FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  „OPTIMI”

VIDEO ȘOC în Cupă » Rapid, eliminată de locul 15 din Liga 2! Toate echipele calificate în „sferturi”

Articol de GSP - Publicat joi, 28 octombrie 2021 22:50 / Actualizat joi, 28 octombrie 2021 23:31

Ultimul meci din „optimile” Cupei României, Poli Timișoara - Rapid, s-a încheiat cu victoria surprinzătoare a gazdelor, scor 2-0. Toate cele 8 formații care merg în sferturile de finală: FC Voluntari, CSO Filiași (L3), Chindia Târgoviște, FC Argeș, CSU Craiova, FC Buzău (L2), Sepsi și Poli Timișoara (L2).

„OPTIMILE” CUPEI ROMÂNIEI, EDIȚIA 2021/22

Poli Timișoara - Rapid București 2-0

Poli Timișoara, locul 15 în Liga 2, a eliminat-o pe Rapid, locul 7 din Liga 1! E drept, giuleștenii și-au odihnit majoritatea titularilor. Chiar și așa, Rapid a controlat cea mai mare parte din meci, dar a capitulat în prima repriză la o fază excelentă a gazdelor.

Doru Andrei a pătruns cu mingea la picior și l-a servit superb pe italianul Gerbi. Erik l-a executat pe Drăghia dintr-o situație de unu contra unu. Era minutul 22. De-atunci, alb-vișiniii au pus în repetate rânduri poarta australianului Devenish-Meares în pericol.

Doar că Stahl, Dandea ori Marzouk l-au exasperat pe Miță Iosif cu ratările lor. Până la urmă, tot gazdele aveau să puncteze. De nicăieri, puștiul Doru Andrei, 18 ani, a mai inventat un assist, de această dată pentru Octavian Ursu (71).

POLI TIMIȘOARA: Devenish-Meares - Sofran, Mera, Scutaru, Pamfile - Lazăr, Ignea - D. Radu, Ursu, D. Andrei - Gerbi
REZERVE: Păduraru, Bocșan, Zaluschi, Moțiu, Costea, Hațegan
ANTRENOR: Nicolae Croitoru

RAPID: Drăghia - Carnat, Dandea, Nastos, Florică - Albu, Moise - Ilie, Alami, Stahl - Marzouk
REZERVE: H. Moldovan, Ignat, Demici, Săpunaru, Grigore, Iosif, Barbu, Despa, Sefer
ANTRENOR: Mihai Iosif

Stadion: „Dan Păltinişanu” (Timişoara)
Arbitru: Costreie Sorin (Buftea), A1: Necula Mihaita (Bucureşti), A2: Bârleanu Vlad (Bucureşti)

FC Buzău - Dunărea Călărași 3-0

• Au marcat: Gaitan '39, C. Ciobanu '51, Kanda '74

Disputa de la Buzău n-a avut istoric. Conduși de pe margine de Cristi Pustai, gazdele n-au avut deloc emoții contra echipei care anul trecut ajungea până în sferturi.

După ce au controlat repriza în totalitate, buzoienii au deschis scorul în minutul 39, prin Gaitan. Ostilitățile s-au desfășurat asemănător și după pauză. Ciobanu s-a distrat cu apărarea oaspeților în minutul 51, în timp ce Kanda a închis tabela în minutul 74. Rezultat logic la Buzău și o calificare meritată în „sferturi”.

FC Buzău: Avram – Oțelită, Vîrtej, Wiktorski, Oltean – Gaitan, Pațurcă – Ciobanu, Ekollo, Munteanu – Rogac
Rezerve: Stoian, Chica-Rosa, Petre, Ghinga, Kanda, Toma, Manea, Lazăr, Zamfir
Antrenor: Cristi Pustai

Dunărea Călărași: Popa – Tenea, Matei, Leca, Sălceanu – Avram – Filip, Boiangiu, Ivan, Moise – Grigore
Rezerve: Costache, Mănăilă, Seymour, Vultur, Stoica, Popescu, Condei, Blidar, Barbu
Antrenor: Marius Milea

• Stadion: Gloria (Buzău)
  • A: Dumitrache Bogdan (Bucureşti), A1: Neacșu Ionuț Traian (Bucureşti), A2: Bălan Gheorghită (Piteşti)

FCU Craiova - Sepsi Sfântu Gheorghe 0-1

Gajul calificării » FCU Craiova, OUT din Cupă! Bergodi o duce pe Sepsi în „sferturi”
FCU CRAIOVA - SEPSI 0-1
  • Stadion: Municipal (Drobeta Turnu Severin)
  • Arbitru: Barbu Marian (Făgăraş), A1: Orbuleţ Mircea (Bucureşti), A2: Gheorghe Bogdan (Bucureşti)

Minaur Baia Mare (L3) – CSU Craiova 0-4

Minaur (L3) - CSU Craiova 0-4, în optimile Cupei României. Cronica meciului: Plimbare de voie
Minaur (L3) - CSU Craiova 0-4

Universitatea Craiova a rezolvat ecuația calificării încă din primul sfert de oră. Mai întâi, Gustavo a transformat impecabil o lovitură liberă din preajma careului mare (9), apoi Marius Constantin a executat perfect un penalty comis de Adrian Neacșu, cel care l-a călcat în careu pe Elvir Koljic (15).

Trupa lui Laurențiu Reghecampf a respectat scenariul și în debutul părții secunde, când Mihai Bălașa (54) - reluare cu capul, pe spate - și Elvir Koljic (56) - primul gol din acțiune al oltenilor - au dus scorul la 4-0.

Spre final, Minaur Baia Mare a clacat fizic, în vreme ce oltenii, fiind siguri de calificare, nu au mai forțat.

