FOTBAL  »  Superliga  »  STEAUA

200.000 de euro

Articol de GSP - Publicat marti, 12 iunie 2007 00:00

Aceasta este suma pe care Emeghara o vrea ca salariu in Ghencea, Steaua oferindu-i, initial, doar jumatate, ieri plusind la 150.000 de euro

"Emeghara este rezolvat, i-am luat contractul de la Poli, e al Stelei pe 5 ani", a anuntat Becali duminica. Totusi, managerul general al campioanei, Adrian Ilie, a replicat: "Transferul nu este incheiat, va fi doar cind jucatorul va semna contractul cu Steaua. Deocamdata, n-a facut-o".

Afirmatiile lui Ilie se refera la conditiile dure financiare pe care Emeghara le-a impus trupei din Ghencea in ceea ce priveste salariul sau. Aflat in Nigeria, la Lagos, jucatorul le-a transmis sefilor Stelei ca vrea un contract anual de 200.000 de euro, pretentii considerate exagerate de ros-albastri. Acestia i-au garantat aceasta suma doar in cazul in care echipa s-ar califica in grupele Champions League, insa jucatorul nu vrea sa depinda la salariu de obiective.

Oli: "Dati-i cit vrea"
In plus, Emeghara a respins propunerea initiala a Stelei, de 100.000 de euro pe an. "Este mai putin decit am la Timisoara, or eu vreau sa fac un salt atit ca nivel al echipei, cit si in plan financiar", a declarat ieri Emeghara. Agentul sau, Aurel Damian, a declarat: "Au fost divergente intre cerere si oferta, insa Adrian Ilie mi-a spus ca vom mai negocia si cred ca ne vom intelege in cele din urma". Steaua a urcat ieri oferta la 150.000 de euro anual, jucatorul fiind dorit insistent in Ghencea de Olaroiu, care i-ar fi transmis lui Ilie sa-i indeplineasca toate cerintele africanului. Aceasta noua oferta ar urma, conform agentilor sai, sa fie acceptata de fundasul stinga de culoare.

Ce avea la Poli
- salariu de 135.000 de euro pe an
- contract pina in 2009

Ce vrea la Steaua
- salariu de 200.000 de euro pe an
- contract pina in 2010

Ce i-a oferit Steaua
- salariu de 150.000 de euro pe an
- bonus de 100.000 de euro daca echipa se califica in grupele Ligii Campionilor
- contract pina in 2012

"Vreau sa cistig mai mult decit la Timisoara. Daca Steaua nu-mi va da o suma mai mare ca salariu, atunci nu e nici o problema, eu ma simt bine la Poli, voi ramine sa joc acolo"
Ifeanyi Emeghara

Poli are 30 la suta
Patronul lui Poli Timisoara, Marian Iancu, a explicat ieri de ce l-a lasat pe Emeghara in Ghencea: "Cu greu m-am despartit de el, dar nu am avut de ales. Avem o problema cu extracomunitarii si doar la el puteam renunta in acest moment. Pe postul lui, cel de fundas stinga, putem avea variante. In plus, pe linga cele 1,2 milioane de la Steaua mai avem 30 la suta la un transfer in strainatate".

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (0)

Articolul nu are încă nici un comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează