FOTBAL  »  AMICALE  »  AMICAL

VIDEO+FOTO FCSB a câștigat, dar nu și-a păstrat poarta intactă în fața modestei CS Cornu » Premierele amicalului: Moruțan + 4-3-3

Articol de GSP - Publicat joi, 21 iunie 2018 17:11

FCSB a câștigat primul amical al verii din cantonamentul de la Brașov cu modesta CS Cornu, din Liga a 4-a prahoveană, scor 4-1. Meciul s-a disputat de la ora 18:00.

Nicolae Dică a jucat pentru prima dată în sistemul 4-3-3, linia de trei din atac fiind formată la start din Florinel Coman, Florin Tănase și Filipe Teixeira. Tot astăzi și-a făcut debutul și Olimpiu Moruțan, jucător cumpărat de la FC Botoșani.

El a jucat în linia de 3 de la mijloc, alături de Ovidiu Popescu și Filip.

Roș-albaștrii au deschis scorul încă din minutul 2, după o acțiune finalizată de Florinel Coman, care a driblat portarul și a trimis în poarta goală.

FCSB a majorat diferența cu 5 minute înainte de pauză prin penalty-ul executat de Tănase, el fiind cel faultat în careu. Florinel Coman a mai punctat o dată în ultimul minut al primei reprize.

Imediat după pauza de numai cinci minute, CS Cornu a obținut un penalty. Bălgrădean a parat șutul prahovenilor și scorul a rămas 3-0.

Totuși, cei de la Cornu au reușit golul de onoare în poarta lui Bălgrădean, în minutul 66, când au trimis din 10 metri o minge venită de pe dreapta. A fost o greșeală în lanț a apărării roș-albastre, cu Morais și Momcilovici printre "comisari".

Scorul final a fost stabilit în minutul 87: șut de la distanță al lui Ovidiu Popescu.

Echipa de start a FCSB:  99 A. Vlad - 3 D. Toma, 27 St. Cană, 15 M. Momcilovic, 12 Morais - 8 L. Filip, 23 O. Popescu, 22 O. Moruțan - 80 F. Teixeira, 10 Fl. Tanase (cpt), 17 F. Coman.
Au mai jucat: 33 R. Ducan, 34 C. Balgradean, 14 R. Ion, 21 I. Stoica, 24 R. Baciut, 28 C. Dumitru

Desfășurarea liveTEXT

CS CORNU (L4) - FCSB 1-4
Au marcat: Fl. Coman 2, 45, Fl. Tănase 39 pen., Ov. Popescu 87

FINAL DE MECI!
min. 87: GOOOL FCSB!
Ovidiu Popescu șutează de la 20 de metri și marchează!
min. 66: GOOOL CS CORNU!
Adversara roș-albaștrilor din Liga a 4-a marchează! Bălgrădean a fost cel învins.
min. 49:
Bălgrădena apără un penalty!
min. 46: Pauza a durat numai 5 minute.
min. 45: GOOOL FCSB! Florinel Coman
 înscrie din nou!
min. 39:
GOOOL FCSB! Florin Tănase înscrie dintr-un penalty obținut tot de el.
min. 25:
FCSB atacă, dar deloc convingător. Roș-albaștrii ajung cu greu la poarta adversă.
min. 2: GOOOL FCSB!
Florinel Coman driblează portarul și marchează fără nicio emoție!
A început meciul!

Jocul s-a disputat pe stadionul Forex.

Roș-albaștrii vor continua cantonamentul din Brașov până pe 27 iunie, după care vor pleca în Olanda.

În ultimul stagiu de pregătire, elevii lui Nicolae Dică vor avea amicale puternice cu Ajax (7 iulie), Brugge (4 iulie), PAOK (9 iulie) și Al Gharafa (13 iulie).

Lotul roș-albaștrilor de la Brașov: Bălgrădean, Andrei Vlad, Răzvan Ducan (portari) – Pintilii, Moruțan, Robert Ion (U19), Ovidiu Popescu, Florinel Coman, Florin Tănase, Cană (U19), Băciuț (U19), Cristi Dumitru (U19), Găman, Daniel Toma (U19), Momcilovic, Planic, Morais, Ianis Stoica, Lucian Filip, Bălașa, Man, Daniel Benzar, Romario Benzar, Budescu, Nedelcu, Qaka și Gnohere.

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”