FOTBAL  »  Superliga  »  DINAMO - FC ARGEȘ

FOTO Cristi Tănase, gol de senzație în poarta lui Dinamo! Borna atinsă de mijlocașul lui FC Argeș

În minutul 10 al meciului Dinamo - FC Argeș, Cristi Tănase a deschis scorul cu o execuție perfectă din marginea careului. +12   FOTO

Articol de - Publicat sambata, 28 august 2021 19:30 / Actualizat sambata, 28 august 2021 22:04

În minutul 10 al meciului Dinamo - FC Argeș, Cristi Tănase a deschis scorul cu o execuție perfectă din marginea careului. Până la final, fostul „decar” al FCSB-ului a reușit „dubla”.

Toate detaliile despre Dinamo - Argeș, AICI

Mingea degajată de Greab a fost prelungită pe spate, cu capul, de Said până la Tănase. „Decarul” piteștenilor a preluat pe poziție viitoare și nu a stat pe gânduri. A șutat de la aproximativ 20 de metri direct în vinclu. Eșanu, portarul „câinilor”, a rămas fără reacție!

Cristi Tănase, gol de senzație în poarta lui Dinamo!

+8 FOTO

10 mai 2013,Dinamo - FCSB 0-2, a fost precedentul meci în care Cristi Tănase a marcat în poarta roş-albilor, în Liga 1. Şi atunci, acesta a înscris din afara careului mare

Mijlocașul ofensiv în vârstă de 34 de ani a revenit în această vară la FC Argeș, de la Academica Clinceni. Tănase a evoluat pentru FCSB, rivala lui Dinamo, în două perioade: 2009-2015 și 2018, câștigând 3 titluri în roș-albastru.

A fost al doilea gol pe care Tănase l-a reușit în tricoul lui FC Argeș în actuala stagiune, după cel din meciul cu Gaz Metan, 2-2. Iar „Dodel” nu s-a oprit aici, marcând și golul de 2-0, de această dată cu piciorul stâng.

Ce meci pentru Tănase!

Este doar al 3-lea meci din cariera lui Tănase în Liga 1 (270 de jocuri) în care acesta a marcat mai mult de un gol.

Celelalte două partide în care Tănase a semnat o „dublă”, ambele în tricoul celor de la FCSB:

• vs. U Cluj (5-1) - sezonul 2012/13, etapa #3
  • vs. Viitorul (4-1) - sezonul 2014/15, etapa #23