FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CFR CLUJ - DUNĂREA GALAŢI 2-0

CTRL ALT DIDY

Articol de GSP - Publicat vineri, 25 septembrie 2009 00:00

Brazilianul a ucis rapid suspansul în faţa divizionarei secunde Dunărea Galaţi

Clujenii, specialiştii Cupei, au demarat în trombă în noua ediţie. În faţa Dunării, "vişiniii" nu-şi puteau propune decît un scor fluviu. Chiar dacă din teren au lipsit vedetele Culio, Cadu sau Dubarbier, Didy şi Traore au făcut spectacol în avanposturi. Faza deschiderii scorului le-a aparţinut (12). Traore a centrat perfect de pe stînga, iar brazilianul a reluat cu capul pentru prima sa reuşită într-un meci oficial după 333 de zile. După alte 7 minute a fost rîndul lui Traore să puncteze. Serviciul i l-a furnizat Mara, de pe dreapta, atacantul s-a înălţat, trimiţînd în stînga lui Mindileac. 2-0! Edimar şi Didy l-au mai testat pe portarul Dunării (31, 38), în timp ce Dică a încercat o foarfecă spectaculoasă în careul oaspeţilor (44).

În repriza secundă, acelaşi scenariu: Clujul a atacat în valuri. Stăncioiu a rezolvat singura ocazie a gălăţenilor, cu un plonjon pentru fotoreporteri (50). La cealaltă poartă, Nei n-a găsit cadrul cu un cap de la marginea careului mic (60), iar Boroştean a şutat în forţă, peste. CFR se califică fără emoţii şi visează la un al treilea trofeu consecutiv.

Ştirile meciului

Stăncioiu a gafat în minutul 20, greşind o pasă la marginea careului, iar mingea a ajuns la Cîrjan. Poarta era goală, dar Stăncioiu l-a secerat pe atacantul gălăţenilor, încasînd cartonaşul galben.

Traore a făcut ieri întindere la coapsa stîngă şi nu va juca la Bistriţa. În condiţiile în care şi Yssouf Kone e accidentat, Conceicao va miza pe Nei şi Didy în faţa Gloriei.