitalul! "Decarul" Stelei a dat drumul la driblinguri și a fost aplaudat de fani. După ce a reușit să treacă de un adversar stelistul a fost faultat.

min 60

Schimbare la Steaua. Cojocaru intră în locul lui Poaină

min 46

GOOOOOOL STEAUA! Chipciu marchează cu capul la prima atingere a balonului, după o centrare perfectă a lui Rîpă

min 46

A început repriza secundă! Rădoi a trimis o altă echipă în teren: Poiană - Rîpă, Tamaș, Luchin, Toșca - Tănase, Neagu - Grădinaru, V. Mihalcea, Chipciu - Țucudean

PAUZĂ - INDICAȚII

Pe durata pauzei, Mirel Rădoi a luat fiecare jucător în parte și i-a oferit sfaturi. A vorbit foarte calm cu ei.

min 45 - pauză

PAUZĂ! După 45 de minute, printre remarcații primei reprize se numără Enceanu (folosit în premieră de Rădoi pe postul de mijlocaș central în locul lui Prepeliță), Iancu, Stanciu și Adi Popa.

min 42

Fundașii Stelei au ieșit la joc: Paul Papp a încercat un șut de la distanță, însă balonul s-a dus peste poartă

min 41

Rădoi le cere jucătorilor să comunice mai mult între ei: "Vine, Vare (n.r. Varela) nu vă aud!"

min 40

Schimbare la Steaua. Poiană îi ia locul lui Niță

min 36

Rădoi a trimis toate rezervele la încălzire.

min 31

GOOOOOL STEAUA! Adi Popa finalizează o acțiune superbă la care au mai luat parte Enceanu și Iancu

min 30

Prima schimbare la Steaua. Vîlceanu îi ia locul lui Tîrnovan

min 29

A început ploaia! Aversele care cad peste stadionul Forex din Brașov îi obligă pe fanii prezenți să deschidă umbrelele. Unii dintre ei au părăsit deja arena

min 24

GOOOOOOL STEAUA! Iancu face "dubla" cu un șut cu latul, după o centrare perfectă a lui Guilherme

min 21

După 20 de minute de oră de joc se remarcă trei jucători. Enceanu, Stanciu și Iancu au fost cei mai activi pînă acum

min 20

GOOOOOOOL STEAUA! Stanciu i-a pasat decisiv lui Iancu, iar acesta din urmă a driblat portarul, după care a marcat în poarta goală

min 10

În jur de 1.000 de fani asistă la această partidă. Mulți dintre ei au venit din afara Brașovului

min 5

Steaua domină jocul! Roș-albaștrii controlează autoritar jocul, aflîndu-se în marea majoritate a timpului în fața careului adversarilor.

MIN 4

Un amănunt interesant este că tatăl lui Enceanu este antrenor la Zărnești

min. 3

Mirel Rădoi este în picioare, dar deocamdată rămîne calm în fața băncii de rezerve

min. 2

Mirel Rădoi, omul în jurul căruia s-au creat controverse din cauza faptului că nu a făcut școala de antrenori, e trecut pe foaia de joc de la acest meci ca fiind director sportiv. Antrenor este Pedrazzini.

min. 1

A început partida! Stadionul Forex este arhiplin, fanii îngrămădindu-se pentru a vedea formația campioană la joc

Știrea inițială

Jocul se desfășoară pe stadionul Forex din Brașov, iar aceasta va fi ultima zi de pregătire a steliștilor la Săcele.

Rădoi a decis să înceapă acest joc cu următorul "11":

Niță - Alcenat, Papp, Varela (cpt), Guilherme - Enceanu, Breeveld - Popa, Stanciu, Tîrnovan - Iancu.

Rezerve: Cojocaru, Poiană - Rîpă, Luchin, Chipciu, Cr. Tănase, Toșca, Pham, V. Mihalcea, I. Neagu, Gradinaru, Țucudean, Tamaș, Vîlceanu.

„Ori te laşi tu ca antrenor, ori îl dai afară pe Săpunaru!” » Reacție dură la vederea incidentului dintre Lobonț și căpitanul Rapidului

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni