FOTBAL  »  Superliga  »  CLINCENI - CRAIOVA

Astra Giurgiu - Poli Iași 1-2 » Onea și Passaglia o scapă pe Poli de ultimul loc! Clasamentul ACUM

Astra Giurgiu - Poli Iași, etapa 5, play-out, Liga 1, liveTEXT GSP

Articol de GSP - Publicat duminica, 02 mai 2021 15:43 / Actualizat duminica, 02 mai 2021 15:43

Poli Iași a câștigat la Giurgiu, 2-1 cu Astra, și a urcat pe locul 9 în play-out.

Programul etapei a 5-a din play-out

Moldovenii au obținut o victorie nesperată în fața Astrei, grație unei prime reprize fără cusur. Răzvan Onea a deschis scorul în minutul 22, cu un șut din prima, de la 15 metri de poartă. Lazar a atins balonul, dar nu a putut să îl respingă departe de poartă.

Passaglia a făcut 2-0 în minutul 34, după o serie de ezitări în careul Astrei. Mingea a ajuns la Baxevanos după o lovitură liberă, iar fundașul grec a recentrat în fața porții, de unde Passaglia a îndeplinit o simplă formalitate.

În minutul 38, meciul a fost întrerupt după ce Brănescu a fost accidentat grav de Graovac. Portarul moldovenilor a ieșit de pe teren cu fața plină de sânge, iar primele informații indică faptul că ar fi suferit o fractură de piramidă nazală.

Astra, mai bună în a doua repriză

După pauză, Astra s-a trezit. Valentin Gheorghe a avut prima mare ocazie a giurgiuvenilor, în minutul 50. După o incursiune în banda stângă, a șutat puțin pe lângă poartă. Golul a venit în minutul 75 și a fost reușit de același Gheorghe, care a finalizat excelent o pasă verticală a lui Mihai Răduț.

Astra a fost la un pas să egaleze două minute mai târziu, când Montini a trimis cu capul puțin pe lângă poartă.

Iașiul a rămas în inferioritate numerică în minutul 80, când Platini a fost eliminat, primind al doilea cartonaș galben, dar trupa lui Nicolo Napoli a rezistat până la final. Asta deși Albert Stahl a avut egalarea în gheată în minutul 87. Ianoș Brînză și-a salvat echipa la un duel 1 vs 1 cu atacantul Astrei, care nu l-a putut învinge pe portarul moldovenilor din câțiva metri.

Cu aceste 3 puncte, Poli Iași ajunge la un total de 17 și părăsește ultima poziție. Astra, în schimb, are 24 de puncte și rămâne pe 5 în play-out.

Clasament Liga 1: Poli Iași scapă de ultima poziție

Astra - Poli Iași 1-2

Astra - Poli Iași, echipe de start:

ASTRA: Lazar - Raspopovic, Graovac, Găman, David Bruno - G. Șerban, Crepulja, Wuthrich - Merloi, Balaure, V. Gheorghe
Rezerve: Popa, Jovanovic, Lamanje, Boe Kane, Canadija, Stahl, Montini, Krpic, Răduț
Absenți: Sousa (incert), Fatai, Ioniță II, Seto (suspendați de ANAD)
Antrenor: Eugen Neagoe

IAȘI: Brănescu - Onea, Mihalache, Baxevanos, Bușu - De Iriondo, Passaglia - Soares, Vanzo, Antonio Stan - Duranovic
Rezerve: Brînză, Zaharia, Dylan Flores, Gaitan, Mensah, Vega, Popadiuc, F. Cristea, Cană
Absenți: R. Popa (indisponibil), Acosta (accidentat), A. Cristea (neconvocat), Calcan (contract reziliat)
Antrenor: Nicolo Napoli

VIDEO. Mircea Bornescu despre regula U21: „Cred că mai degrabă am limita numărul străinilor din Liga 1”

Leo Grozavu a atacat FRF după partida de la Botoșani: „O decizie aberantă”