FOTBAL  »  Superliga  »  POLI IAȘI - FCU CRAIOVA

Ce a promis Tony după debutul său ca antrenor la Poli Iași: „Sunt mândru!”

Anthony da Silva / Foto: Poli Iași (Facebook)

Articol de - Publicat luni, 08 aprilie 2024 20:43 / Actualizat luni, 08 aprilie 2024 20:56

Anthony da Silva, antrenorul celor de la Poli Iași, a promis că echipa sa va rămâne în Superliga României, la finalul sezonului curent, chiar dacă va ajunge să joace la barajul de supraviețuire în primul eșalon.

„Tony” a spus că Poli Iași merita să câștige toate cele 3 puncte la finalul jocului cu FCU Craiova, însă a acceptat și rezultatul de egalitate, deoarece a întâlnit un adversar puternic, în opinia sa.

Oțelul - Dinamo 1-0 » „Câinii”, răpuși în ultimul minut după o prestație jalnică! Clasamentul actualizat în play-out
OȚELUL - DINAMO

Promisiunea lui Anthony da Silva după Poli Iași – FCU Craiova 0-0

„Un meci greu cum vor fi toate până la sfârșitul campionatului. Am intrat un pic nervoși, nu mi-au plăcut primele 20 de minute, de asta am facut schimbarea (n.r.- Mihai în locul lui Allanzinho, în minutul 37). Echipa a crescut puțin, am avut vreo 5-6 ocazii de gol. Din păcate, nu am avut noroc. Eu zic că Poli Iași ar fi trebuit să câștige, accept și un egal, pentru că am avut un adversar bun. Am câștigat un punct și mergem înainte.

E greu, pentru că toate echipele se luptă să rămână în Superligă. Echipa a crescut și a luptat până la sfârșit, ceea ce mă face să fiu mândru pentru băieți. Mergem ușor, ușor.

Echipa asta a fost învățată un an și jumătate într-un sistem, nu pot să vin eu să schimb imediat. Cel mai important pentru mine este că se vede caracterul băieților din echipă. O să vorbim cu cei din stafful meu să vedem ce putem să facem mai bine cu Dinamo. Fac o promisiune că echipa asta rămâne în prima divizie (n.r.- chit că se salvează direct sau la baraj). Urmează un alt meci, cu o altă istorie.”, a declarat Anthony da Silva, la finalul partidei, la Fotbal Club de pe Digi Sport.

Poli Iași - FCU Craiova, partidă din etapa a 3-a din play-out-ul Superligii, s-a terminat cu o remiză albă (0-0).

În urma acestui rezultat, Poli Iași (18 puncte) și FCU Craiova (17 puncte) rămân pe locurile 13 și 14 de baraj. Dacă Dinamo (locul 15, 16 puncte) o învinge astăzi, de la 20:30, pe Oțelul la Galați, oltenii vor ajunge pe poziție retrogradabilă direct.

VIDEO Oțelul Galați - Dinamo. Atmosferă frumoasă înainte de primul fluier al partidei

Gest inedit în Superligă, imediat după debutul la noua echipă!
POLI IAȘI - FCU CRAIOVA

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”