FOTBAL  »  Superliga  »  FCSB

3 nume pe tobogan la FCSB! » Concluziile trimisului GSP la finalul cantonamentului: revelația stagiului, cine e deziluzia, puncte forte, minusuri

foto: Cristi Preda
foto: Cristi Preda

Articol de - Publicat joi, 24 ianuarie 2019 21:33

FCSB a încheiat joi stagiul de pregătire iberic care ar fi trebuit să aducă echipa în posibilitatea de a tura motoarele la maximum pentru a reintra în lupta pentru titlu cu CFR Cluj, aflată la 6 puncte în față.

  • Este echipa lui Teja mai bună decât trupa lui Dică? 
  • Ce fotbalist a surprins plăcut în cantonament și cine a dezamăgit crunt;
  • Cine sunt cei 4 indispensabili din formula de bază;
  • Marele minus în acest moment, pe care Matei ar trebui să-l acopere;
  • Trimisul GSP în Spania, Eduard Apostol, i-a urmărit zi de zi pe roș-albaștri la lucru în cele 14 zile de cantonament și prezintă concluziile sale la finalul stagiului iberic. 

Știți schița lui Caragiale cu Domnul Goe în prim-plan, acela pe care mamița, mam'mare și tanti Mița îl duc în excursie la București ca să nu mai rămâie repetent încă un an.

Ei bine, povestea la FCSB e oarecum similară, raportată la lumea fotbalului. După 4 ani în care a ieșit mereu pe locul 2, Gigi Becali le-a asigurat iar fotbaliștilor cele mai mari salarii, a cheltuit cel mai mult pe un stagiu în străinătate, 175 de euro pe cap de jucător la mare, la soare, la terenuri extra, nu pe zloată cum vor juca în Liga 1, a mai adus iar băieți de calitate și plătiți foarte bine, i-a lăudat, chiar cocoloșit pe unii, i-a lăsat să-și aleagă căpitanul, doar-doar vor lua titlul în 2019. Atenție, nu să scape de repetenție, ci titlul! La acest club, orice campionat ratat e echivalentul unui dezastru.

Optimism periculos

Jucătorii au un optimism molipsitor, peste 90 la sută din lot considerând că echipa lor este principala favorită la câștigarea campionatului! Pe aceeași idee merge și Teja. Doar veteranii Pintilii și Teixeira, plus Planici, factori de echilibru la nivelul lotului, știu că FCSB a mai fost favorită și-n ultimii 4 ani și-a terminat cu brio pe poziția secundă a clasamentului.

CONCLUZIILE CANTONAMENTULUI DIN SPANIA

Fotbaliști indispensabili:

  • Adrian Stoian * Cea mai bună investiție a lui Becali în acest mercato. Un fotbalist inteligent, uneori prea sigur pe el, dar care a venit la fiecare meci cu inventivitate și cu eliminarea timpilor morți, producând un plus la linia de mijloc. Și-a asumat riscuri și va fi un fotbalist pe care Cosmin Contra îl va lua în seamă și la națională.

  • Harlem Gnohere * A jucat doar o repriză în trei meciuri și-n aia, cu Lucerna (0-0), a atins mingea de trei ori. Dar rămâne principala gură de foc pentru o echipă care are inflație de jucători valoroși de la mijloc în sus, doar că nu se lipesc la gol cum a făcut-o francezul în toamnă.

  • Bogdan Planici * Sârbul va fi căpitanul echipei până va reintra pe teren Pintilii, iar fundașul care nu zâmbește aproape niciodată este factorul de echilibru al unei apărări care încă scârțâie și mai suferă și de complexul fazelor fixe.

  • Filipe Teixeira * Vreme trece, vreme vine, se aduc fotbaliști, dar mijlocașul de 38 de ani rămâne un model de urmat pentru ceilalți prin modul său de a se pregăti și de a trata meseria. Știe și când să apese accelerația la antrenamente și la meciuri, se și destinde la o cafeluță pe terasă cu privirea la mare și la palmieri.

Fotbaliști importanți:

  •  Florin Tănase * Concurența îi priește. Sau Teja. Aleargă mai mult, a fost printre cei mai vivace din echipă în Spania. A marcat contra chinezilor, dar a ratat și un penalty ce-ar fi putut închide meciul, și-n loc de 3-0 s-a terminat 2-2. Nu se concentrează îndeajuns în momente și-n faze importante.