+2 FOTO

MINAUR BAIA MARE: Gudea - Oiță, Lazăr, Duruș, Simion - Neacșu, Ciocan - Donca, Micaș, Văsălie, Stanciu
REZERVE: Băilă, Dunca, Chinde, Berindea, Giurgiu, Matei, Teuț, Rus, Batchabi
ANTRENOR: Ciprian Danciu

CS UNIVERSITATEA CRAIOVA: Lazar - Bălașa, Constantin, Screciu, Vătăjelu - Gustavo, Crețu, Nistor - Markvic, Koljic, Baiaram
REZERVE: Pigliacelli, Vlădoiu, Roman, Bancu, Căpățână, Fedele, Ivanov, Vînă, Houri
ANTRENOR: Laurențiu Reghecampf

• Stadion: „Viorel Mateianu” (Baia Mare)
  • Arbitru: Rareș Vidican // Asistenți: Ioan Corb, Cosmin Bojan

Dinamo - FC Argeș 1-2

Pentru a treia oară în ultimele patru meciuri, Dinamo o comite în minutele de final. Rednic a simțit mutările la pauză, l-a introdus pe Cătălin Țîră, iar vârful a înscris la prima acțiune importantă, după o pasă de geniu a lui Torje. Gazdele au continuat să domine jocul minute bune, dar au cedat pe final.

Ișfan a egalat în minutul 78, finalizând un contraatac-școală, iar ultimul minut al prelungirilor l-a doborât din nou pe Rednic. Latovlevici a fost ca o stâncă în duel cu adversarul direct, a pivotat și a șutat puternic la poartă. Eșanu a respins în lateral, direct la Cristi Dumitru, iar vârful împrumutat de la FCSB a finalizat cu sete.

+11 FOTO

Dinamo: Eșanu - A. Radu, Ehmann, R. Grigore, St. Filip - Itu, Espinosa, C. Matei - Torje, Moldoveanu, Neicuțescu
Rezerve: Fara - Fica, Țîră, Bordușanu, Giafer, Borcea, G. Crețu, A. Bani, Vestenicky
Antrenor: Mircea Rednic

FC Argeș: Croitoru – Telcean, Boldor, Pițian, Mușat – Șerban, Honciu – Dumitrașcu, Palic, D. Viana – Dumitru
Rezerve: Greab, Tofan, Latovlevici, Joao Miguel, Meza Colli, Ișfan, Xavier, Moisie, Raynov, Fatai
Antrenori: Mihai Ianovschi și Andrei Prepeliță

Stadion: Dinamo, București
Arbitru: Ovidiu Hațegan / Asistenți: Sebastian Gheorghe, Adrian Vornicu

Gaz Metan Mediaş – Chindia Târgovişte 0-1

Emil Săndoi a folosit o mulțime de jucători din planul secund, dar a obținut o victorie tipică în fața lui Gaz Metan. Unica reușită a partidei a venit în minutul 29. Matiș a executat inteligent o lovitură liberă din lateral, într-o „zonă moartă”, în care portarul Buzbuchi nu putea interveni. Vlad Morar a încercat să respingă, dar a deviat mingea nefericit în propria poartă.

Gaz Metan Mediaș: Buzbuchi - De Moura, Filip, Horj, Velisar - Izata, Lixandru - Roberto, Morar, Chamed - Irobiso
Rezerve: Vâlceanu, De Sousa, Sarr, Kanda, Pambou, Dobrescu, Deaconu, Grădinaru, Gașpar
Antrenor: Ilie Poenaru

Chindia Târgoviște: Căbuz - Martac, Iacob, Kocic, Corbu - Suciu, Stoian, Căpușă - Roumpuolakou, Matiș, Șerban
Rezerve: Pop, Atănase, Șerban, Neguț, Stancu, Popadiuc, Celea, Dulca, Florea
Antrenor: Emil Săndoi

ACSO Filiași (L3) - Hermannstadt (L2) 2-2, 4-3 d.pen.

• Au marcat: Rogoveanu 44, Crețu 118/ Sîntean 3, C. Popescu 107
  • Stadion: Orăşenesc (Filiași).
  • Arbitru: Mircea Ardelean / Asistenți: Raul Ghiciulescu, Doru Zamfir

CSO Filiași a reușit cea mai mare performanță din istoria clubului. A produs a doua mare surpriză din Cupa României. După eliminarea celor de la UTA, astăzi au revenit de două ori în fața lui FC Hermannstadt, formație cu pretenții la promovarea din Liga 2.

Sibienii au deschis scorul în minutul 3, prin Sîntean, și păreau să defileze spre „sferturi”. Gazdele au egalat înaintea pauzei, prin Rogoveanu, iar meciul s-a dus în prelungiri. Hermannstadt a punctat din nou prima, prin Călin Popescu, în minutul 107. Ion Crețu a devenit erou cu reușita de la prima atingere de balon, o execuție spectaculoasă, din semi-foarfecă. La penalty-uri, cei de la Filiași au fost mai inspirați.

ACSO Filiași: Șerban – Dănescu, Dina, Popa, Calu - Pencea, Duriță - Vîlcică, Rogoveanu, Șerban - Fotescu
Rezerve: Constantinescu, Armășelu, Crețu, Manolache, Lungu, Geru, Zanfir, Bubuioc, Vulpe
Antrenor: Mario Găman

Hermannstadt: Muțiu – Buzan, Antoche, Isah, Tomșa – Baba, Niță - Chirițoiu, Sîntean, Balaure- Plazonja
Rezerve: Pop, Pantea, Bejan, Iaru, Sota, Petrescu, Popescu, Elbers, Bucuroiu
Antrenor: Marius Măldărășanu

FCSB, eliminată la „masa verde” din Cupa României!