FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  CUPA ROMÂNIEI

FOTO Chin în Trivale: Ştiinţa a avut nevoie de prelungiri în Cupă ca să treacă de o echipă de Liga a 3-a » Rivala CSU, debut oficial fulminant!

Articol de GSP - Publicat marti, 27 august 2013 00:00 / Actualizat marti, 27 august 2013 23:22

UPDATE: Primele reacţii după meciul SCM Piteşti - U Craiova, 1-2

Vasile Gheorghe a marcat primul gol al Universităţii Craiova într-un meci oficial, la 2 ani şi 3 luni după dezafiliere.”Este o victorie frumoasă. Cupa României este o competiţie deschisă şi s-a dovedit acest lucru. Adversarii au stat bine în teren, dar noi am făcut o muncă extraordinară şi am reuşit să învingem” a declarat jucătorul Ştiinţei pentru GSP.RO.

”Am ratat foarte mult, dar e o victorie importantă pentru noi. O dedicăm fanilor, care au fost extraordinari şi azi. Pentru ei trebuie să cîştigăm cît mai multe meciuri”, a completat Nicolo Napoli, antrenorul Universităţii.

Piteştenii au fost foarte nervoşi după meci, contestînd penalty-ul acordat de arbitrul Andrei Chivulete în minutul 111. ”Este inadmisibil. E vorba de Cupa României, dar nu se poate aşa ceva”, a fost reacţia lui Iulian Crivac, antrenorul celor de la SCM Piteşti.

UPDATE 22:35: FINAL DE MECI! FC U CRAIOVA s-a impus cu 2-1 în faţa celor de la SCM Piteşti şi oltenii merg mai departe în Cupa României.

UPDATE 22:10: GOL U CRAIOVA! Săceanu a obţinut un  penalty în minutul 111 şi o eliminare la Pîslaru. Frăsineanu a transformat lovitura de la 11 metri.

UPDATE 22:06: GOL SCM PITEŞTI! Avantajul oltenilor a ţinut doar un minut. Dulcea a profitat de o gafă a apărării craiovene şi a marcat cu un şut puternic, sub bara transversală.

UPDATE 22:05: GOL U CRAIOVA! În minutul 97, Vasile Gheorghe a marcat pentru olteni. Stoianof a şutat, Vlăsceanu a respins în faţă, de unde alt jucător al Craiovei a reluat, dar mingea trimisă de el a fost scoasă de pe linia porţii de piteşteni. Balonul a ricoşat la Vasile Gheorghe, care a şutut puternic şi a înscris.

UPDATE 21:56 Meciul a intrat în prelungiri

UPDATE 21:25 Minutul 50 - Prima ocazie a gazdelor: Dulcea a fost găsit în zona centrală, dar a luftat.

Imediat Craiova a replicat prin două ocazii. Mîrzeanu a şutat de la 25 de metri, dar Vlăsceanu a respins mingea în bară, apoi, Kosici a trimis cu capul puţin peste transversală o centrare venită din corner.

UPDATE 21:05 A început repriza secundă!

UPDATE 20:45 Pauză!

UPDATE 20:35 Craiova a dominat prima jumătate de oră în care şi-a creat două ocazii importante.

Prima a venit în minutul 27, dar execuţia lui Goge din lovitură liberă a fost peste poartă.

A doua şi totodată şi cea mai mare ocazie a fost în minutul 30, cînd Cruceru a şutat la colţul scurt, însă Vlăsceanu a respins.

LiveSCORE - A început partida! SCM Piteşti - FC U Craiova 0-0

UPDATE 20:00 Imediat cum au ajuns la stadion, fanii Craiovei au început să scandeze împotriva lui Adrian Mititelu.

La partida celor de la FC U Craiova contra echipei din Liga a 3-a, SCM Piteşti, sînt aşteptaţi aproximativ 1000 de oameni.

Echipele de start:

FC U Craiova: Hotoboc - Mitici, Kosici, Acka, Buşu - Goge, Săceanu, Mîrzeanu, Cruceru - V. Gheorghe, Stoianof

SCM Piteşti: Vlăsceanu - Drăgan, Ionescu, Botea, Pîslaru - David, Biţă, Delcea, Iancu, Dulcea - Enache

***

CS U Craiova s-a calificat în turul 5 din Cupa României după ce a învins echipa a doua a celor de la Pandurii, chiar la Tîrgu Jiu, scor 6-1.

La primul test oficial al echipei Olguţei Vasilescu au asistat aproximativ 200 de fani.

La pauză scorul a fost doar 1-0 în favoarea celor de la CS U Craiova, însă în repriza a doua Dragalina şi compania s-au dezlănţuit.

Golurile oaspeţilor au fost marcate de Dragu, Voinea, Dragalina (2), Pîrvu (2), iar pentru gorjeni a punctat Vlăduţi.

Echipa de start a celor de la CS U Craiova:

Brac - Pătraşcu, Cîrjă, Ljubinkovic, Stancu - Ionescu, Dragalina, Precup, Sin - Dragu, Voinea

De la ora 20:00 puteţi urmări liveSCORE pe GSP.RO partida celor de la FC U Craiova din Cupa României contra celor de la SCM Piteşti.

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”