  • Raul Rusescu * Schimbarea lui Dică și numirea lui Teja i-au revitalizat cariera. Este dedicat, creează culoare și pentru coechipieri, coboară și ajută echipa. Doar că-i lipsește golul, cartea de vizită a unui vârf.

  • Ioan Hora * În cele 22 de minute jucate n-a părut că e în urmă cu pregătirea, deși era liber din septembrie. E tăios când atacă adversarul ca să-i fure mingea, e dispus la efort și poate fi contondent și cu fața la poartă. Are reluări de vârf și simte golul.

  • Romario Benzar * Are motor diesel, se încălzește mai greu, dar produce mult pe faza ofensivă și dă și siguranță pe defensivă, spre deosebire de zona lui Junior Morais, unde e mereu aprins beculețul roșu.

Fotbaliști care sunt pe tobogan:

  • Florinel Coman * Aleargă, dar nu produce. Muncește, dar nu se vede.

  • Dennis Man * De când i-a fixat patronul prețul de transfer la 30 de milioane de euro, parcă nu mai joacă nimic! În noul sistem nu s-a văzut deloc, deși a încercat să intre în combinații și-n centru, însă nu se lipește nimic de el.

  • Olimpiu Moruțan * Joacă precum boxerii și resimte lipsa încrederii și a minutelor mai multe pe gazon. E lent și joacă mult în lateral. Pierdut în timp și în spațiu.

SURPRIZA:

Dragoș Nedelcu * De voie, de nevoie, FCSB va începe cu el în fața apărării, ca mijlocaș închizător. Teja l-a responsabilizat, stă mereu cu gura pe el, știe că în el stă baza în startul sezonului când trebuie ca lucrurile să meargă brici ca să aibă liniște, pe mai departe, la echipă. Nede, cu fața lui de olimpic la matematică, ar avea nevoie de ferocitate, de a fi pitbull cum e Pintilii, ce va reveni pe gazon peste o lună, și sigur are nevoie să fie dublat de coechipieri.

DEZILUZIA

Hristo Zlatinski * Nici nu zici că mai e la echipă. Becali l-a luat doar că să le dea o palmă celor de la Dinamo, după eșuarea tratativelor cu Dan Nistor vara trecută, iar acum nu știe cum să scape de el, fiindcă fostul căpitan al Craiovei e pe lângă echipă. Mai are contract până-n vară, câștigă 15.000 de euro pe lună.

Puncte forte

  • Valoarea fotbaliștilor. Există soluții și-n echipă, și pe bancă, iar formația a reacționat și sub presiune mai mare sau mai mică. Împotriva chinezilor, a știut să le taie elanul acestora când au revenit de la 2-0 la 2-2, și-au închis meciul, împotriva ucrainenilor a reacționat contra timp în prelungiri după un gol primit în minutul 90. Și cei de pe bancă vin cu inventivitate, nu doar cu concurență.

  •  Comunicarea: Gigi Becali a lăudat, zilele trecute, atmosfera de la echipă, după ce-a vorbit cu ceea ce el numește "oamenii mei de încredere". Unul dintre puținele aspecte pozitive ce se observă în acest start de an este faptul că toți fotbaliștii comunică în aceeași limbă. Sau măcar o înțeleg.

    Fiindcă Bogdan Planici, liderul din teren al echipei de acum, nu vorbește bine românește, dar pricepe tot. Spre deosebire de alte formații din Liga 1 sau chiar din străinătate - Boloni discută cu jucătorii lui de la Antwerp în franceză, în engleză și-n spaniolă -, la FCSB se vorbește numai româna, iar indicațiile staff-ului tehnic sunt doar în această limbă. 

PunctE slabE

  • Apărarea a rămas permeabilă, cu toate că a fost soare la Marbella. Nu degeaba FCSB are cele mai multe goluri încasate dintre formațiile de play-off. Când e mingea în propriul careu, e panică. Sau la fazele fixe tremură și barele. Jucătorii nu reușesc să trateze bine două faze la rând, își pierd concentrarea și oamenii din marcaj.

