FOTBAL  »  Superliga  »  VOLUNTARI - FCSB 1-2

Baba Alhassan este sincer, după ce FCSB s-a chinuit cu Voluntari: „Întotdeauna simțim o presiune”

Baba Alhassan (24 de ani), mijlocașul celor de la FCSB, a declarat că vicecampioana a avut o primă repriză foarte grea în meciul cu Voluntari, scor 2-1, în runda #28 din Superliga.

Articol de - Publicat joi, 29 februarie 2024 23:37 / Actualizat vineri, 01 martie 2024 00:18

Baba Alhassan (24 de ani), mijlocașul celor de la FCSB, a declarat că vicecampioana a avut o primă repriză foarte grea în meciul cu Voluntari, scor 2-1, din runda #28 din Superliga.

Baba Alhassan a intrat la pauza meciului și a avut un impact imediat. În minutul 48, ghanezul i-a oferit o pasă decisivă lui Florinel Coman la primul gol marcat de FCSB.

Florinel Coman declară război: „Trebuie să călcăm pe cadavre!”
FC Voluntari - FCSB 1-2

La finalul meciului, fotbalistul transferat de la Hermannstadt în această iarnă a recunoscut că echipa lui a suferit foarte mult în acest meci. Mijlocașul a mai spus că resimte presiunea dată de faptul că joacă la un club cu pretențiile FCSB-ului.

Baba Alhassan, după ce FCSB a învins-o pe FC Voluntari: „Încercăm să mărim diferența sau să o păstrăm”

„E o victorie importantă pentru noi. Am avut un meci foarte greu în prima repriză. Dar cel mai important e că am întors meciul în repriza a doua și am luat cele trei puncte.

În repriza a doua am jucat așa cum trebuie să jucăm tot timpul. A fost un assist frumos pentru Coman, care a înscris un gol frumos. E important, totuși, să câștige echipa.

Întotdeauna simțim o presiune. Dacă pierdem sau dacă facem un egal se micșorează diferența de puncte. Așa că încercăm să mărim diferența sau să o păstrăm.

Cel mai important lucru acum e să ajungem acasă cu bine și să ne refacem înaintea meciului cu Petrolul Ploiești”, a spus Baba Alhassan pentru Orange Sport.

VIDEO. FC VOLUNTARI - FCSB 1-2 » Coman marchează o dublă și aduce o nouă victorie pentru roș-albaștri: „Nu am avut mereu rezultate bune aici, s-ar putea să fie anul nostru”

Schimbările la pauză sunt un exemplu pentru jucători. Un duș rece, să înțeleagă că fotbalul e război. Dacă ești relaxat, îți fură varza. Am intrat prea relaxați, prea lenți. Am făcut 3 schimbări. Tavi Popescu să înțeleagă că nu merge cu pipăitul mingii. E război la fotbal.