FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CSC DUMBRĂVIȚA - RAPID

CSC Dumbrăvița - Rapid 1-4 » Trupa lui Adi Mutu, victorioasă în „deplasarea” cu divizionara secundă din Timiș

CSC Dumbrăvița - Rapid // sursă foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat marti, 18 octombrie 2022 18:17 / Actualizat marti, 18 octombrie 2022 20:11

Rapid a învins divizionara secundă CSC Dumbrăvița, scor 4-1, într-un meci din grupa C a Cupei României. Partida s-a jucat în Giulești, casa alb-vișiniilor, deși Dumbrăvița a fost, pe hârtie, gazdă.

Programul etapei #1 a Cupei României

Surprinzător, echipa din Timiș a deschis scorul. În minutul 13, Călin Toma a finalizat un contraatac purtat în viteză: a preluat o pasă venită de la Martinov, l-a depășit ușor pe Florin Ștefan și a înscris cu un șut la colțul lung.

Douăzeci de minute mai târziu, Rapid și-a arătat mușchii și a egalat prin Alexandru Albu, care a înscris cu capul. Același Albu a adus-o în avantaj pe Rapid în minutul 52, din nou cu capul, la doar două minute după ce Dumbrăvița ceruse penalty.

Ulterior, echipa lui Adrian Mutu s-a dezlănțuit. A mai înscris de două ori, prin Emmers (minutul 58, de la marginea careului) și Vojtus (minutul 76, din apropierea porții). Scor final 1-4, iar Rapid începe grupele cu dreptul.

FINAL » CSC Dumbrăvița - Rapid 1-4

• Au marcat: C. Toma 13 / Albu 34, 52; Emmers 58; Vojtus 76
  • min. 76: GOL RAPID! 4-1 pentru giuleșteni, scor la care s-a ajuns după golul lui Votjus. Atacantul slovac a înscris din câțiva metri, servit de Ioniță.
  • min. 63: servit de Emmers, Ioniță șutează la colțul scurt, dar portarul Dumbrăviței blochează.
  • min. 58: GOL RAPID! Emmers duce scorul la 3-1.
  • min. 52: GOL RAPID! Albu reușește „dubla”, tot cu capul, din centrarea lui Ioniță din lovitură liberă.
  • min. 50: Martinov cade în careul advers, doborât de Dussaut, dar „centralul” Cristian Moldoveanu nu dictează penalty pentru Dumbrăvița!
Decizie de neînțeles în Dumbrăvița - Rapid » Divizionara secundă nu a primit un penalty clar și a luat gol imediat! Giuleștenii recunosc: „A fost, vreți să vă mint?!”
CSC DUMBRĂVIȚA - RAPID
  • min. 47: prima ocazie din partea a doua le aparține giuleștenilor. Vojtus l-a întins serios pe Trifon, portarul Dumbrăviței.
  • Trei schimbări făcute de Adrian Mutu la Rapid: au intrat Sefer, Kait și Vojtus, au ieșit Pănoiu, Ciobanu și Dugandzic.
  • Pauză în Giulești, 1-1.
  • min. 39: șansă de gol pentru Dumbrăvița! Un șut din afara careului a trecut puțin pe lângă poarta lui Drăghia.
  • min. 34: GOL RAPID! Alexandru Albu egalează cu capul, după o centrare a lui Alexandru Ioniță II, prelungită de Dugandzic.
  • min. 29: Dugandzic preia balonul în apropierea porții adverse, dar șutează dezamăgitor, pe lângă.
  • min. 13: GOL DUMBRĂVIȚA! Călin Toma deschide scorul, după un contraatac tăios al divizionarei secunde. Toma a preluat o pasă venită de la Martinov, l-a depășit ușor pe Florin Ștefan și a înscris cu un șut la colțul lung.
  • min. 10: ocazie pentru Rapid. Dugandzic este blocat de Trifon, portarul dâmbovițenilor.
  • Ora 18:16 - A început meciul. Aproximativ 3.000 de oameni se află în tribunele arenei din Giulești.

CSC Dumbrăvița: Trifon - Bura-Koț, Zurbagiu, Gîsă - T. Bodri, I. Tănase, A. Olaru, Martinov, C. Toma - Paulevici, Simon
Rezerve: Mikloș, Curea, L. Bodri, Ghinescu, Grancea, Pașcalău, D. Popa, Tismonar, Ungureanu
Antrenor: Cosmin Stan

Rapid: Drăghia - Dussaut, Ignat, Dr. Grigore, Fl. Ștefan - Emmers, Al. Albu, Ciobanu - Pănoiu, Dugandzic, Al. Ioniță
Rezerve: Ungureanu, Iacob, Sefer, Morais, Kait, Săpunaru, Crivac, G. Gheorghe, Vojuts
Antrenor: Adrian Mutu

Stadion: Rapid Giuleşti (Bucureşti)
Arbitru: Moldoveanu Cristian (Sfântu Gheorghe) / A1: Bojan Cosmin (Târgu Mureş), A2: Zamfir Doru (Slatina)