  • Nu are cine să bată o lovitură liberă. Diferență: FCSB a avut cu Dinamo Kiev o lovitură liberă din zonă periculoasă, executată prost de Coman, ucrainenii au avut una în minutul 90, au dat gol. Roș-albaștrii nu au deocamdată un "lunetist", poate Florentin Matei să preia acest post. 

3 remize a înregistrat FCSB în cantonamentul iberic: 0-0 cu Lucerna, 2-2 cu Shanghai Shenhua și 1-1 cu Dinamo Kiev

"Am o relație bună cu jucătorii, răspund bine la antrenament, important e să câștigăm, să facem performanțe, cu astea rămânem. Și eu, și ei. Dacă nu ai rezultate, indiferent ce relații ai cu jucătorii, vei avea probleme"

"Rivalitatea cu Alexa, cu alți antrenori, e doar în teren, nu e un război. Sunt prieten cu Dan, suntem antrenori, formațiile se duelează. Și eu, și el, fiecare, vrem să fim cei mai buni"

"Nu mă interesează dacă Dinamo va fi sau nu în play-off. Pe mine mă interesează doar echipa mea, consider că avem prima șansă la campionat, fiindcă îi văd pe băieți cum se pregătesc" Mihai Teja, antrenor FCSB

 "Matei are doar o întindere, nu sunt probleme mari. Stoian va fi de bază. Hora e foarte activ, ține fundașii centrali adverși în alarmă, face mult presing. Asta vreau eu de la un atacant"

"Am înțeles că Rusescu e cel mai bun din lot la ora asta. Bine, unul dintre cei mai buni din lot, ca să nu supăr pe nimeni. Asta mi s-a spus"

"Nu pot spune dacă pleacă Gnohere. Ceream 7 milioane, dar l-am lăsat la 5. Nu zic că nu e un preț corect 3 milioane, dar risc campionatul și nu vreau asta. De venit nu mai vine nimeni, cred că doar Cristea după patru etape, de plecat poate pleca oricine la orice oră" - Gigi Becali, patron FCSB

 Echipa-tip: 

Bălgrădean - Benzar, Bălașa, Planic, Morais - Pintilii, Fl. Matei - Man, Fl. Tănase, Stoian - Gnohere

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”

32 de ani de la moartea tragică a fotbalistului român „mai talentat decât Hagi” » Cum l-a „vânat” Securitatea și de ce nu s-a înțeles nici cu Dobrin, nici cu Hagi: „Gică îl înjura, îl scuipa”


Comentarii (21)
alexxxander
alexxxander  •  25 Ianuarie 2019, 12:25
Postat de gabros pe 25 Ianuarie 2019, 11:56

In 2 saptamani nu poti recupera timpul pierdut cu Dica, un mandat in care sau acumulat multe minusuri printr-un joc fara culoare ( anul trecut a fost salvat de Budescu) ...sincer si in privinta lui Teja sunt sceptic...are de pus la punct sistemul si relatiile de joc...sa acopere gaura din apărare si să-i trezească la realitate...in același timp trebuie sa acumuleze tensiunea pusa de Becali la echipă si sa mențină liniștea

...sa atenueze tensiunea...ai vrut sa zici, s-au acumulat...etc, etc...

alexxxander
alexxxander  •  25 Ianuarie 2019, 12:23
Postat de martinpen pe 25 Ianuarie 2019, 07:22

In plus, nu i-a vazut pe cfr...

CFR-ul nu prea are banca, daca se accidenteaza Tucudean si mai au vreo 2-3 suspendati sunt mancati! Noi am jucat mult timp fara Pintilii, de multe ori cu apararea improvizata si fara...antrenor!

gabros
gabros  •  25 Ianuarie 2019, 11:56

In 2 saptamani nu poti recupera timpul pierdut cu Dica, un mandat in care sau acumulat multe minusuri printr-un joc fara culoare ( anul trecut a fost salvat de Budescu) ...sincer si in privinta lui Teja sunt sceptic...are de pus la punct sistemul si relatiile de joc...sa acopere gaura din apărare si să-i trezească la realitate...in același timp trebuie sa acumuleze tensiunea pusa de Becali la echipă si sa mențină liniștea

Vezi toate comentariile (21)
Comentează