FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC ARGEȘ

3 curiozități după Dinamo - FC Argeș: un omagiu de nota 10, comparația cu un meci de legendă + premieră în istoria clubului

Cristi Tănase a fost MVP în victoria cu Dinamo / Sursă foto: Cristi Preda (GSP) +29   FOTO
Cristi Tănase a fost MVP în victoria cu Dinamo / Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Articol de - Publicat duminica, 29 august 2021 16:27 / Actualizat duminica, 29 august 2021 17:35

FC Argeș s-a impus sâmbătă pe terenul lui Dinamo, scor 2-0. O victorie de prestigiu pentru alb-violeți, dedicată marelui Nicolae Dobrin și totodată o premieră în istoria piteștenilor.

GSP prezintă mai jos 3 curiozități despre triumful reușit de FC Argeș în fața lui Dinamo:

1. Cel mai bun omagiu pentru Dobrin

Pe 26 august, marele Nicolae Dobrin ar fi împlinit 74 de ani, iar jucătorii lui FC Argeș i-au oferit cel mai bun omagiu. O victorie fără drept de apel cu Dinamo, exact cum „Prințul din Trivale” reușea în 1979 în fața roș-albilor, într-un meci de poveste

Nici suporterii alb-violeților nu l-au uitat pe Dobrin. Aceștia au afișat un banner în repriza a doua, parafrazând o lozincă la modă în fotbalul românesc al anilor '70: „Ce ne facem, oameni buni / Cu acest Dobrin / Care-ascunde mingea/ De n-o mai găsim”.

2. Tot un „decar” a adus victoria 

42 de ani mai târziu de la partida din 1979, tot un „decar” a adus victoria Argeșului într-un meci cu Dinamo. 

Cristi Tanase, și el un copil de suflet al Piteștiului, a reușit o „dublă” de efect ieri: două șuturi imparabile, câte unul în fiecare repriză. Primul în vinclu, iar al doilea în plasa laterală, ambele din afara careului. La „thriller”-ul din 1979, șuțul lui Dobrin se oprea tot în plasa laterală.

3 curiozități după Dinamo - FC Argeș: un omagiu de nota 10, comparația cu un meci de legendă + premieră în istoria clubului
1979. Execuție imparabilă a lui Dobrin. 4-3 pentru FC Argeș, iar titlul vine la Pitești
3 curiozități după Dinamo - FC Argeș: un omagiu de nota 10, comparația cu un meci de legendă + premieră în istoria clubului
2021. Tănase face „dubla” în fața lui Dinamo. Șut imparabil în plasa laterală

3. Premieră: e prima oară când FC Argeș câștigă de două ori la rând în Ștefan cel Mare

Deși sunt departe de performanțele din perioada lui Dobrin, piteștenii se pot lăuda că au atins o bornă interesantă după victoria cu Dinamo de sâmbătă. E abia pentru prima oară în istorie când FC Arges câștigă două meciuri la rând în Ștefan cel Mare

În primăvara acestui an, în precedentul meci jucat la București, trupa lui Prepeliță și Ianovschi se impunea cu 2-1. Per total, e doar a șasea victorie reușită de FC Argeș pe terenul lui Dinamo. Când au venit celelalte:

  • 15 martie 2021: Dinamo - FC Argeș 1-2
  • 19 noiembrie 2005: Dinamo - FC Argeș 1-2 
  • 14 septembrie 1985: Dinamo - FC Argeș 0-2 
  • 24 iunie 1979: Dinamo - FC Argeș 3-4
  • 25 iunie 1972: Dinamo - FC Argeș 2-3

Reacții după victoria lui FC Argeș cu Dinamo

Am stat bine în teren, iar când am avut ocazia am marcat. I-aș da nota 10 lui Tănase! A avut două execuții extraordinare. A făcut un meci foarte bun și tactic, a muncit foarte mult. Ce rost are să vorbim despre Tănase? Știți foarte bine ce fotbalist e! De-asta am insistat să vină la Pitești. 

E o victorie bună pentru noi, de moral, avem două săptămâni în care putem pune la punct lucrurile care n-au mers. Sper să mai vină 1-2-3 jucători care să ne ajute în viitor. Suferim pe teren propriu, am pierdut, n-am marcat, sperăm să spargem gheața la meciul următor și să câștigăm - Andrei Prepeliță, antrenor FC Argeș

Sper de la meci la meci să câștigăm, ne așteaptă o perioadă grea. Avem 2 săptămâni să ne punem la punct cu pregătirea fizică, tactică și sperăm să fim cât mai bine pe viitor - Cristi Tănase, mijlocaș FC Argeș

Dinamo a pasat mai mult, a fost un meci greu. Îi știu pe mulți de la Dinamo, au fost juniori în perioda mea acolo. E greu la început de sezon, trebuie să jucăm din ce în ce mai bine - Antun Palic, mijlocaș FC Argeș

FOTO Cele mai tari imagini din meciul Dinamo - FC Argeș 0-2

+25 FOTO
  • Sursă foto: Cristi Preda (GSP)

Citește și alte știri din Liga 1:

Prepeliță, după ce a învins-o pe Dinamo: „Ce rost are să vorbim de Tănase? Știți cine e!”

FOTO Cristi Tănase, gol de senzație în poarta lui Dinamo! Borna atinsă de mijlocașul lui FC Argeș

Cariera pe care și-a construit-o fotbalistul dat afară de la FCSB, umilit și numit „vagabond” de Gigi Becali: „Ne vedem peste un an!”

Cornel Dinu a jignit doi „tricolori” după amicalul naționalei: „Au nume de CAP” + Fotbalistul despre care a spus „bine că nu l-am văzut pe teren”


Comentarii (1)
pirusis
pirusis  •  31 August 2021, 12:53

Felicitari! Se pare ca s-a mai adus un atacant, poate al 3-lea e cu norc :)

Vezi toate comentariile (1)
Comentează