FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  FCU CRAIOVA - SEPSI 0-1

Adrian Mititelu Jr. a intrat în direct: „E ireal ce ni se întâmplă! Trebuie făcut ceva URGENT”

Sepsi a învins-o pe FCU Craiova, scor 1-0, în optimile de finală din Cupa României. Adrian Mititelu Jr., patronul de facto al oltenilor, a acuzat dur arbitrajul.

Articol de GSP - Publicat joi, 28 octombrie 2021 20:55 / Actualizat joi, 28 octombrie 2021 21:52

Vezi AICI toate rezultatele înregistrate până acum în optimile Cupei + echipele calificate!

„Am jucat slab azi, dar arbitrul nu ne-a dat un penalty. De 14 meciuri n-am primit penalty! E ceva ireal ce se întâmplă cu arbitrajul contra noastră! La fiecare meci sunt greșeli, eliminări ușoare, ba nu ni se dă penalty, ba se dau penalty-uri adversarilor. E o problemă generală în campionat.

Cei de la Mioveni au fost dezavantajați în două meciuri și au amenințat cu retragerea. Sunt mai mari greșelile contra noastră! Sunt mult mai mari. Atât timp cât la CCA nu se schimbă conducerea nu se va întâmpla nimic. VAR-ul trebuie introdus de urgență! Arbitrajul lasă de dorit rău de tot! Am avut un penalty la Baeten. Dacă aveam penalty acolo, alta era soarta jocului!”, a declarat Mititelu Jr. în emisiunea „Fotbal Club” de la Digi Sport 1.

Trebuie să luăm punct sau puncte cu Rapid! E un mesaj pentru toată echipa!
Adrian Mititelu Jr., patron FCU Craiova

FCU Craiova a solicitat două lovituri de pedeapsă cu Sepsi:

1. În minutul 27, Baeten a încercat să obțină o lovitură de pedeapsă după un duel normal de joc cu Mitrea. „N-aș fi dat aici fault”, a concluzionat Ion Crăciunescu în aceeași emisiune (foto sus)

2. În minutul 34, Sidibe e doborât în careu de același Mitrea. „Dacă la primul nu dai, aici trebuie acordat penalty obligatoriu! Nu e umăr la umăr, îl dărâmă” (foto jos)

Ambele faze s-au produs la 0-0.

FCU Craiova - Sepsi 0-1 în „optimile” Cupei României

Două șanse de gol în primele 10 minute. Bălan, scăpat singur cu Niczuly, nu reușește să plaseze și trage în portarul covăsnenilor (6). Apoi, Mitrea direcționează o lovitură de cap direct în brațele lui Robert Popa (9).

Ocazia lui Ștefănescu - șut în cross, pe lângă (30) - a prefațat faza autogolului din minutul 38. Achahbar a șutat în forță de la 25 de metri, trasorul promițător a fost deviat decisiv de Gajic, cu capul, iar Popa nu a mai avut ce face!

Oltenii au căutat egalarea în partea a doua, însă n-au găsit niciodată soluția ideală în ultimii 30 de metri. Profitând de spațiile lăsate de alb-albaștri, elevii lui Bergodi au avut șansa majorării avantajului.

Cea mai mare ocazie a irosit-o Ashkovski: din apropiere, macedoneanul a șutat fix în portarul Popa (61)!

Astfel, FCU Craiova nu confirmă victoria cu Gaz Metan (2-0) din campionat și este eliminată din Cupa României. La polul opus, Sepsi iese din criză odată cu acest rezultat, având în vedere că trupa din Sf. Gheorghe nu mai câștigase de mai bine de o lună, tot în Cupă: 1-0 cu Farul în „16”-imi.