FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - UTA 0-3

Academica Clinceni - UTA 0-3 » O nouă înfrângere la scor pentru Ionuț Chirilă pe banca ilfovenilor

Academica Clinceni - UTA 0-3 Arad, în etapa #13

Articol de GSP - Publicat luni, 25 octombrie 2021 19:30 / Actualizat luni, 25 octombrie 2021 19:36

Academica Clinceni a pierdut fără drept de apel meciul cu UTA Arad, scor 0-3, disputat pe stadionul „Dinamo”, provocându-i lui Ionuț Chirilă un nou eșec la scor pe banca ilfovenilor.

Programul complet al etapei #13 și rezultatele

Ionuț Chirilă a suferit o nouă înfrângere usturătoare pe banca Academicii Clinceni. În meciul disputat pe arena din Ștefan cel Mare, ilfovenii au început mai bine și au avut prima ocazie de gol, dar șutul lui William de Amorim a fost respins în corner de Iacob.

UTA a dat în minutul 20. Lansat excelent de Ubbink, Ioan Hora a beneficiat de plasamentul greșit al tânărului portar al Academicii, Ștefan Dobre, și l-a lobat extraordinar. 1-0 în favoarea elevilor lui Laszlo Balint, care au avut imediat ocazia să-și majoreze avantajul, dar șutul-centrare al lui Roger a picat pe bara transversală.

Clinceni a avut șansa egalării, dar lovitura de cap a lui Cascini a lovit transversala.

Ionuț Chirilă, îngropat de propriul portar

Până la urmă s-a făcut 2-0 pentru UTA, după o nouă eroare a lui Dobre, care a scăpat incredibil o minge ușoară din brațe și i-a permis lui Miculescu să împingă balonul în plasă. De altfel, portarul ilfovean a fost schimbat la pauză de Ionuț Chirilă, după prestația dezastruoasă.

Scorul final al meciului a fost stabilit de Ioan Hora, în minutele de prelungire ale primei reprize. Atacantul arădenilor a marcat cu ușurință în urma unui corner prelungit al oaspeților.

Cu această victorie UTA o depășește pe Rapid și ajunge pe loc de play-off, în timp ce Clinceni rămâne „lanterna” Ligii 1, cu doar 3 puncte.

Academica Clinceni - UTA Arad 0-3

Academica Clinceni - UTA Arad, echipe de start

CLINCENI: Dobre – Achim, Bilali, Patriche, Pârvulescu – Cascini, Moulin – Vanzo, Chandarov, William – Omah.
REZERVE: Ureche – Gardoş, Pashov, Vellios, Ventura, Ion. Cioiu, Dumitrache, Holzmann.
ANTRENOR: Ionuț Chirilă

UTA: Iacob – Vukcevic, Benga, Medimorec, Shlyakhov – Vorobjovas, Passaglia – Ubbink, Roger, Miculescu – Hora.
REZERVE: Balauru – Erico, Baravykas, Bustea, Mercioiu, Isac, Antal.
ANTRENOR: Laszlo Balint

Stadion: Dinamo Central (Bucureşti)
Arbitru: Dumitrache Bogdan (Bucureşti) / A1: Vodă Alexandru (Alba Iulia), A2: Tunyogi Ferencz (Zalău)

Ionuț Chirilă: „Am adus 150.000 de euro la Clinceni”

VIDEO Dan Petrescu, iritat după reprogramarea meciului Farul - FCSB: „Incredibil! Cer și eu amânarea”

EXCLUSIV Iuliu Mureșan anunță două transferuri importante la Dinamo: „Luni semnează” » GSP a aflat cine este unul dintre jucătorii cu care negociază „câinii”