FOTBAL  »  Superliga  »  MEDIA

FOTO 5 ciudățenii de pe site-urile echipelor din Superliga » Prezentare fără noimă a unui „decar” + CFR „a renunțat” la ultimul titlu

Cluburile din România încă nu pun mare accent pe comunicare și întreținerea relației cu suporterii cu ajutorul mediului online, drept dovadă și calitatea site-urilor oficiale.
Cluburile din România încă nu pun mare accent pe comunicare și întreținerea relației cu suporterii cu ajutorul mediului online, drept dovadă și calitatea site-urilor oficiale.

Articol de - Publicat duminica, 08 ianuarie 2023 20:00 / Actualizat duminica, 08 ianuarie 2023 20:43

Cluburile din România nu pun mare accent pe comunicare și întreținerea relației cu suporterii în mediul online, drept dovadă și calitatea site-urilor oficiale.

În comparație cu ce se întâmplă în marile campionate ale lumii, Superliga e repetentă la capitolul digitalizare. În timp ce Brighton le-a oferit suporterilor nu mai puțin de 8 știri în ultimele 24 de ore prin intermediul site-ului oficial, echipele de la noi se chinuie să-și numere titlurile sau să actualizeze numele antrenorului principal.

În continuare, o selecție cu 5 situații hilare de pe site-urile oficiale ale echipelor de Liga 1.

A luat Petrescu țeapă? » Campionul transferat de CFR, vinovat la 11 goluri în acest sezon
CFR Cluj
A luat Petrescu țeapă? » Campionul transferat de CFR, vinovat la 11 goluri în acest sezon

1. CFR „nu știe” câte titluri are 😅

CFR se mândrește pe homepage-ul propriului site cu numărul de titluri câștigate. Sub un titlu mare, „CAMPIOANA ROMÂNIEI”, ardelenii au notate sezoanele în care au triumfat în campionat. Deși au trecut aproape 8 luni de când CFR și-a adjudecat al 5-lea trofeu consecutiv în Superliga, titlul 2021/22 lipsește din palmaresul clubului afișat pe site.

5 ciudățenii de pe site-urile echipelor din Superliga » Prezentare fără noimă a unui „decar” + CFR „a renunțat” la ultimul titlu

2. Cum își descrie Hermannstadt „decarul”: „Ut elit tellus, luctus nec ullamcorper mattis, pulvinar dapibus leo”

În ceea ce privește prezentarea primei echipe, Hermannstadt are o secțiune dedicată, cu portretele jucătorilor. Însă sibienii nu s-au obosit să completeze decât „CV-ul” unui singur jucător, Ionuț Năstăsie. Iar în loc de informații despre „decarul” echipei, ca meciuri, goluri sau assisturi, nou-promovatei i-au scăpat fraze în engleză și latină, fără nicio noimă.

5 ciudățenii de pe site-urile echipelor din Superliga » Prezentare fără noimă a unui „decar” + CFR „a renunțat” la ultimul titlu

3. Chindia nu are o variantă de site pentru mobil

Chindia e singura formație din Superliga care nu are o versiune a site-ului dedicată utilizatorilor de smartphone, într-o era în care telefonul domină categoric topul device-urilor preferate de utilizatori. De pildă, astăzi, 80% dintre cei care au accesat GSP.ro au făcut-o de pe mobil.

Așa se vede pe mobil site-ul Chindiei - e, practic, o variantă web înghesuită:

5 ciudățenii de pe site-urile echipelor din Superliga » Prezentare fără noimă a unui „decar” + CFR „a renunțat” la ultimul titlu

4. CSU fără siglă vs. FCU fără siglă

Disputa dintre cele două Craiove se desfășoară și pe site-urile oficiale. Așa cum se întâmplă și la confruntările directe, când gazda încearcă să-și boicoteze cum poate rivala, numele cluburilor sunt ciuntite, iar siglele șterse.

Cum apare FCU Craiova pe site-ul CS Universității Craiova:

5 ciudățenii de pe site-urile echipelor din Superliga » Prezentare fără noimă a unui „decar” + CFR „a renunțat” la ultimul titlu

Cum apare CS Universitatea Craiova pe site-ul FCU Craiova:

5 ciudățenii de pe site-urile echipelor din Superliga » Prezentare fără noimă a unui „decar” + CFR „a renunțat” la ultimul titlu

5. Pe site-ul lui U Cluj, Neagoe e încă antrenorul ardelenilor

Deși a trecut o săptămână de când l-a prezentat pe Ioan Ovidiu Sabău ca noul antrenor principal al echipei, pe site-ul lui U Cluj încă figurează Eugen Neagoe A1. Între timp, „Geană” a semnat cu Universitatea Craiova.

5 ciudățenii de pe site-urile echipelor din Superliga » Prezentare fără noimă a unui „decar” + CFR „a renunțat” la ultimul titlu

Eu zic că echipele noastre trebuie să investească în comunicare, în marketing. Vor, nu vor, o să le ceară evoluția asta, pentru că există o discrepanță foarte mare între vest și est. Cei din vest investesc o grămadă de bani în dezvoltarea comunicării. Noi n-avem oameni specializați pe comunicare, această problemă n-a pus-o nimeni

- Robert Pongracz, ex-vicepreședinte LPF, într-un interviu acordat Gazetei în 2020

Mai multe articole din Liga 1:

Conducerea FCSB explică: „4 motive pentru care nu l-am păstrat pe Dulca”

Tibor Moldovan, poveste incredibilă din hotelul echipei: „Am luat ușa la picioare și a ieșit unul să mă certe: «Da’ ce te interesează, mă, pe tine?!». Apoi am aflat cine era”

SPECIAL GSP | A primit 3 lovituri în figură, a revenit după un an: „Vedeam în ceață, mă deranja orice zgomot” » Ce spun Luminița Huțupan Dinu sau Paula Ungureanu și opinia specialiștilor despre brutalitatea loviturilor frontale în handbal

SPECIAL GSP | Povestea-thriller a lui Claudiu Bozeșan, fotbalist ce a învins-o pe Dinamo într-un blat stricat de Poli Timișoara: „Nu mi-a fost frică de ordinele primite!” + Dramă imensă după ce fratele i-a murit într-un misterios accident de camion


Comentarii (1)
AdrianUCV1948
AdrianUCV1948  •  09 Ianuarie 2023, 02:04

La CS Universitatea Craiova pe site nu e greseala, cei care se ocupa de site inca asteapta sa apara noua sigla si noul nume al echipei familiei, daca nu stiati este o decizie de acum cateva luni, in curand va fi definitiva si o sa incepeti si voi sa stergeti sigla si numele echipei lui mititelu.

Vezi toate comentariile (1)
Comentează
Close