FOTBAL  »  Superliga  »  ASTRA - VIITORUL 1-1

ASTRA - VIITORUL 1-1. Astra și Viitorul își împart punctele după cel mai spectaculos meci din Liga 1 în 2021

Astra - Viitorul

Articol de GSP - Publicat duminica, 31 ianuarie 2021 14:06 / Actualizat duminica, 31 ianuarie 2021 20:10

Astra și Viitorul au remizat, 1-1, după un meci spectaculos din etapa a 20-a din Liga 1.

Vezi aici rezultatele și programul etapei 20 a Ligii 1

Meciul de la Giurgiu a fost unul dintre cele mai spectaculoase din acest început de an, cu ocazii la ambele porți și cu un Constantin Budescu în mare formă.

După ce mijlocașul Astrei a fost la un pas să marcheze de la jumătatea terenului (Detalii AICI), Viitorul a deschis scorul, în minutul 10. Mățan a șutat puternic, mingea a lovit bara, iar George Ganea a marcat primul gol al sezonului cu un șut în poarta goală.

După deschiderea de scor, giurgiuvenii au pus stăpânire pe joc. Grădinaru a respins în bară o centrare periculoasă a lui Budescu, iar ulterior, Căbuz a avut trei intervenții la șuturile lui Budescu, în minutele 23, 28 și 38.

Spectacol și în repriza a doua

După pauză, jucătorii lui Eugen Neagoe au continuat asediul la poarta lui Căbuz. Egalarea a venit în repriza a doua, în minutul 61. Introdus la pauză, Montini a fost oprit de portarul Viitorului, dar mingea a ajuns la Wuthrich, care a marcat cu un șut cu latul, de la 14 metri.

Giurgiuvenii au continuat să preseze, dar Montini, de două ori, Valentin Gheorghe, de două ori, și Stahl au ratat ocazia de a marca golul victoriei.

23 de ocazii de golau fost la Giurgiu, 20 de partea Astrei

15 șuturi pe poartăau expediat, împreună, cele două echipe. Doar unul a aparținut dobrogenilor

89 de atacuri periculoasea purtat Astra. 86 Viitorul (Sursă cifre: FlashScore)

Sunt dezamăgit de rezultat, cred că meritam să câştigăm. Nu cred, sunt convins că meritam să câştigăm, pentru că azi a fost o singură echipă pe teren. Budescu a făcut un joc formidabil. El a făcut un efort fantastic şi azi, după efortul mare pe care l-a făcut la CFR Cluj
Eugen Neagoe, antrenor Astra

Văzând cum au decurs lucrurile în repriza a doua, sunt mulţumit, da. Am început bine jocul, am reuşit să înscriem, păcat că nu am continuat să jucăm de aceeaşi manieră şi să putem să îi surprindem. Am intrat în jocul lor, cu multe mingi date la întâmplare, am intrat în dueluri. După aia şi-a intrat în rol Budescu. El a schimbat şi felul de a juca al oaspeţilor şi soarta jocului. Toate acţiunile periculoase au pornit de la el
Mircea Rednic, antrenor Viitorul

Clasament Liga 1:

Astra - Viitorul 1-1

Astra - Viitorul, echipele de start:

ASTRA: 12. M. Popa - 4. Graovac, 25. V. Găman, 91. Boe Kane - 80. Merloi, 7. Canadjija, 21. Crepulja, 8. Wuthrich, 20. Bruno - 11. V. Gheorghe, 10. Budescu
REZERVE: Bolboașă, Stahl, Montini, Răduț, Jovanovic, Riza, Balaure, D. Gheorghe, G. Șerban
ANTRENOR: Eugen Neagoe

VIITORUL: 34. Căbuz - 77. Boboc, 21. Dobrosavlevici, 18. Artean, 4. Dussaut - 17. Ciobanu, 28. Gaztanga Arrospide, 10. Babunski - 20. Mățan, 7. G. Ganea, 30. R. Grădinaru
REZERVE: Cojocaru, Sabala, Matei, Lopes Fernandes, Pitu, Grameni, Benzar, Grosu, Sîrbu
ANTRENOR: Mircea Rednic

Citește mai multe știri din Liga 1:

Octavian Popescu, cel mai tânăr marcator al sezonului » Ilie Dumitrescu și Basarab Panduru, cuceriți de puștiul-minune de la FCSB

Un nume neașteptat se autopropune la CS Universitatea Craiova: „Am o relație de prietenie cu Rotaru, mai devreme sau mai târziu o să antrenez acolo”