FOTBAL  »  CUPA LIGII  »  VIITORUL - ASTRA

VIDEO » Viitorul - Astra 0-3 » Giurgiuvenii s-au calificat în semifinalele Cupei Ligii

Articol de GSP - Publicat joi, 15 octombrie 2015 16:53

Astra s-a calificat în semifinalele Cupei Ligii, după ce a trecut de Viitorul, scor 3-0.

Vezi cum s-a desfășurat meciul

Viitorul - Astra 0-3 (Teixeira 37', Alibec 67', Alex Ioniță II 93') - VIDEO

Viitorul a început bine meciul și a ratat o ocazie imensă prin Florin Tănase, care nu putut înscrie din cinci metri, după ce l-a depășit pe portarul Gavrilaș. Vezi aici detalii.

După această ratare, meciul s-a echilibrat pînă în minutul 37, cînd Teixeira a deschis scorul. Portughezul a primit o pasă excelentă în careu și  marcat din șase metri, cu un șut la colțul lung.

În a doua repriză, Viitorul nu a putut pune presiune pe Astra și tot giurgiuvenii au marcat. În minutul 67, Enache a pasat excelent în careu, iar Alibec a marcat cu un șut din patru metri.

Pînă la final, Astra a reușit să controleze jocul și a mai marcat o dată în minutul 93. Alex Ioniță II a șutat perfect de la 12 metri, la colțul lung, și a stabilit scorul final.

În semifinale, Astra va juca împotriva învingătoarei meciului Steaua - ACS Poli. Vezi aici liveTEXT.

Echipele de start:

Viitorul: Rîmniceanu - (Hodorogea Benzar 46'), Boli, Mitrea, Ciupe - Marin, Nedelcu, Casap (Cernat 69') - Nicoliță, Gavra(Aganovici 59'), Fl.Tănase
Rezerve: Buzbuchi, Filip, Cr. Ganea, Vînă

Astra: Gavrilaș - Queiros, Gerldo, Găman, Al. Stan - Boubacar, Lovin - Enache, Boldrin (Budescu 64'), Teixeira - Alibec
Rezerve: Boșneag, Ninos, Florea, Dandea, Ioniță, R.Alves

„Lampard” Popescu, primul plecat de la FCSB? » Până să vină oferta lui Becali, a bătut deja palma cu alt club din Superligă: „Suntem încântați, e un campion”

L-a disperat pe Hagi: „Ne despărțim, nu se mai poate! La câți bani îi dăm, trebuia să fie star”