FOTBAL  »  AMICALE  »  VIITORUL - SABURTALO

VIITORUL - SABURTALO // Formația lui Gică Hagi a pierdut ultimul amical din Antalya

Articol de - Publicat joi, 24 ianuarie 2019 18:58

Viitorul  a pierdut și al doilea amical al zilei, împotriva campioanei Georgiei, Saburtalo, scor 1-2.

Viitorul și-a încheiat stagiul de pregătire din Antalya cu un eșec. Meciul contra campioanei Georgiei a stat sub semnul întrebării din cauza furtunii teribile din Turcia. Partida a început la ora stabilită, 17:00, ora României, iar Viitorul a fost în control în primele minute.

Combinațiile în viteză dintre Ianis Hagi și Drăguș au destabilizat în mai multe rânduri defensiva adversară. Una dintre marile șanse de gol, în minutul 32, a fost oprită de cedarea nocturnei. Partida a fost întreruptă 4 minute. După reluare, în minutul 43, Marius Leca a trimis mingea în poartă din 6 metri, după un șut respins al lui Drăguș. Diasamidze a egalat pentru georgieni la ultima acțiune din prima parte.

Gică Hagi a schimbat după pauză, i-a introdus, printre alții, pe brazilienii Eric și Rivaldinho, dar golul a venit tot în poarta apărată excelent de Buzbuchi în prima parte. Chabradze a șutat imparabil de la marginea careului de 16 metri.

Formația lui Gică Hagi a mai disputat o partidă-test astăzi, contra lui  FC Yenisei Krasnoyarsk, ocupanta ultimului loc din prima ligă a Rusiei, pierdută 0-3.

Este ultimul meci amical pentru Viitorul în Antalya, elevii lui Hagi urmând să se deplaseze mâine către Cosntanța. Detalii AICI.

VIITORUL - SABURTALO 1-2
Au marcat: Leca 43 / Diasamidze 45+3, Chabradze 81

S-a terminat! Viitorul cedează cu 1-2.

min. 90: Tot brazilianul Rivaldinho reia din careu, dar nu nimerește spațiul porții.
min. 89:
Singur cu portarul, Rivaldinho trimite cu capul pe lângă bară.
min. 81, 1-2: GOL Saburtalo!
Chabradze înscrie cu un șut de la 16 metri. A reînceput furtuna, cu ploaie torențială și vânt puternic.
min. 78:
Au ieșit Ianis, Leca și Buzbuchi, locul lor fiind luat de Rivaldinho, Boboc și Șerban.
min. 74:
Au ieșit Băluță și Tîrcoveanu. În locul lor au intrat Kuipers și Eric.
min. 70:
Lansat de Ianis Hagi, Ciobanu este blocat de fundașii georgieni la 10 metri de poartă, chiar în momentul șutului.
min. 58:
Băluță trimite cu capul la colțul lung. Portarul georgian respinge.
min. 54:
Drăguș își depășește ușor adversarul direct, centrează în fața porții, dar balonul trece la un metru prin fața lui Ianis Hagi.
min. 53:
Ciobanu trimite în plasa laterală dintr-o poziție favorabilă.
min. 52:
Kokhreidze trimite în bara din dreapta lui Buzbuchi.
min. 48:
Ocazie imensă ratată de Ianis Hagi. Atacantul ratează șutul din centrul careului, după o pasă ideală primită de la Drăguș.

A început repriza secundă!

S-a terminat prima repriză!

min. 45+3: GOL Saburtalo: Diasamidze egalează la capătul unui contraatac, reluând din marginea careului.
min. 45+2:
Drăguș pătrunde din partea stângă, driblează doi adversari, dar își prelungește mingea și este deposedat.
min. 43, 1-0: GOL Viitorul!
Drăguș șutează din interiorul careului de 16 metri. Portarul georgian respinge imprecis, iar Leca reia din 6 metri în poartă.
min. 38: Lakvekheliani scapă singur, dar Buzbuchi respinge extraordinar în corner. A reînceput ploaia, dar terenul se prezintă în continuare în condiții optime.
Partida s-a reluat după 4 minute de întrerupere.
min. 32: O parte a nocturnei a picat, chiar în momentul în care Viitorul plecase pe un contraatac periculos. Arbitrul a oprit partida și se așteaptă repunerea în funcțiune a instalației de iluminat.
min. 16:
Rabona spectaculoasă a lui Denis Drăguș către Ianis Hagi. Căpitanul Viitorului trimite peste transversală din 8 metri.
min. 14:
Buzbuchi respinde șutul trimis de Gega la colțul scurt.

Partida a început la ora 17:00. Staff-ul naționalei României se află în tribune.

Echipa de start a Viitorului: Buzbuchi - Leca, V. Ghiță, Iacob, De Nooijer - Casap, Băluță, Ciobanu - Tîrcoveanu, Drăguș, I. Hagi.

Vezi și:

VIDEO » Viitorul a pierdut categoric meciul cu ultima clasată din Rusia, Yenisei, scor 0-3

Interviu-eveniment cu Stanislas Wawrinka, omul care „a spart” BIG 4: „Am ZERO regrete pentru Wimbledon și am trăit cel mai frumos sentiment din tenis ”. Ce spune despre dispariția reverului cu o mână

Ședința s-a încheiat! Cristiano Bergodi a plecat OFICIAL de la Rapid: „Mulțumim pentru momentele frumoase”