FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  GRUPE

Știm prima echipă care merge în sferturile Cupei » Criteriul ciudat care o califică + noul format dă bătăi de cap și la FRF

CS Mioveni este prima echipă calificată în sferturile Cupei României // foto: Imago Images

Articol de GSP - Publicat joi, 10 noiembrie 2022 22:52 / Actualizat joi, 10 noiembrie 2022 23:25

După Oțelul - FCSB 0-0, cunoaștem prima echipă calificată în sferturile Cupei României. Este vorba despre CS Mioveni, care nu poate coborî mai jos de locul 2 în grupa B indiferent de rezultatele din ultima etapă a grupelor.

Cu o rundă înainte de finalul fazei grupelor, CS Mioveni, ultima clasată din Liga 1, a obținut deja biletele pentru sferturi.

Cu 6 puncte grație celor două victorii cu 1-0 cu Oțelul, respectiv FC Botoșani, argeșenii mai pot fi depășiți în grupa B doar de UTA, cu care vor juca meci direct etapa viitoare, la Mioveni.

Fiul lui Alexandru Tudor a debutat pentru FCSB: „Mi-a plăcut mai mult mingea decât fluierul!” + ce fotbaliști îl inspiră
Oțelul - FCSB 0-0

CS Mioveni, prima echipă calificată în sferturile Cupei României

Mioveni mai poate fi egalată la puncte, dacă pierde cu UTA, care ar termina astfel pe primul loc, iar Botoșani o învinge pe FCSB. Argeșenii ar merge mai departe pentru că, deși nu toate echipele dintr-o grupă se înfruntă pe teren în noul format, departajarea se face în primul rând la meciurile directe!

Astfel, CS Mioveni ar avea avantajul rezultatului direct cu Botoșani, 1-0. Miza pentru „galben-verzi” o reprezintă acum locul 1 în grupă care asigură disputarea meciului din sferturi pe teren propriu.

În celelalte 4 grupe, totul se va decide în ultima rundă!