FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - CS MIOVENI 1-1

Academica Clinceni - CS Mioveni 1-1 » Trupa lui Ilie Poenaru încă așteaptă prima victorie a sezonului. CS Mioveni a depășit FCSB în clasament!

Academica Clinceni - CS Mioveni // foto: captură DigiSport

Articol de GSP - Publicat luni, 30 august 2021 20:30

La București, pe stadionul Dinamo, Academica Clinceni și CS Mioveni au remizat, scor 1-1.

Rezultatele etapei 7 din Liga 1

Meciul a început cu o mare ocazie a gazdelor. În minutul 6, Michael Omoh a șutat puternic din lovitură liberă, iar balonul a lovit bara dreaptă a porții vegheate de Ducan.

Prima ocazie a argeșenilor a venit în minutul 17 și i-a aparținut lui Alexandru Buziuc. Jucătorul care anul trecut a jucat la FCSB a șutat de la aproximativ 12 metri de poartă, din voleu, dar balonul a trecut peste bara transversală.

Academica a spart gheața în minutul 18, prin Denis Ventura. Un mare merit îi revine lui Michael Omoh, care s-a distrat cu Rădescu în banda stângă înainte de a centra în mijlocul careului, de unde Ventura a reluat.

A doua parte le-a aparținut oaspeților, înviorați de pauza dintre reprize. Insistența echipei lui Alexandru Pelici a dat roade în minutul 76, când CS Mioveni a primit penalty. Bogdan Rusu a șutat după ce a primit o pasă lungă, iar în acel moment a fost atins de Jutric, care a ridicat talpa. „Centralul” Andrei Antonie nu a ezitat și a arătat spre punctul cu var, iar Alexandru Buziuc a transformat fără emoții.

Penalty au primit și cei de la Academica Clinceni 10 minute mai târziu, atunci când Toma a ridicat piciorul inexplicabil în propriul careu. În acel moment, din spatele său a „țâșnit” un adversar, pe care Toma l-a lovit. Doar că executantul, Juan Bautista Cascini, nu a fost la fel de inspirat precum Buziuc. Acesta a fost ghicit de Ducan, care a respins în corner!

Meciul s-a încheiat astfel la egalitate, iar Academica Clinceni rămâne pe ultima poziție în Liga 1, cu două puncte. CS Mioveni are 10 și urcă pe locul 7, depășind FCSB în ierarhie!

Academica Clinceni - CS Mioveni 1-1

Academica Clinceni - CS Mioveni, echipe de start:

CLINCENI: Păun - Achim, Jutric, Patriche, Pîrvulescu - Cioiu, Cascini, Ventura, De Amorim - Omoh, Vellios
REZERVE: Ureche, Gardoş, Gavra, Vanzo, Kazlauskas, Dumitrache, Goma, Filip, Holzmann
ANTRENOR: Ilie Poenaru

CS MIOVENI: Ducan - Garutti, Scarlatache, Balaur - Radescu, Panait, Dumitriu, Şerbănică - Massaro, Rusu, Buziuc
REZERVE: Popescu, Burnea, Iacob, Veres, Ciucureanu, Sanoh, Toma, Dat, Coşereanu
ANTRENOR: Alexandru Pelici

Stadion: Dinamo
Arbitru: Andrei Antonie; A1: Valentin Avram; A2: Daniel Mitruți

Citește mai multe știri din Liga 1:

Scene reprobabile! Săpunaru instigă galeria Rapidului la înjurături la adresa Craiovei

CFR CLUJ - FCSB 4-1. Dezvăluiri din culise: ce rol a avut Dan Petrescu în supervictoria campioanei