FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  PLAY-OFF CUPA ROMÂNIEI

Știm toate echipele calificate în grupele Cupei României Betano: care au fost cele mai mari surprize

Dumbrăvița - UTA închide runda de play-off +4   FOTO
Dumbrăvița - UTA închide runda de play-off

Articol de - Publicat joi, 31 august 2023 21:56 / Actualizat joi, 31 august 2023 23:56

Astăzi s-au disputat ultimele 4 meciuri din play-off-ul Cupei României, urmează faza grupelor. Cele mai mari surprize ale acestei etape au fost eliminările lui Poli Iași și FC Argeș.

Important:

• Echipele calificate sunt: FC Bihor Oradea, FC Botoșani, Progresul Pecica, CSM Alexandria, CSA Steaua, CS Tunari, Corvinul Hunedoara, Oțelul, FC Voluntari, Chindia, Gloria Buzău, Dinamo, U Cluj, SCM Zalău, Hermannstadt și UTA.
  • Meciurile din play-off au avut loc în manșă unică. Au participat cele 24 de echipe care au trecut de turul 3 al Cupei plus 8 echipe din prima ligă, cele de la locul 9 în jos în ultimul sezon de campionat.
  • Cele 16 echipe câștigătoare în play-off au avansat în faza grupelor, unde li se vor alătura primele 8 clasate din precedentul sezon al SuperLigii: Farul, FCSB, CFR Cluj, CSU Craiova, Rapid, Sepsi, FCU Craiova și Petrolul.
Meci dramatic la Târgoviște! Dinamo a revenit și a dat lovitura în prelungiri: „câinii” sunt în grupele Cupei
METALOGLOBUS - DINAMO

FINAL » CSC Dumbrăvița (L2) – UTA 0-1

• A marcat: Fabry '88
  • Deși UTA a fost, pe hârtie, formația oaspete, meciul a avut loc la Arad. Motivul? Arena Ștefan Dobay din Dumbrăvița suferă din pricina înlocuirii gazonului. Astfel, timișenii au acceptat să evolueze la Arad.
  • Apoi, fanii s-au războit cu conducătorul clubului, Alexandru Meszar: „De un an întreg minți cu nerușinare / Asumă-ți și niște ani de închisoare”.

Echipe de start:

Dumbrăvița: P. Toroc - Băluțoiu, Țieranu, Lalic, Moțiu - Cibi, Ristin, Tismonar, Nortey - Gladun, Plokhotnyuk
Rezerve: Trifon - Olaru, Șofran, Mercioiu, A. Toroc, R. Neag, Amariei, Martinov, Tănase

UTA: Kucher - Diogo, Benga, Markov, Abeid - Holst, Carp, Stahl, Mihai - Stanciu, Vucenovic
Rezerve: Iacob, Stolnik, Dumitrașcu, Iurasciuc, Freitas, Marku, Rareș Pop, Fabry, Cooper

Stadion: Arena Francisc Neuman (Arad)
Arbitru: Porumbel Valentin (Olteniţa) / A1: Lar Daniel Stefan (Baia Mare), A2: Neagu Gabriel (Călăraşi)

Mircea Rednic a suferit un infarct: „A simțit dureri în piept din timpul meciului cu FCSB” » Tehnicianul a fost operat
UTA

FINAL » Unirea Slobozia (L2) – Hermannstadt 2-5

• Au marcat: Bîrnoi '7; Ibrian '89 / Fonseca '45, '104; V. Găman '61; Balaure '112; Alhassan '117 (pen.)

Într-o zi în care Poli Iași a fost eliminată din Cupa României, și Hermannstadt, altă echipă din prima ligă, a tremurat pentru locul în grupe. Meciul cu Unirea Slobozia a ajuns în prelungiri, unde sibienii s-au descătușat, cu 3 goluri înscrise în cele două reprize suplimentare.

Stadion: 1 Mai (Slobozia)
Arbitru: Avram Robert (Piteşti) / A1: Noroc Mihaita Adrian (Botoşani), A2: Tanase Lucian (Piteşti)

FINAL » SCM Zalău (L3) – Politehnica Iași 3-0

• Au marcat: Fărcășan '34; Meșter '64; Sg. Pop '76 (pen.)
  • Silviu Lung jr. a fost eliminat în minutul 41, pentru un fault făcut în afara careului, într-o acțiune promițătoare a gazdelor. Ionuț Ailenei a fost trimis de urgență pe teren.
  • În direct pe FRF.tv

SCM Zalău, echipă de Liga 3, a produs marea surpriză a rundei. Echipa antrenată de Cristian Lupuț a eliminat o formație de primă ligă, pe Poli Iași, într-o manieră categorică.

