FOTBAL  »  Superliga  »  GIGI BECALI L-A CĂLCAT IERI ÎN PICIOARE PE DORINEL

"Ăsta îşi bate joc de mine!?"

Articol de - Publicat sambata, 06 decembrie 2008 00:00

Patronul a avut o criză de nervi în pauza amicalului cu România şi i-a ordonat antrenorului să-l schimbe imediat pe Arthuro. "Neamţul" s-a conformat

În Ghencea, antrenorii nu mai decid nici la meciurile amicale! Dorinel a vrut ca amicalul de ieri, cu selecţionata divizionară, să fie o ultimă repetiţie înaintea meciului decisiv cu Fiorentina, dar totul s-a transformat într-un fiasco. Tehnicianul a fost nevoit să se supună intervenţiei din lojă a patronului Gigi Becali, care l-a schimbat prin telefon pe brazilianul Arthuro.

Arthuro a revenit după 45 de zile
Munteanu a început cu un "11" pe care se gîndeşte să-l folosească şi miercuri, contra italienilor, dar Kapetanos s-a accidentat după numai 5 minute. Cum pe bancă singurul atacant din lotul de seniori era Arthuro, Dorinel l-a introdus. Brazilianul a jucat bine şi a şi marcat golul de 1-0, la prima sa apariţie pe Ghencea după ce Becali interzisese folosirea lui, în urmă cu 45 de zile, la finalul partidei cu Lyon.

În pauză, Gigi i-a dat ordine
"Neamţul" l-a păstrat pe Arhturo în echipă şi după pauză. Gigi Becali, care se afla în lojă, a văzut că brazilianul n-a fost înlocuit şi a luat foc. "Bă, ce mai caută ăsta pe teren? Ce-l mai ţine, mă, p-ăsta?", a răbufnit patronul. "De ce nu-l bagă pe Rusu în locul lui? Auzi, sună-l p-ăla şi spune-i să-l schimbe! Ce, îşi bate joc de mine?", s-a adresat Becali celor din lojă. Ce a urmat? Peste doar 4 minute şi jumătate, Dorinel l-a chemat de la încălzire pe Vlad Rusu (18 ani) şi l-a înlocuit pe Arthuro! :O

Brazilianul de 26 de ani a ieşit, s-a descălţat şi a oferit ghetele unui copil de mingi aflat pe margine, iar după finalul meciului a fost primul care a plecat de la stadion.

2 goluri a marcat Arthuro în cele 14 meciuri jucate pentru roş-albaştri în campionat şi în Liga Campionilor

600.000 de euro a plătit Steaua în vară pentru a-l transfera pe brazilian de la Alaves

Adrian Porumboiu, patron FC Vaslui
"Gigi Becali este extrema extremelor la acest capitol, al intervenţiei peste antrenor, iar peste Dorinel se poate interveni cît încape. Şi eu m-am băgat de multe ori la echipă, dar am ajuns la concluzia că este greşit să faci aşa"

Are cel mai mare salariu
Unul dintre motivele principale pentru care Arthuro a căzut în dizgraţia lui Gigi Becali e salariul atacantului adus în vară din Segunda Division. Brazilianul cîştigă 300.000 de euro pe an, cel mai mult din întreg lotul Stelei! Imediat după meciul cu Unirea Urziceni (1-0), Becali a anunţat: "Voi renunţa la toţi jucătorii care au contracte foarte mari".

Interzis cu Fiorentina?
Reacţia de ieri a lui Gigi Becali e un argument în plus că Munteanu nu va avea acceptul patronului său să-l poată folosi pe Arthuro la meciul cu Fiorentina. Dorinel se află într-o situaţie foarte grea pentru că ieri Kapetanos s-a accidentat la inghinali, iar Bogdan Stancu acuză şi el o lovitură, motiv pentru care nici n-a putut juca. În absenţa celor doi şi a lui Arthuro, Dorinel ar avea de ales vîrful împins între Dayro Moreno şi Semedo.

MM şi Hagi au dezvăluit imixtiunile lui Becali
Primii oameni care au lucrat în Ghencea şi care au dezvăluit faptul că Gigi Becali se implică la echipă, peste capul antrenorului, au fost Mihai Stoica şi Gică Hagi. "Am şi acum bileţelul pe care ni l-a trimis la un meci şi pe care era scris numele lui Ochiroşii, numai că-l scrisese în două cuvinte :D", a spus MM. "Am rămas blocat cînd a sunat pe cineva de pe bancă şi i-a zis că trebuie să fac o anumită schimbare", a spus şi Hagi.