Articol de GSP - Publicat sambata, 26 februarie 2011 00:00 / Actualizat sambata, 26 februarie 2011 11:06
Gabi Matei, fundaşul dreapta cumpărat de Steaua în această iarnă în schimbul a peste jumătate de milion de euro, ar putea ajunge mai devreme în Ghencea. Jucătorul Pandurilor ar fi trebuit să vină la Steaua din vară, dar, din cauza problemelor echipei gorjene, fotbalistul riscă să nu mai joace în acest retur. În acest caz, fotbalistul s-ar putea antrena în Ghencea, dar va privi meciurile la televizor
Steaua intenţiona să-l ia imediat pe Matei, la sfîrşitul lui 2010, dar Petre Grigoraş a obţinut dreptul de a-şi păstra fotbalistul încă 5 luni. Antrenorul le-a cerut şefilor lui de la Tîrgu Jiu să i-l lase pînă la sfîrşitul campionatului: "Am nevoie de el ca să evităm retrogradarea!".
Matei oricum n-ar fi fost în stare să joace, chiar şi dacă echipa lui n-ar fi avut probleme cu Liga. El se află în convalescenţă după o ruptură musculară, care l-a ţinut trei săptămîni în afara terenului, şi de o săptămînă şi-a reluat pregătirea doar cu alergări uşoare.
Gigi Becali a plătit pentru fundaşul Pandurilor 500.000 de euro şi mai are de plătit 100.000. Pe Matei, Mihai Stoica l-a vrut la Steaua. I l-a propus lui Gigi Becali şi cînd patronul a demarat negocierile, managerul general l-a şi atenţionat: "Gigi, e foarte bun, dar nu merită să dai mai mult de 300.000 de euro pe el! Dacă o să-ţi ceară Condescu mai mult, renunţă să mai licitezi!". Patronul a oferit, pînă la urmă, dublu de cît îi sugerase angajatul lui.
17 meciuri a jucat Gabriel Matei în acest sezon din Liga 1. A absentat o singură dată, din cauza unei accidentări.
Gazeta Sporturilor a scris astăzi, în ediţia tipărită, despre cum putea Steaua să-l ia gratis pe fundaşul de 21 de ani, fără să fie nevoită să achite cei 600.000 de euro.
Matei Popa la raport: iată ce nu a făcut nici măcar o dată noul portar de la FCSB!