Eliminarea portarului Silviu Lung Jr., care a văzut „roșu” direct în minutul 41 pentru un fault în afara careului într-o situație promițătoare a gazdelor, a cântărit decisiv. Scorul era deja 1-0 în acel moment, Fărcășan deschisese scorul în minutul 34. Meșter, în minutul 61, și Sergiu Pop, '76, de la punctul cu var, au stabilit scorul final.

SCM Zalău - Politehnica Iași

La pauză, SCM Zalău o conduce pe Politehnica Iași, 1-0, în play-off-ul Cupei României Betano! Meciul este în direct pe www.frf.tv!

Publicată de Cupa României Betano pe Joi, 31 august 2023

Stadion: Municipal (Zalău)
Arbitru: Buzarnescu Dan Stefan (Craiova) / A1: Ilinca Cristian Daniel (Craiova), A2: Constantinescu Daniela (Craiova)

FINAL » Ceahlăul Piatra Neamț (L2) – U Cluj 2-4

• Au marcat: Petkov '61; P. Petre '84 / Tescan '50; Nistor '80 (pen.); I. Stoica '82, '89
  • Televizare: DigiSport 1, PrimaSport 1

U Cluj s-a calificat în grupele Cupei României, însă nu fără emoții. Deplasarea la Piatra Neamț a fost extrem de complicată pentru elevii lui Ioan Ovidiu Sabău.

Deschiderea de scor a venit abia în minutul 49, în urma unei faze controversate. Dragoș Tescan a înscris în poarta goală după o ciocnire în 3 între Ianis Stoica și doi adversari, Vișinar și Boison Wynney. Mai mult, Stoica se afla în ofsaid în momentul pasei.

Ceahlăul a egalat în minutul 61, gol cu capul Petkov după o ieșire greșită a lui Plamen Iliev, iar „șepcile roșii” au reintrat în avantaj 20 de minute mai târziu, de la punctul cu var, prin Dan Nistor. Penalty-ul a fost dictat ușor, Ianis Stoica fiind împins de la spate de stoperul Lorenzo Fonseca.

Ianis Stoica a majorat avantajul oaspeților la două minute distanță, execuție frumoasă la colțul lung, iar Patrick Petre a redus din diferență alte două minute mai târziu.

Același Ianis Stoica a stabilit scorul final, 2-4, profitând de o gafă a lui Fonseca.

Ceahlăul: Wynney - Petkov, Lorenzo Fonseca, Vișinar (cpt.), Pedro Albino, Joao Jaquite, Onișa, Llullaku, Tud. Oltean - Neicuțescu, R. Ciobanu
Rezerve: Barna - Copoț -Barb, P. Petre, Moroșanu, Josemar Agostinho, Ștefănescu, Forizs, Jalbă, Selmani
Antrenor: Cristi Pustai

Universitatea Cluj: Iliev - R. Dimitrov, Pițian, Andr. Miron, Vătăjelu - Perianu, Gab. Simion, Hofman - Tescan, Calcan, Popadiuc
Rezerve: I. Chirilă - Bg. Mitrea, D. Oancea, Pojar, Călugăr, Bic, D. Popa, D. Nistor, I. Stoica
Antrenor: Ioan Ovidiu Sabău

FINAL. FC Bihor (L3) - FC Argeș (L2) 1-0

Primul meci al zilei de miercuri s-a terminat cu un rezultat surprinzător. FC Bihor, echipă de Liga 3, a eliminat-o pe FC Argeș, scor 1-0. Piteștenii nu se regăsesc nici după demiterea antrenorului Alexandru Pelici și nu vor juca în grupele Cupei în acest sezon.

• A marcat: Stan 52

FC Argeș: Bucur - Tofan, Balaur, Scarlatache, Rizzi - Panait, Babin - Rădescu, Haită, Dulcea - Buhăcianu
Rezerve: Micle, Tudose, Balgiu, Pîrvu, Bertrand, Bujor, Mitoi, Rusu, Angelov

FC Bihor: Pînzaru - Jurj, Stan, Farcaș, Iovita - Hunie, Sorian - Ban, Moga, Chitaș - Jurj
Rezerve: Bob, Drăgan, Paublusztig, Andrei Popa, Hosu, Chindlea, Stoian, Bactar, Serediuc

