FOTBAL  »  CUPA ROMANIEI  »  RAPID - FARUL

VIDEO + FOTO Rapid - Farul 0-2 în Cupa României Betano » Adolescenții lui Hagi au făcut legea în fieful Rapidului! Clasamentul grupei

Rapid - Farul // foto: Cristi Preda - GSP +11   FOTO
Rapid - Farul // foto: Cristi Preda - GSP

Articol de - Publicat miercuri, 09 noiembrie 2022 19:19 / Actualizat joi, 10 noiembrie 2022 14:50

Gică Hagi a menajat cea mai mare parte a titularilor la meciul din această seară cu Rapid, a utilizat din primul minut doi jucători de 16 ani, dar Farul a câștigat oricum, 2-0, și a devenit lider în grupa C din Cupa României Betano. Golul doi a fost marcat de Adrian Mazilu, un alt puști de 17 ani, intrat pe parcurs.

Meciul a început cu un protest coordonat între fanii și jucătorii Rapidului și a continuat cu gazdele în control. Rapid a ratat câteva șanse în prima parte, cea mai mare prin Marko Dugandzic în minutul 39, dar dobrogenii au punctat decisiv.

Rapid - Farul a oferit scene fără precedent » Fotbaliștii au refuzat jocul, ultrașii au scos buletinele: „Nu mai pot, tremură carnea pe mine!”
Rapid - Farul 0-2

Chiar la ultima fază din prima parte, Carlo Casap a transformat fără emoții un penalty obținut de Luca Andronache, doborât în careul alb-vișiniu de Mattias Kait.

În a doua parte, deși a forțat cu Alexandru Ioniță II, Sefer și Luckassen, echipa lui Adrian Mutu nu a reușit să întoarcă rezultatul. Rapid nu a contat în atac atât de mult cât și-ar fi dorit, iar Farul nu a avut emoții în a menține fragilul avantaj.

Mai mult, l-a dublat în minutul 90+7 prin golul lui Adrian Mazilu, un mijlocaș lateral în vârstă de numai 17 ani, care a finalizat elegant din interiorul careului advers.

Cu cele 3 puncte obținute astăzi, Farul a ajuns la 4 puncte în grupa C, pe care o conduce momentan. Rapid rămâne cu 3 puncte, pe locul 2.

• Fiecare echipă va evolua în doar 3 meciuri, astfel că nu toate formațiile dintr-o grupă se vor întâlni în meci direct;
  • Echipa mai slab clasată în sezonul trecut evoluează pe teren propriu.

• Alexandria - U Cluj (joi, ora 14:00)
  • Dumbrăvița - CFR Cluj (joi, ora 18:15)

Etapa III (7 decembrie):

