FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - FC BOTOȘANI

Astra - FC Botoșani 1-1 » Egal spectaculos la Giurgiu! Papa și Montini înscriu pe o ploaie torențială

Astra - FC Botoșani

Articol de GSP - Publicat joi, 18 martie 2021 16:20 / Actualizat joi, 18 martie 2021 18:55

Astra și FC Botoșani au remizat la Giurgiu, scor 1-1, în singurul meci al zilei din Liga 1.

Programul + rezultatele rundei #28 din Liga 1

Pe o ploaie torențială, prima jumătate de oră a meciului de la Giurgiu a avut o singură fază de poartă importantă. Aceasta a venit în minutul 27, când Krpic a trimis periculos cu capul, dar a fost blocat de Pap. Giurgiuvenii au continuat să fie periculoși, iar în minutul 39 Mihai Răduț s-a înălțat frumos peste apărarea adversă, însă a trimis în bara transversală cu capul.

Ocaziile s-au răzbunat, iar Enriko Papa a marcat pentru oaspeți în mminutul 43, cu un șut superb de la aproximativ 15 metri de poarta lui Lazar, mingea lovind bara transversală înainte să intre în poartă.

Astra a fost foarte aproape de egalare în minutul 70, prin David Bruno, al cărui prim șut a fost respins de Pap, iar al doilea a trecut la o palmă de poarta moldovenilor. În cele din urmă, Mattia Montini a adus egalarea în minutul 79, cu o lovitură de cap plasată excelent, venită la capătul unui corner.

Nu s-a mai înscris până la final, deși ambele echipe au forțat, iar Astra și FC Botoșani își împart punctele.

Clasament Liga 1: Astra, tot pe loc de play-out

Astra urcă pe locul 7 și se apropie la un singur punct de Academica Clinceni, ocupanta locului 6, primul de play-off. FC Botoșani rămâne pe 5, cu 38 de puncte, două în plus față de giurgiuveni.

Astra - FC Botoșani 1-1

Astra - FC Botoșani: echipe de start

ASTRA: Lazar - Raspopovic, H. Sousa, Graovac, D. Bruno - Canadija, Boje Kane, Pahonţu - Stahl, Krpic, Răduţ
REZERVE: Popa - Jovanovic, Lamanje, Crepulja, Wuthrich, Balaure, V. Gheorghe, Merloi, Montini
ABSENȚI: Takayuki, A. Ioniță II, Fatai (suspendați)
ANTRENOR: Eugen Neagoe

FC BOTOȘANI: Pap - Braun, Chindriş, Meleke, Holzmann - Papa, Florescu - Al Mawas, Ongenda, Keyta - D. Croitoru
REZERVE: Hankic - Ţigănaşu, Patache, Plămadă, Tîrcoveanu, Camara, Fili, Târşa
ABSENȚI: J. Rodriguez, Șeroni (suspendați)