Este cel mai important gol din cariera mea de fotbalist. A fost o atmosferă foarte frumoasă, cu suporteri foarte frumoşi, iar acum sperăm să aducem o echipă cât mai mare aici la Bihor. Am avut puţine emoţii la început, dar au fost emoţii constructive, iar ca drept dovadă, eu cred că am făcut un meci mare, un joc reuşit, care ne-a adus calificarea în grupele Cupei României. În repriza a doua am jucat mai bine tactic şi chiar puteam să mai marcăm. Acest rezultat ne-a adus o mare bucurie, iar acum aşteptăm şi alte echipe valoroase aici la Oradea
Daniel Stan, FC Bihor

FINAL. CS Mioveni (L2) – FC Botoșani 0-2

FC Botoșani a respectat calculul hârtiei și s-a calificat în grupe cu CS Mioveni, divizionară secundă. Cu toate acestea, golurile moldovenilor au venit pe final, după minutul 80. Drole și Cioiu i-au asigurat echipei botoșănene calificarea în grupele Cupei României Betano.

• Au marcat: Drole 84, Cioiu 89

CS Mioveni: Croitoru - Trascu, Dandea, Ignat, Văsălie, Cărărus, Șerbănică, Tincău, Pleșa, Căprescu, Cosereanu
Rezerve: Sima, Gomes, Toma, Gutea, Massaro, Iordache, Duțan, Costea, Bolohan

FC Botoșani: Ureche - Adams, Pius, Seroni, Dican, Mouaddin, Dragomir, N'Goma, Zabou, Florescu, Drole
Rezerve: Ducan, Tiganasu, Pinson, Carausu, David, Cret, Cioiu, Tweh, Gligor

A fost un test util, trebuie să trecem mai departe cu fruntea sus, urmează un meci foarte important, jucăm cu o echipă de Liga 2 și trebuie să facem tot ce putem ca să câștigăm!
Constantin Schumacher, antrenor Mioveni

FINAL. Progresul Pecica (L3) – Viitorul Șimian (L3) 4-1

• Au marcat: Aldan 34, Bodri 49, 72, Răchită 51 / Trip 63

Prioritar rămâne campionatul, dar nu vom neglija nici Cupa, chiar dacă ne va încărca din punct de vedere fizic. Am mai spus-o, lotul nu este nici valoric, dar mai ales numeric ca să putem acoperi două competiții. Există riscul să apară oboseala, dar sperăm să gestionăm bine situația și să facem o figură frumoasă
Dan Stupar, antrenor Pecica

FINAL. CSM Alexandria (L2) – Concordia Chiajna (L2) 1-0

• A marcat: Nițescu 49

FINAL. Unirea Dej (L2) – CSA Steaua (L2) 0-1

• A marcat: Chipirliu 85

Unirea Dej: R. Pop - Geană, D. Pop, Negrea. D. Roș - Ciuciulete, Chira, Ad. Pop - Cioan, Blaj, Piftoi
Rezerve: Chindiș, Kereki, Șuteau, Zamfirescu, Stancovici, Pruteanu, Scocîlcă, Vl. Stancovici, Golda

CSA Steaua: Frânculeascu - Maftei, Vârtej, Beța, Dobrescu - Mancuso, Sierra, Ilie - Drăghici, Buziuc, Chipirliu
Rezerve: Pop, Matei, Bărbulescu, Avram, Raicu, Enceanu, Boiciuc, Topuzov, Chunchukov

Progresăm, ne dezvoltăm, încep să se vadă și în timpul jocului lucruri pe care noi le pregătim la antrenament. Păcat că astăzi vremea un pic nu ne-a ajutat, pentru că ne doream să avem o posesie mai prelungită. Din cauza ploii torențiale, starea terenului, uneori, nu ne-a dat posibilitatea ca să ducem acea posesie până acolo unde am dorit noi
Dacian Nastai, antrenor Unirea Dej

Echipa are valoare, noi suntem o familie, chiar dacă sunt toți împotriva noastră. Chiar pot să spun că suntem singuri împotriva tuturor alături de suporterii noștri. Se întâmplă să mai greșesc și eu, dar ușor-ușor echipa crește în omogenitate și jucăm din ce în ce mai bine, pentru că echipa are valoare. Am schimbat o mare parte din lot și uneori se vede acest lucru
Daniel Oprița, antrenor Steaua

FINAL. Viitorul Ianca (L3) – CS Tunari (L2) 0-5

• Au marcat: Gheorghe 20, Lambru 26, Popa 34a ag., Mitrică 64, Despa 76

FINAL. Corvinul Hunedoara (L2) – Csikszereda (L2) 4-2

• Au marcat: Coman 3, 7, Manolache 24, Lupu 50 / Jelena 46, Jebari 90+2

Corvinul: Roman - Iacob, Pop, Manolache, Velisar, Neacșa, Hrezdac, Bradu, Pîrvulescu, Coman, Lupu
Rezerve: Lefter - Lică, Lupușor, S. Ion, Chindriș, Antonov, A. Nicolae, Hergheligiu, Mitran

