FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  SFERTURI DE FINALĂ

FOTO+VIDEO. Petrolul - Astra 0-3 » Giurgiuvenii, prea buni pentru echipa lui Moldovan! Primele 3 semifinaliste din Cupă

Astra s-a calificat în semifinalele Cupei României, după 3-0 în „sferturi” cu Petrolul. +22   FOTO

Articol de - Publicat miercuri, 03 martie 2021 22:15 / Actualizat miercuri, 03 martie 2021 22:23

Astra merge în semifinalele Cupei României!

Astra a dominat autoritar partida, respectându-și astfel statutul de echipă aflată într-un eșalon superior. Prahovenii aproape că nu au contat pe propriul stadion.

Deși nu a marcat, prima repriză i-a aparținut în totalitate trupei lui Neagoe. Confruntarea s-a decis în decurs de 10 minute, în partea a doua. Mai întâi, Merloi a profitat de o respingere inexactă a lui Lică și l-a învins din voleu pe Kitanov, în urma unei faxe fixe ('50).

+18 FOTO

Apoi, Krpic, de la punctul cu var, a securizat calificarea Astrei ('61). Ca seara să fie complet ratată de Petrolul, lui Kitanov i s-au înmuiat picioarele pe final și nu a mai putut respinge lovitura de cap trimisă de Wuthrich ('81).

Până la final, Vajushi s-a făcut de râs de la 11 metri, executând lamentabil o lovitură de pedeapsă în minutul 86.

„Sferturile” Cupei României

• Chindia - CS Universitatea Craiova 0-1
  • Viitorul Pandurii Tg. Jiu - U Cluj 3-1
  • Petrolul - Astra 0-3
  • Dunărea Călărași - Dinamo (joi, ora 20:00)

Petrolul - Astra: echipele de start

Petrolul: Kitanov - Olaru, Lica, Meijers, Ţicu - Lax, Pol Roige - Constantinescu, Moise, Vajushi - Buhăescu
Rezerve: Avram, Bărboianu, Manolache, Pană, Mitrea, Arnăutu, Tudor, Bratu, Balint
Antrenor: Viorel Moldovan

Astra: David Lazăr - Hugo de Sousa, Raspopovic, Jovanovic, Lamanje - Canadija, Boe Kane - Merloi, Răduţ, Pahonţu - Krpic
Rezerve: Popa, Graovac, Ion, Wuthrich, V. Gheorghe, Crepulja, Montini, Stahl, Balaure
Antrenor: Eugen Neagoe

Citește mai multe știri din Cupa României:

Nemulțumirea lui Marinos Ouzounidis după calificarea în semifinalele Cupei: „Avem probleme aici” + Mesaj pentru Emil Săndoi

Moment emoționant pentru Emil Săndoi » Ce cadou a primit din partea rivalilor: „Craiova e sufletul meu!”