FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - POLI IAȘI

S-a întors Liga 1, la fel și gafele de arbitraj! Eroare majoră în primul meci al etapei

Articol de GSP - Publicat vineri, 02 aprilie 2021 18:35 / Actualizat vineri, 02 aprilie 2021 19:11

În minutul 46 al partidei Academica Clinceni - Poli Iași, la scorul de 0-1, moldovenii au fost iertați de un cartonaș roșu.

Toate detaliile despre Academica Clinceni - Poli Iași, AICI!

Nikolaos Baxevanos a gafat nepermis în defensivă, permițându-i lui Raul Rusescu să-i fure mingea. Fostul golgeter al lui FCSB a scăpat astfel singur spre poarta lui Laurențiu Brănescu, însă a fost oprit, neregulamentar, de stoperul grec al gazdelor.

„Centralul” Andrei Antonie a dictat, în mod corect, lovitură liberă din marginea careului mare pentru Clinceni. Doar că arbitrul din București i-a arătat lui Baxevanos doar cartonașul galben. Decizie incorectă, întrucât fundașul se afla în postura de ultim apărător, a oprit o situație evidentă de gol și trebuia eliminat (foto).