Csikszereda: Karaksony - Szabo, Berkeczi, Apro, Gondor, Pinter, Veres, Nagy, Peter, Jelena, Magyari

Am trăit intens, știam că adversarul e unul puternic. Am vorbit despre el mult, am știut că va fi un meci greu. Ei au avut și o zi de odihnă în plus, noi am avut drumul du la București, drumul de întoarcere, după partida cu Progresul Spartac. Băieții au fost puțin obosiți, dar terenul a fost ud, a intrat repede primul gol și, cumva, s-au descătușat jucătorii, le-a făcut plăcere să joace
Florin Maxim, antrenor Corvinul

FINAL » FC Bacău (L3) – Oțelul Galați 1-3

• Au marcat: Drugă 67 pen. / Cisotti 57 pen., Adăscăliței 59, Lopez 74

FC Bacău: Cîmpianu – Șt. Pavel, I. Chirilă, Agapi, D. Drugă, D. Burlacu, Oasenegre, M. Ursu, Rob. Albu, Ciumașu, A. Pavel
Rezerve: L. Anton – D. Ganea, Rz. Dinu, Mug. Florescu, Lucaci, Gherasim, Lungașu, Țăran
Antrenor: Constantin Enache

Oțelul Galați: Dur-Bozoancă – Mih. Adăscăliței, Yabre, Ariel Lopez, Zhelev, Zivulic, Al. Pop, I. Neagu, Jardan, Bodișteanu, Dimitrov
Rezerve: R. Stoian – Cisotti, Cîrjan, Samuel Teles, Frederic Maciel, K. Fatai, Farcaș, Rz. Tănasă, Joao Serrao
Antrenor: Dorinel Munteanu

Sunt mulțumit de implicarea jucătorilor, de cum și-au apărat șansele. Revin un pic, dar nu vreau să caut scuză… cred că s-a dezechilibrat meciul cu primul penalty, pe care l-am revăzut. M-am uitat atent la fază, a fost simulare, dar și faza de la golul doi, când mingea era la noi și i s-a dat adversarilor fără motiv. Nu vreau să pun sub îndoială victoria Oțelului, îi doresc baftă în continuare
Costel Enache, antrenor Bacău

FINAL » CSC 1599 Șelimbăr (L2) – FC Voluntari 1-2

• Au marcat: Mouasso 49 / Andrei 61, Dumiter 90+1

„Călăreții roșii” de la Șelimbăr, liderul ligii secunde, veneau pe cai mari la duelul cu FC Voluntari, fără eșec și cu un singur gol primit în primele 5 partide ale sezonului. Elevii lui Claudiu Niculescu s-au descurcat o oră și împotriva ilfovenilor. Paul-Henri Moussinga a marcat în minutul 50, dar prim-divizionara a revenit pe final a și a obținut biletul spre grupele Cupei României Betano.

CSC Șelimbăr: Al. Roșca – Natea, Lumbu, Palmeș, Fl. Mitrea, Panos, Monea, I. Năstăsie, Mouasso, Rodri Hernando, Călin
Rezerve: Mitrovic – R. Crișan, Ct. Alexe, Al. Luca, Vînău, Berisha, Schieb, Rotund, C. Soare
Antrenor: Claudiu Niculescu

FC Voluntari: Jesus – Ricardinho, Matricardi, Paz, Armaș, Crepulja, R. Boboc, Cocian, D. Florea, Dumiter, Al. Munteanu
Rezerve: Oct. Vâlceanu – Voican, Rață, Andreș, D. Andrei, Lambrinoc, A. Dima
Antrenor: Ilie Poenaru

FINAL » Phoenix Buziaș (L3) – Chindia Târgoviște (L2) 0-3

• Au marcat: Golofca 15, Bogaciuc 20, Șerban 89

Chindia Târgoviște, cu Vasile Miriuță pe bancă, a învins-o clar, scor 3-0, pe Phoenix Buziaș, formație din al treilea eșalon. Reușitele au fost semnate de Cătălin Golfoca (15'), Victor Bogaciuc (20') și Andrei Șerban (89').