• Farul - CFR Cluj
  • U Cluj - Rapid
  • Alexandria - Dumbrăvița

FINAL » Rapid - Farul 0-2 în grupa C a Cupei României

• min. 90+8: final de meci!
  • min. 90+7: GOL FARUL! Adrian Mazilu duce scorul la 2-0 cu o execuție elegantă.
  • min. 90+1: Doukoure se pune în fața lui Sefer și este doborât de șeptarul Rapidului. Mingea ajunge la Albu, dar mijlocașul Rapidului șutează mult peste poartă.
  • min. 90: șapte minute de prelungire în Giulești.
  • min. 80: Drăghia scoate șutul lui Carlo Casap din afara careului.
  • min. 75: Ionuț Cojocaru și-a încercat norocul cu un șut din afara careului, dar mingea a ocolit de puțin poarta lui Drăghia.
  • min. 67: Adrian Mutu l-a băgat pe teren pe Antonio Sefer, care i-a luat locul lui Pănoiu.
  • min. 65: Doukoure șutează puțin peste transversala porții lui Drăghia.
  • min. 47-50: Alexandru Albu a căzut în careul advers în urma unui duel cu Andrei Borza, fundașul stânga al Farului. „Centralul” Horațiu Feșnic a stat câteva secunde pe gânduri, apoi a arătat spre punctul cu var. După consultarea în cască cu arbitri VAR, Feșnic a mers la marginea terenului să revadă faza pe monitor și a anulat decizia de penalty, întrucât contactul a avut loc în afara careului mare.
    Rapid nu a beneficiat nici de lovitură liberă de la marginea careului, din moment ce arbitrii nu pot decât să confirme / infirme penalty-ul cu ajutorul video-arbitrajului, nu pentru a întoarce faza cu lovitură liberă.
  • min. 47: Adrian Mazilu, introdus la pauză, s-a lansat într-o acțiune individuală, dar a șutat puțin pe lângă poarta lui Drăghia.
  • Ora 22:05 - A început repriza a doua.
  • Pauză pe Giulești, imediat după golul înscris de dobrogeni.
  • min. 45+4: GOL FARUL! Casap înscrie de la punctul cu var.
  • min. 45+2: penalty pentru Farul! Horațiu Feșnic sancționează faultul lui Kait asupra lui Luca Andronache.
Kait l-a călcat pe Andronache în propriul careu
  • min. 39: ocazie mare pentru Rapid! Corinus îl blochează pe Marko Dugandzic fix înainte ca atacantul Rapidului să introducă mingea în poartă!
  • min. 37: Săpunaru ajunge în careul advers și șutează, dar este blocat de o intervenție prin alunecare a unui farist.
  • min. 31: combinație frumoasă a rapidiștilor, care scot mingea în banda stângă, la Florin Ștefan. Fundașul stânga centrează periculos, Buzbuchi respinge cu greu în corner.
  • min. 19: Crepulja este blocat în ultimul moment de Artean, înainte să șuteze spre poarta lui Buzbuchi.
  • min. 14: Drăghia plonjează spectaculos pentru a respinge mingea trimisă cu o lovitură de cap.
  • min. 10: Onea intră în careul Farului și șutează puternic, în plasa laterală.
  • min. 9: șut din afara careului al lui Florin Ștefan, blocat de un adversar.
  • Ora 21:03, minutul 1: a început meciul din Giulești, cu un protest coordonat între suporteri și jucătorii Rapidului.
+7 FOTO
  • Aproximativ 7.000 de oameni au asistat la meci. În comparație, la meciul de campionat de acum 3 săptămâni au asistat 12.603 persoane.

Echipele de start la Rapid - Farul:

• Gică Hagi a păstrat în primul „11” pentru meciul din această seară doar 3 dintre jucătorii care au înfruntat Rapid în campionat pe 21 octombrie: Dan Sîrbu, Mihai Popescu și Andrei Artean.
  • La Rapid, Mutu folosește astăzi din primul minut 3 dintre jucătorii pe care i-a folosit și în campionat ca titulari: Răzvan Onea, Cristian Săpunaru, Mattias Kait.

RAPID (4-3-3): Drăghia - Onea, Săpunaru (cpt.), P. Iacob, Fl. Ștefan - Kait, Crepulja, Ciobanu - Pănoiu, Dugandzic, Vojtus
Rezerve: H. Moldovan - Belu-Iordache, Dg. Grigore, Ignat, Albu, Al. Ioniță II, Marzouk, Sefer, Luckassen
Antrenor: Adrian Mutu

FARUL (4-3-3): Buzbuchi - Dan Sîrbu, Corinus, M. Popescu, Borza - Doukoure, Artean, Casap (cpt.) - Luca Andronache, R. Moldoveanu, Sali
Rezerve: Aioani - Mboko, Kiki, Grameni, Băluță, Mazilu, I. Cojocaru, R. Ion, V. Morar
Antrenor: Gheorghe Hagi

Stadion: Giulești, București
Arbitru: Horațiu Feșnic / Asistenți: Mircea Grigoriu, Alexandru Cerei
Arbitru VAR: Florin Andrei / Arbitru AVAR: Radu Ghinguleac

VIDEO Calculele se complică pentru FCSB » Mioveni o învinge pe Botoșani și e cu un pas în sferturile Cupei! Clasamentul ACUM

EXCLUSIV VIDEO Povești de pe Stadionul Dragostei » Interviu cu Dan Roman, fost atacant la Gaz Metan, CFR Cluj și Botoșani, care acum antrenează revelația Cupei României

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”