FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - FCSB

Poli Iași - FCSB. 3 cifre care arată dimensiunea rușinii trăite de roș-albaștri: n-au mai pățit asta de 28 de ani!

Articol de - Publicat duminica, 27 septembrie 2020 23:31 / Actualizat luni, 28 septembrie 2020 10:45

FCSB a pierdut pe terenul lui Poli Iași, 2-5, după una dintre cele mai slabe prestații din istoria recentă a clubului roș-albastru.

Cu o echipă de start improvizată și cu patru schimbări făcute în minutul 28, FCSB a fost dominată clar de echipa lui Daniel Pancu. După acest meci, Poli Iași a devenit prima echipă din Liga 1 care marchează cinci goluri în poarta lui FCSB în ultimii 7 ani.

Ultima dată când FCSB primit cinci goluri fost pe 19 mai 2013, într-un FCSB – Viitorul 2-5. Atunci, echipa roș-albastră era campioană, iar grație acelei victorii, clubul lui Gică Hagi rămânea în Liga 1.

Sunt fericit. Eu nu fac aranjamente, ăsta nu a fost niciun aranjament, niciun blat. Dar eu am voie să mă bucur pentru nașul meu? Echipa e campioană, am jucat lejer, relaxat. Le era și lor jenă de Dică, au fost niște chestii de omenie. Dar nu blaturi! Nu poate să mă oprească nimeni să mă bucur pentru nașul meu
- Gigi Becali în mai 2013

FCSB: Cojocaru – Râpă, Bratu, Gardoș, Pârvulescu - Prepeliță, Filip - Iancu, Rocha, M. Costea - Nikolic
Antrenor: Laurențiu Reghecampf

FC Viitorul: Vâtcă - Bălașa, Puțanu, Larie, Toșca - Lazăr, A. Cârstocea, Nikolov, Dică, Chițu - Rusu
Antrenor: Cătălin Anghel

Toni Petrea: „Este o perioadă dificilă, dar trebuie să strângem rândurile!”

Andrei Cristea, primul hat-trick după 16 ani!

Atacantul Andrei Cristea a fost cel mai bun jucător de pe teren. Acesta a punctat de trei ori în poarta roș-albaștrilor și s-a distrat cu fundașii fostei sale echipe. Vârful de 36 de ani a reușit astfel primul său hat-trck în Liga 1 după 16 ani. În 2004, la începutul carierei, Cristea puncta de trei ori într-un meci FCM Bacă – Craiova 4-1.

După 28 de ani

FCSB a încasat trei goluri de la un jucător pentru prima dată în ultimii 28 de ani. Pe 7 iunie 1992, Gheorghe Ciurea marca de trei pentru Universitatea Craiova, într-o victorie cu 5-4.

Citește mai multe știri despre FCSB 

Ce o fi înțeles Istrate? Puștiul de 18 ani, pedepsit după primul gol la FCSB!

Moment incredibil la FCSB, în prima repriză de la Iași! Ordin de la Gigi Becali?

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”

Ce susține MM Stoica că face săptămânal pentru suporterul pe care l-a pocnit: „Cumva am reparat-o”


Comentarii (53)
boreal47
boreal47  •  28 Septembrie 2020, 18:26
Postat de sexilianul pe 28 Septembrie 2020, 10:49

sarma citeste tot......

Un țărănuș obosit...

madalin_eivissa
madalin_eivissa  •  28 Septembrie 2020, 18:19

Mihai Stoica anunță hegemonia lui FCSB: "Vom face ce face Bayern în Germania"))))))))6 de la Topola, 5 de la Iasi))))))

rapidist57
rapidist57  •  28 Septembrie 2020, 16:31

Probabil unii au uitat de mecul Rapid-Steaua 5-1

Vezi toate comentariile (53)
Comentează