Phoenix Buziaș: Flonta – Al. Nagy, Mitre, Românu, Fertu, Grancea, Pamfile, P. Nicolescu, Mada, Băbăuță, Pădurariu
Rezerve: Lapădat – Loga, Angheli, Sturzu, Paleacu, Chistrugă, Murgu, D. Savu, Borca
Antrenor: Cosmin Petruescu

Chindia Târgoviște: I. Popescu  – Negoescu, Gîț, A. Ioniță, Anișorac, Bogaciuc, Al. Militaru, A. Șerban, A. Călin, M. Cojocaru, Golofca
Rezerve: Brînzea – S. Nicolae, Bg. Petre, Ius. Cristea, Tache, I. Albu, L. Manolache, I. Zamfir
Antrenor: Vasile Miriuță

Nu ne-am impus ușor. Într-adevăr, am marcat repede aceste două goluri. Dar a doua repriză au venit peste noi, au avut și câteva situații de a marca. Important e că am câștigat, că nu s-a accidentat nimeni, nici de la noi, nici de la ei. Le-am dat șanse unora dintre tineri să joace stăzi, să-i văd și eu la un joc oficial. Per total, sunt mulțumit de băieți
Vasile Miriuță, antrenor Chindia

Sunt un pic dezamăgit, pentru că am luat niște goluri foarte ușoare. Pe niște greșeli personale, niște goluri care puteau fi evitate. La fel de adevărat e că cei de la Chindia au avut niște faze bine lucrate. Dar din fazele respective am gestionat destul de bine faza de apărare, ne-am poziționat destul de bine
Cosmin Petruescu, antrenor Buziaș

FINAL » CSM Deva (L3) – Gloria Buzău (L2) 0-2

• Au marcat: Dumitrache 14, Tănasă 61

Gloria Buzău nu a avut emoții împotriva celor de la CSM Deva, unii dintre reprezentanții celui de-al treilea eșalon. Valentin Dumitrache, fotbalist împrumutat de la Farul, și Matei Tănasă, adus sub aceeași formă de la FCSB, au semnat reușitele formației pregătite de Andrei Prepeliță.

CSM Deva: Frumuzache - Mocanu, Giosu, Bedea, Modan, A. Stoica, Bloj, Stoi, S. Sabău, Doboș, Al. Popescu
Rezerve: Beke – D. Creciunesc, Țoiu, V. Munteanu, Kayondo, Rob. Tamaș, Moses, Buzan, Bărăitaru
Antrenor: Ștefan Nanu

Gloria Buzău: Haymamba – S. Pîrvulescu, Wiktorski, Dobrosavlevici, Nadolu, Șt. Zamfir, Pervan, Brîncoveanu, V. Dumitrache, Mihaiu, Chică-Roșă
Rezerve: Greab – Patapis, V. Angelov, Radic, Diogo Izata, Cr. Dumitru, Sălceanu, Mat. Tănasă, M. Ivan
Antrenor: Andrei Prepeliță

Prima repriză nu m-a mulțumit. Am dat șanse unor băieți care au jucat mai puțin, și acest lucru s-a văzut. La pauză am introdus titularii, și s-a văzut și acest lucru, gazdele nemaiavând forță ofensivă. Deva este o echipă organizată, cu jucători buni, care ne-a pus ceva probleme în prima repriză. Este o echipă agresivă, după stilul antrenorului, împotriva căruia am jucat de multe ori. Deva este o echipă bună
Andrei Prepeliță, antrenor Gloria Buzău

În prima repriză nu a fost nicio diferență pe teren, iar golul primit a fost întâmplător, la o fază la care noi nu am intervenit la minge. A fost o primă repriză bună, în care am avut și ocazii și momente în care am controlat jocul. Am făcut cinci schimbări în repriza a doua pentru a proteja unii titulari, în vederea meciului de vineri, din campionat. Am introdus și jucători care au evoluat mai puțin și se vede că mai avem de lucru la omogenitate. Repet, am făcut o primă repriză foarte bună, iar cea de-a doua a aparținut Buzăului. Mergem înainte. Avem vineri meci la Craiova, și vrem să ne întoarcem cu puncte de acolo
Ștefan Nanu, antrenor Deva

Programul din play-off-ul Cupei României Betano

• Doar 3 partide sunt televizate, Metaloglobus - Dinamo, FC Bihor Oradea - FC Argeș și Ceahlăul - U Cluj, alte 4 transmise pe platforma FRF.tv, însă toate scorurile vor putea fi urmărite live pe GSP.ro.

• SCM Zalău – Politehnica Iași 3-0
  • Unirea Slobozia – Hermannstadt 2-5 d.prel.

• Finala: 15 mai 2024

Ovidiu Burcă anunță o pierdere suferită de Dinamo: „Va lipsi o perioadă”
DINAMO

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”