FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - FCSB 0-2

Academica Clinceni - FCSB 0-2. VIDEO+FOTO Becali își freacă palmele! „Perlele” Man și Moruțan l-au salvat, cu două execuții geniale

Academica Clinceni și FCSB se întâlnesc astăzi, de la ora 21:00, înultimul meci al etapei cu numărul 7 din Liga 1. +29   FOTO

Articol de - Publicat luni, 19 octombrie 2020 19:02 / Actualizat luni, 19 octombrie 2020 23:08

FCSB s-a impus cu 2-0 în deplasarea cu Academica Clinceni, disputată la Călărași, în epilogul etapei cu numărul 7 din Liga 1.

Rezultatele complete din etapa #7

Disputa de la Călărași se îndrepta cu pași repezi spre o remiză, până în minutul 86, când oamenii pe care Gigi Becali speră să obțină milioane bune de euro au ieșit la rampă.

Clinceni - FCSB, decis de Man și Moruțan

Cu Patriche în spate, Dennis Man a preluat perfect o lungă trimisă de Florin Tănase. Internaționalul de tineret l-a întors de două ori pe apărătorul ilfovean, apoi a șutat puternic la colțul scurt. Olimpiu Moruțan nu s-a lăsat mai prejos. În minutul 89 a pătruns în careu din flancul drept, l-a driblat elegant pe același Patriche, și a șutat pe jos, la colțul lung, fără speranțe.

FCSB, a doua în Liga 1

Academica Clinceni, gazda de astăzi, este pe locul 13 în Liga 1, cu 7 puncte acumulate în 7 meciuri. FCSB revine pe locul secund, cu 15 puncte, la fel ca CFR Cluj, dar cu un golaveraj superior. Formația lui Toni Petrea are cea mai bună ofensivă din campionat, cu 17 goluri marcate.

Clasament Liga 1:

Clinceni - FCSB FOTO: Cristi Preda
+25 FOTO

Academica Clinceni - FCSB 0-2

Clinceni - FCSB, echipe de start:

Academica Clinceni: Vâlceanu - Pashov, Jutric, Patriche, M. Dobrescu - Cebotaru, Cascini - A. Cordea, Chunchucov, P. Petrescu - R. Andronic
Rezerve: G. Ureche - Fl. Achim, Chandarov, Boiciuc, Rusescu, C. Șerban, P. Pîrvulescu, L. Dumitriu
Antrenor: Ilie Poenaru

FCSB: A. Vlad - V. Crețu, I. Cristea, Miron, Panțîru - Moruțan, Ov. Popescu, Fl. Tănase - D. Man, Sg. Buș, Buziuc
Rezerve: Straton - G. Simion, Briceag, Vînă, C. Dimitru, Perianu, Oc. Popescu, G. Enache, A. Șut
Antrenor: Toni Petrea

Stadion: „Ion Comșa”, Călărași
Arbitru: Adrian Cojocaru / Asistenți: Marius Marchidanu, Alexandru Vodă